Ma reggel a facebookra benézve ez a poszt fogadott.
Tegnap pontosan, egész pontosan ugyanezek a gondolatok voltak az én fejemben is. Bogáta elsősorban büntetőjogász, méghozzá jó büntetőjogász, aki köszöni szépen, megél a kirendelések nélkül is. Már rég ráfizet arra, hogy ő kirendelhető.
Gyakorlat nélkül nincs védő
Az én szempontjaim annyiban mások - és ezt mondtam el tegnap a 18-ban az engem kirendelő zászlósnak - hogy én már csak azért csinálom a kirendeléseket, mert viszonylag kevesebbet büntetőzök, ezért nekem arra jó a kirendelés, hogy ne essek ki a gyakorlatból, ha néhány hónapig nem jön büntetős megbízás.
Az ember ugyanis csak akkor védő, ha a ruhájának rendszeresen rendőrkapitányság-szaga lesz, mert ott keccsölt egy fél napot. Akkor érti fél szavakból a zsarukat, akkor nem felejti el hogy gondolkodnak.
Mert aki nem tudja mire gondol a zsaru, az még nem védő.
Jó esetben ugyanis ez egy szellemi párbaj: a zsaru mondja a zsarudumát, hogy kicsalja a zsiványból a zsiványdumát, te mondod az ügyvéddumát, közben bazsalyogtok egymásra a kihallgatóban, de küzdöttök a kommunikációs helyzet kontrolljáért.
Közben - mivel van gyakorlatod - pörög a fejedben, hogy a nyomozásnak ebben a fázisában mi szokott lenni. Kértek már le telefon cellainfót? Van szakvélemény? Ezt a bűncselekményfajtát hányan szokták elkövetni, ki lehet még látókörben? Ha kimennek házkutatni találnak még kétszer annyi drogot, mint ami a ruházatban volt? És így tovább. A rendőr igyekszik feltűnés nélkül olyan infókat bedobálni, hogy megzavarjon, te igyekszel feltűnés nélkül megbeszéltetni, hátha elszólja magát. Ettől - kívülállók számára fura módon - jól érzitek magatokat, a rendőr is örül, hogy lehet valakivel játszani, és te is örülsz, hogy nem valami üvöltöző fafejjel kell vesződni, felesleges izmozással…de egyébként az ilyen izmozástól is rendőrkapitányság-szagú lesz a pulóvered, mehet este rögtön mosásba, dupla öblítővel.
Ennek a megtanulására és életben tartására jó a sok kirendelés ellátása. Kivéve, hogy ezért az állam óránként hétezer forintot lát arányosnak.
A nettó nettójának a nettója
Ez a hétezer forint ugye nettóba’ kevesebb mint ötezer az átalányadózó ügyvédnek. Ebből kiveszed az iroda rezsijét. Ebben nemcsak az irodabérlet, a kötelező biztosítás, a kamarai tagdíj van ám benne. Hanem ebből kell finanszírozni az ügyfél bizalmának felkeltését is.
Ez kortól, nemtől, stílustól függően mindenkinek más és más fajta költség. Nyilván egy harmincas nő kolléga - ld. fent - nem fizet svájci órák éves karbantartásáért, viszont mivel mindenütt adnia kell a csinos határozott ügyvédnőt, és gondolom az ötvenedik születésnapja után is szeretne normális arcbőrt, nem veheti meg a legolcsóbb sminket, így csak az “ügyvéd arcára” elmegy havi több tízezer forint. Minden ügyvédnek valamilyen módon viselnie kell a siker, a határozottság szimbólumát. Van aki svájci órával, van aki igényes sminkkel, én például drága ingekkel teszem ezt. Tehát az én hétezer - nettó négyezerhétszáz - forintomba bele kell férnie a Seidensticker és Eterna ingeknek, Tommy Hilfiger nadrágoknak. Ezek nem 4700 forintba kerülnek…
Nem azért mert hiú vagyok. Hanem azért, mert a büntetőjog világában mindenki keresi az erő, a határozottság szimbólumát. A terhelt ugyanúgy, mint a rendőr. Amellett, hogy a büntetőjog az egy tudomány, a gyakorlata primitív szimbolikával teli. Ma már azon rég túl vagyunk, hogy csak a jól szabott gyapjúöltöny alkalmas az erő és a siker szimbólumának. De a többi szimbólum is hasonlóan drága, és még azelőtt meg kell őket venni, hogy tényleg erős és sikeres lennél. Persze nem leszel a szimbólumktól erős és sikeres, de amíg nem viseled a szimbólumokat, nem hiszik el hogy az vagy.
De nemcsak az anyagiak jelentik a gondot. Aki még vállal kirendelést, azért teszi, mert valamennyire vonzódik a fent leírt romantikához. Persze, vannak mindig pletykák a rendszer meghackelésével rendszeresen és sokszor kirendelő, a zsarukkal risztelgető kollégákról. Ki tudja, tán még igaz is némelyik ilyen pletyka. De az is keserves biznisz ám, két-három jelölttel éjjel-nappal kell menni a rendőrségre, a főnöknek is, és ebből marad hó végére annyi nettó, mintha jött volna 2-3 közepes vagy annál jobb megbízás. De azt nyugodtan mondhatom, hogy van is ilyen, nem ez a jellemző, aki csinálja, tényleg azért csinálja, mert szereti csinálni.
A bangladesi ételfutárok is okosabb rendszerben dolgoznak
A gond az, hogy az egészet egy nagyon igazságosnak gondolt, ám lassan és csikorogva (mint minden ebben az országban…) leálló rendszerben üzemeltetik. A dolog onnan indult, hogy régen a kirendelés haveri alapon ment. Ebben voltak olyan - az előző bekezdésben vázolt - ügyvédek, akik igyekeztek jó üzletet csinálni. Bírósági szinten inkább az volt a jellemző, hogy a bírók kirostálták azokat az ügyvédeket, akikkel nem tudtak tárgyalni.
Ebben abszolút a bírók szubjektív szempontjai szerepeltek. Egyébként a legtöbb bíró nem a behízelgő bólogatójánost kereste, hanem azt, aki megtanulta az ügyet, tudta kezelni az ügyfelet, pontosan tudta mit lehet kihozni az ügyből és mit nem, sőt adott esetben ütközött a bíróval - akivel tegeződött - hogy márpedig a Be. szerint azt ott úgy nem lehet megcsinálni. Ezzel együtt kialakultak személyi körök. Engem pl. kezdő ügyvéd koromban a nálam négy évvel idősebb és már “megalapozott” ügyvéd Csire és baráti köre “szerkesztett be” pár helyre. Aztán van aki soha többet nem akart látni, és volt pár olyan bíró, akivel évekig dolgoztunk együtt.
Urambátyám helyett rotáció
Igenám, de ez akármennyire is működőképes, mégiscsak urambátyám-rendszer volt, meg kellett változtatni. Erre vezették be a rotációt. Ez azt jelenti, hogy ha a hatóság küld egy üzenetet az ügyvédi kamarának, akkor az ügyvédi kamara egy listáról a soron következő ügyvéd kontaktját visszdobja a hatóságnak, aki értesíti az ügyvédet.
Hogy az ügyvéd tárgyal, nyaral vagy a lánya keresztelőjén van? Sebaj, a kötelező letudva, a rendőr/bíró/ügyész már hívja is azt az ügyvédet, akivel szokott együtt dolgozni.
Stiklibajnok zsaruk
Talán mondanom sem kell, hogy azokban az ügyekben, ahol nem szeretnének “vadidegen” védőt látni, péntek délután fél háromkor kirendelnek valakit, felhívják, három csörgés után leteszik, hjajj hát saaaaaajnos nem értük el, majd hívják azt, akit tényleg ott akarnak látni. A budapesti stiklibajnokságon a zsaruk bármikor ötszettes mérkőzésre tudják kényszeríteni a taxisokat. Ezért kell a büntetőeljárásba a védő…
Érdekes módon a Wolt meg a Foodora számára természetes, hogy a XVIII. kerületi pizzériából a Kőbánya-újhegyi lakótelepre kiszállítás melóját nem a Krisztina körúton épp a szusitálat házhoz vivő Ahmednek adja oda, hanem a Köki pláza előtt fuvarra várva lébecoló Ibrahimnak. Erre van nekik informatikai rendszer, már pörög is fel a jó DUOTTS ebike és jön a pizza.
Na ezt a szintet a magyar igazságszolgáltatás nem tudja megugorni. Nincs az, hogy a 25-26 éves full kezdő kolléga pénteken kirakja maga mellé a telefont este aztán lecsapja a kirendeléseket, elmegy hatra egy bolti lopáshoz a hatba, fél kilencre egy kábszihoz a nyolcba, és amikor onnan negyed tizenegykor kijön még lecsap egy “csopigarit” az ötben. Azokban szokott külföldi lenni, 26 évesen simán belefér óránként hétezer forintért várni fél egyig, amikoris kiderül, hogy a tolmács majd csak holnap tud jönni. Köszöni szépen, egy este beblokkolt hét órát, mindenkinek megérte. A rendőr tudott haladni, mert volt ott védő, a védő kapott viszonylag értelmesebb pénzt. Hát még ha lenne 20% pótlék az este hat utáni melóra és 40% ha ez hétvégén történik…
De ez így túl jó lenne
Ehelyett mondjuk egy családapa-családanya fogja magát és egy órás kihallgatás kedvéért menjen el a város (vidéken a megye…) átellenes sarkába, és mindezért kapjon - díjjegyzék kitöltése, beküldése és jóváhagyása, ez alapján számla kiállítása és beküldése után - nettó 4700 forintot. Egyre több kolléga mondja azt, hogy bizony-bizony a magyar igazságszolgáltatás dugja fel magának a nettó 4700 forintot, amiből a költségek levonása után megmarad…mennyi is…ja igen, mínusz nulla forint.
Az ügyvédi kamarában időnként emiatt felizzanak a kedélyek, menesztenek valami delegációt a méltóságos miniszter úrhoz vagy hölgyhöz, mikor melyik van. Az igazságügyminiszter, ahogy az ügyvédi kamara is, papucs orrán pamutbojt. Nincs erre pénz, nemhogy bűnözők védelmére nincs, árvák, öregek és szűzleányok védelmére sincsen, menjetek már a fenébe a jajgatásotokkal, lopjatok, ahogy tudtok. Ez persze hivatalos kommunikációban másképp hangzik, de pont erre gondolnak.
Amíg nem kell ügyvéd, nem fáj
Ezzel a társadalom minden tagja egyetért, egész addig, ameddig egy átbulizott estén valami balhé, netán egy kis fű után a yardon nem találja magát, esetleg a válófélben levő asszony felnyomja kamu kapcsolati erőszak miatt. Ekkor megérzi milyen az hogy ott nemcsak a rendőr, hanem még a padló metlachi kockái, a korlátra kent zománcfesték is az ellensége, és nagyon-nagyon kéne valaki, aki nem az. Dehát vagy nem jön, mert “távolléte az eljárási cselekmény megtartásának nem akadálya” vagy amikor megjön, már a folyosó végéről “szevaaaaaasz Gyuri bácsiiii” köszöntéssel üdvözli a rendőrt.
Így aztán szépen, ugyanúgy mint az elfüstölő mozdonyok vagy a málló vakolatú kórtermek, a képesítetlen énektanár által megtartott alsós matekórák esetében, itt is elfüstöl a működő ország egy része. Ez esetben a hatékony védelemhez való jog. A kirendelhető védők száma napról-napra csökken, már rég azon a szinten van, hogy nem jut mindenhova. Ugyanúgy mint a kórházban, ahol simán jöhet egy lelkiismeretes jó doki aki meggyógyít. De hasonló eséllyel szép csendben meg is dögölhetsz, mert azon az emeleten épp nemhogy doktor, nővér sincs. Az esélyek minden olyan kiváló kolléga, mint amilyen a cikk elején idézett Paulusz Bogáta is, napról-napra tolódnak a nem jó irányba.
Mi, védők ezt mindig jelezzük, a nyilvánosságnak is, dehát ugye az úgy van, hogy az elütött rühes kóbor kutya előtt van féknyom, az elütött ügyvéd előtt meg nincs…
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Természetesen mindig igyekszem kerülni az általánosításokat, de azt azért elárulom, hogy a nyomozók esti imájának szerves része a következő mondat:
"És add Uram, hogy a nyomozás során a gyanúsítottnak kirendelt védője legyen..!"
Elnézést azoktól, akik kivételek!
Lényegtelen komment szekció: szerintem Csire Dr. azt akarta írni, hogy "de kaptal penzt" 😄