Mai cikkünk apropója, hogy Zhao Xintong első kínai játékosként megnyerte a snooker világbajnokságot.
Jó régen, több mint húsz évvel ezelőtt, az Eurosport még épp csak elindult és csak angol kommentárral volt elérhető, rászoktam a snooker nézésére. Általában a kellemesen monoton műsorokat szeretem nézni, ahol lehetőleg nem derül ki két epizódonként, hogy a Sötétkék Szövetség legyőzése csak a kezdet volt, az igazi ellenség a Sötétbarna Társaság, ám még mielőtt őket legyőzné a főhős, kiderül, hogy Jenny Stallings igazi neve Ilona Karjalainen és a Sötétzöld Testvériség küldte, de azért még smárol egy nagyot a főhőssel, mielőtt kiderülne, hogy a főhőst gyerekkorában a Sötétbarnák védték meg az Ekrü Egyesülettől és rabolták el a Sötétkékek segítségével.
A snooker (és akkoriban még a tenisz is, ez az az időszak volt, amikor még nem volt alapelvárás az áriázó orgazmus, ahányszor Novák Gyokovity megjelenik a képernyőn) ezt kellemesen tudta. Pingvinnek öltözött sápatag britek egy lakótelepi félszoba méretű zöld asztal körül totyognak, és bámulatosan bánnak a dákójukkal. A szabályokat nem tudtam, angoltudásom kezdetleges volt, de belejöttem, mint kiskutya az ugatásba.
Bonyolult billiárd, félszobányi asztalon
15 piros golyó, lelökésük 1-1 pontot ér és ezzel jogot szerez a versenyző, hogy a más színű golyók közül (melyek közül a fekete éri a legtöbb, 7 pontot, a pink 6, a kék 5, a barna 4, a zöld 3, a sárga 2 pont) egyet lelökjön. Ha ez is sikerül, a játékvezető a színest visszateszi a helyére, és a játékos lökheti a következő pirosat. Ha minden piros után a feketét löki le, majd letakarítja a színeseket (ha már nincs több piros, a színeseket nem teszik vissza) akkor a maximum 147 pont lehet (nem számítva az ellenfél hibáit, de ez inkább csak elméleti lehetőség)
Mivel az asztal mérete az átlagos kocsmai billiárdasztal háromszorosa, a golyók mérete a fele, élőben ez marha nehéz játék, de ezt akkor még nem tudtam.
Azért nosztalgiázok ennyit a régi idők sznúkeréről, mert óriási a kontraszt a maival. Amikor én bekapcsolódtam a nézésébe, egy dolog még nagyon a régi volt: ez egy brit sport volt. A világbajnokságon például volt külön “trick shot” versenyszám is, ahol a versenyzők előre beállított trükkös lökéseket mutattak be, és közben vicceket meséltek.
Sajnos nem találtam meg a videót, ahol az ötszörös világbajnok Steve Davis kínai nevekkel viccelődött, ami akkor simán belefért, Kínában nem közvetítettek snookert, Európában meg teljesen komilfó volt más nemzetek hülye hangzású nevein röhögni. Elég nagy innen az ív a kínai világbajnokig…
A módszeresen gyakorló profik és az 1992-es évfolyam
Steve Davis és a hétszeres világbajnok Stephen Hendry volt az úttörője a nyolcvanas-kilencvenes években a sport professzionalizálódásának. Addig is profi sport volt, abban az értelemben, hogy a versenyzők díjakért játszottak, de Davis és Hendry úgy csinált a nyolcvanas-kilencvenes évtized húsz évéből 12 vb címet, hogy újítottak.
Sokkal módszeresebben gyakoroltak, és az adott szituáció megoldása mellett sokkal jobban fókuszáltak arra, hogy a célgolyó lelökése után a fehér golyóval kedvező helyzetbe kerüljelenek. Emellett a repertoárjukba felvettek olyan hosszú és “félhosszú” lökéseket (és rendszeres gyakorlásukat) amelyeket akkor lehet alkalmazni, ha a piros golyók sűrűjében a fekete és a rózsaszín nem lökhető be, de egy távoli színes lelökésével folytatható a “break”

Ez az új stílus az “1992-es évfolyam” érkezésével teljesedett ki.



Az ekkor kezdő három későbbi nagyság közül John Higgins nyert először VB-t 1998-ban, és az azóta megrendezett 27 VB-ből 14-et ők nyertek meg, számtalan egyéb nagy torna mellett.
Azóta mindenki, aki a snooker legfelső osztályában, a World Snooker Tourban érvényesülni akar, kizárólag olyan játékos lehet, aki napi 6-10 órát gyakorol, illetve edz.
A régi snookerben nem voltak ritkák az olyan meccsek, ahol 10-15 biztonsági lökés követte egymást, mert senki sem vállalta egy-egy “hosszú golyó” belökésének kockázatát. A mai snooker támadó, ahol a 2-3 méter távolságból belökött golyó hétköznapi jelenség.
A mai profi snookeristával szemben elvárás, hogy 50-60 pontos “breaket” tudjon lökni, de a régen ritkaság számba menő 100-as break se ritka, olyannyira nem, hogy Judd Trump (aki szintén világbajnok, sőt ún “Triple Crown” játékos, mivel nyert már UK Championship-et és a világranglista első 16 játékosának rendezett Masterst is) már a harmadik olyan szezonját produkálta idén, amikor 100 db 100-as breaket lökött.
Snooker menni Ázsia
A következő nagy változás akkor következett, amikor a nemzetközi snooker és billiárd szövetségbe 2010-ben bevásárolta magát a Matchroom Sports nevű management cég és tulajdonosa, Barry Hearn.
Ő ekkor már vagy húsz éve foglalkozott snooker játékosok (és bokszolók) menedzselésével, de nagy célja volt a snookert világsporttá tenni, és elvinni a gazdag ázsiai és közel-keleti piacokra. Ebben nemcsak azért van ráció, mert ezek a piacok gazdagok, hanem mert a billiárd különböző formái arrafelé nagyon népszerűek, például a pool billiárdnak több filippinó legendája is van.
Voltak erre korábban is kísérletek, de azok általában pár szezon után elhaltak. Hearn azonban keresztülvitte akaratát és már a snooker szezon klasszikus brit versenyei mellett elvárás a játékosokkal szemben a kínai és közel-keleti fellépés is. Ronnie O’Sullivan, aki minden idők legjobb játékosa, mára a pénzét nagyrészt közel-keleti haknikkal keresi. Már amikor nem kínozza szegényt a mániás depresszió, mert sajnos időnként 1-2 szezonra szétesik.
Akadémiák és kínai invázió
A játék átalakulása és a keleti terjeszkedés miatt Sheffieldben (ahol a VB-t is rendezik) több snooker akadémia is nyílt, és elkezdtek özönleni a kínai játékosok. Olyannyira, hogy a mostani VB 32-es főtáblájára 10-en jutottak.
Egyébként “akadémista” az első olyan magyar játékos, Révész Bulcsú, aki az amatőr junior vb megnyerésével jogot szerzett arra, hogy a profi tour versenyein indulhasson.
Már vagy tíz éve az a kérdés, hogy melyik kínai nyeri meg először a VB-t, sokáig a döntőbe eljutó Ding Junhui volt a favorit. Azonban most megtört a jég, és Zhao Xintong lett az első győztes. Az 1992-es generációból egyébként mindenki ott volt a legjobb 8-ban, Williams és O’Sullivan az elődöntőben is.
Zhao Xintong két dolog miatt érdekes. Az egyik, hogy nem puszta gyakorlógépről van szó, nagyon jó érzéke is van a játékhoz, a lökései O’Sullivanéhez hasonló ösztönös tehetségről árulkodnak. A másik viszont az, hogy a kínaiakkal együtt megérkezett a sportfogadások manipulálása is a sportágba. Nem ez volt az első ilyen botrány, John Higginst és menedzserét 2010-ben filmezték le rejtett kamerával Kijevben, amint épp az orosz maffiával tárgyalnak bundázásról. Higginsnek végül elhitték hogy ott csak kamuzott, mert félt a maffiától.
A kínai sportfogadási botrány viszont érintette szinte a komplett fiatal kínai snooker generációt. Zhao Xintong kétéves eltiltásból jött vissza, az amatőr, ún. Q-tour győzteseként kapott szabadkártyát a selejtezőbe. Vagyis lejátszott négy selejtezőkört, majd négy főtáblás kört a döntőig.
Mégis ő érkezett frissebben a döntőbe, ugyanis a fél szezon kihagyása után a VB-n mégiscsak elinduló és az elődöntőig jutó O’Sullivan-en úrrá lett az idegkimerültség és összeomlott a negyeddöntőben, így Zhao egy napot rápihent. Mark Williams viszont a nyolc között John Higginsszel vívott 25 frame-es, majd az elődöntőben Judd Trumppal 31 frames meccset. (Zhaonál ugyanez a két szám 18 és 24)
Ennek megfelelően Williams nem tudott 100%-os snookert játszani. A zsenije meg-megvillant, de apróságokban rendszeresen hibázott, míg különösen az első 8 frame-s szakaszban, amelyet 7-1-re nyert meg Zhao, a kínainak “sült a keze” minden lökése jó volt. Így a végén a kínai aratott történelmi győzelmet.
És volt még egy (snooker)történelmi jelentőségű dolog. A bolgár Deziszlava Bozsilova, aki teljesen outsiderként, a bolgár snooker szövetség bíróképző tanfolyamára jelentkezve kezdte bíró karrierjét, vasárnap a második nő lett Michaela Tabb után, aki VB-döntőt vezetett, és az első nő, aki mindháromn “Triple Crown” verseny döntőjét is vezette.
A VB-vel vége a snooker szezonnak, kisebb versenyek vannak, de majd ősszel jönnek újra a nagyobbak, de ne csüggedjetek, mert vasárnap indul a májusi szumótorna és a Giro d’Italia, úgyhogy pingvinek off, helyette jönnek a hústornyok és a szúnyogcsődörök!
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Őszintén szólva, ma vártam kicsit valami tartalmasat a német eseményekről, úgyhogy ez most kissé szíven ütött... De túlélem. Talán. :)
A snooker az egyik legnagyszerűbb sportág - csinálni. Mondom ezt úgy, hogy azért több másikat is művelek, melyek messze esnek stílusban ettől.
Nézni viszont nem mindig élvezetes, ez nagymértékben függ a résztvevőktől.