Hósoriju Tomokacu jokozuna lett
Ezen a videón pedig megtekinthető az első dohyo-iri (a ringbe bevonulás) gyakorlata, amelyet ünnepélyes keretek között, a tokiói Meidzsi-szentélyben mutatott be.
A jokozuna rang
Előző szumó témájú cikkemben már foglalkoztam a szumó rangokkal, itt most csak annyit ismétlek meg, hogy a jokozuna rang a tető teteje, az elérhető legmagasabb. Olyannyira nehéz megszerezni, hogy Hósorju csak a 74. a szumó történetében, mindezt úgy, hogy az első három-négy jokozunáról csak mondákból tudunk, olyasféle legendás alakok voltak mint Kinizsi Pál vagy Toldi Miklós.
A modern jokozunák története valamikor a 19. században kezdődik. 1909-ben írta össze a 12. jokozuna a korábbiakat. Ez több tényező miatt is nehéz volt. Az egyik a már említett mondai köd. A másik, hogy a Meidzsi-korszakig a szumó sok mindenben hasonlított egy utazó cirkuszra.
Még a modern is szumó érdekes koktél. Vegyünk 1 rész élsportot, 1 rész szentségeskedő vallási hagyományt, 1 rész szamuráj-romantikát, 1 rész alantas pletykarovatot, 1 rész sportfogadás-bundát, és 1 rész öreg férfiak rivalizálását és jól rázzuk össze. Az eredmény a modern szumó lesz, ahol például szigorúan tilos pénzt elfogadni bizonyos dolgokért, ezért titokban csinálják, de ez a titokban csinálás kizárólag japánok számára nyitva álló, híres bárokban történik.
A sógunátus cirkuszából a modern Japán hagyománya
A régi szumó pedig még a sógunátusban gyökerezik, amikoris bizonyos elszegényedett szamurájcsaládok, akik már rég nem a kardjuknak élő aszkéták voltak (a kardjának élő aszkéta képe a sógunátus megszűnése után elharapózó nemzeti romantika terméke, kb. ugyanúgy, mint a kockás szoknyában szabadságharcoló skót, vagy a bordó cicanadrága és sújtásos röhögénybe öltözött magyar vitéz) hanem mi magyarok tán dzsentrinek mondanánk őket, jogot szereztek arra, hogy szumó versenyeket szervezzenek. A mai istállók nevei ezektől a szamurájcsaládoktól származnak, a neveket a visszavonult és istállót nyitni akaró, vagy a főnök istállóját öröklő birkózók adják-veszik, illetve miket beszélek én itt, természetesen tilos értük pénzt elfogadni…
Mint minden rendes profi küzdősportnál, itt is mindenki óriási bajnok volt, hiszen ki a fenét érdekel két részeges kutyaütő verekedése. Két szervezet világbajnoka már sokkal érdekesebb. A fő centrumok Kiotóban és Oszakában voltak, Edóban be volt tiltva a szumó, lévén proli verekedős szórakozás van. Valahol olvastam olyan szumó promóterről is abból a korból, aki női szumót szervezett. Pár éve két nőt kitiltottak a szumótornáról, mert felrohantak a beszentelt dohyo-ra úrjaéleszteni valakit. Ehhez képest a 19. században konkrét leszbishowt is lehetett nézni szumó címén…
A mai modern szumó tehát a Meidzsi-korszakban kezdődik, amikor a sok modernizáció ellensúlyaként nagyon támogatták a nemzeti hagyományokat. Ha véletlenül valamire nem volt nemzeti hagyomány, akkor csináltak. 1884-ben a császár védnöksége alatt Edóban tornát szerveztek, a 20. század elejére a rivális szövetségeket összevonták, és a szumó szövetség azóta is császári védnökség alatt működik.
Kb. ettől az időszaktól kezdve beszélhetünk a modern jokozunákról. Korábban a jokozuna rang egy olyan ózekit (a jelenlegi második legmagasabb rang) jelentett, aki jogot kapott arra, hogy a többi versenyzőtől külön vonuljon be a dohyoba és mutassák be. Ez a kiváltsága ma is megvan. Régen azonban ezt a kiváltságot átláthatatlan szabályok szerint adták, ma - továbbra is átláthatatlan szabályok mellett, amelyekre mindjárt visszatérünk - teljesítmény-elvárás is van.
Unriju és Siranui, avagy egy kavarás története
A korai modern jokozunák közül kiemelendő két versenyző: Unriju Kjúkicsi és Siranui Koemon. A mai jokozunák a ring-bevonulási gyakorlatukat ugyanis Unriju- vagy Siranui-stílusban mutatják be. A fő különbségek: a ceremoniális fehér kötél, a cuna másfajta csomóra van kötve és az első guggolásból a Siranui-jokozuna mindkét karját kinyújtva áll fel, a támadó szumót szimbolizálva, míg az Unriju-jokozuna a bal karját behajlítva, a támadás és a védekezés egyensúlyát szimbolizálva. Az alábbi videón megtekinthető, ahogy a 2017-ben aktív három jokozuna bemutatja a gyakorlatát a Meidzsi-szentélyben. Kiszenoszató és Kakuriju Unriju-stílusban, míg Hakuhó Siranui-stílusban.
A szumó történetének apró hülyeségei közé tartozik, hogy a két stílust ma azért hívják így, mert egy tekintélyes szumó-történész és a 22. jokozuna Tacsijama keverte a kettőt. Unrijuról csak fametszetek vannak, amelyeken jól láthatóan kiterjesztett karokkal emelkedik fel. Siranuiról van fotó is, a karjai jól láthatóan az Unriju-stílusú tartásban vannak…

Azt, hogy egy jokozuna melyik stílust választja, nagyrészt a hagyomány határozza meg, hogy abban az istállóban hogy szokták, vagy hogy az istálló legutóbbi jokozunája milyen stílust választott.
Ezért aztán szegény Hósoriju Unriju-jokozuna lett, vagyis a támadás és a védekezés egyensúlyát demonstrálja. Miközben a pasas a védekezésről még nem is hallott, egy agresszív (ám technikás) vaddisznó stílusában birkózik.

További érdekesség, hogy a Tacunami-istálló előző jokozunája a mostanira emlékeztető úristen-nincs-jokozuna időszak terméke volt. Futahagurót tornagyőzelem nélkül tették meg jokozunának, amit finoman szólva nem hálált meg. Miután megverte az istálló tulajdonosát, kidobták a szövetségből, pankrátor lett, szerepelt a Kalandor c. 1996-os van Damme-filmben is. Pár éve halt meg, mindenki által elfelejtett, szegény alkoholistaként.
Hósorijuval kapcsolatban is vannak aggályok, mert botrányhős nagybácsikájánál, a 68. jokozuna Aszasorijunál is agresszívabb és öntörvényűbb. Természetesen van fanyalgás, hogy még nem kellett volna kinevezni, de a teljesítménye alapján valóban ő most a legjobb birkózó, meg is érdemli, és valószínűleg még jó pár évig fog tudni a legmagasabb szinten birkózni. Mostantól az a kérdés, hogy ki tud még hozzá csatlakozni, hiszen jokozuna egyszerre akár négy is lehet, és a szövetség nagyon szeretné valamelyik japánt is a csúcson látni…
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz