Bevezető:
Ahogy az újévi videóban is említettem, nagyon sokan és sokféleképpen kerestek meg Magyar Péterrel kapcsolatos kérdéseikkel. Vannak, akik azt várják, hogy utasítsam el ezt az exfideszes (vagy tán most is az?) ficsúrt, mások pedig azért korholnak, hogy még nem én vagyok belső titkos főtanácsosa. Én egyiket se tartom a Múzsa értékeivel összhangban lévő magatartásnak.
Ezért inkább azt teszem, amit a közügyek iránt elkötelezett értelmiséginek kell. Leírom, mit várok tőle. Nem, nem gondolom naivan, hogy ő majd (ha egyáltalán kormányra kerül) mindezeket meg fogja tenni. Ezek olyan elvárások, amelyek nemcsak Magyar Péternek, hanem általánosan: a NER-t felváltó világnak, és ezáltal saját magunknak is szólnak.
Terveim szerint hétfőnként fogok ilyen írásokkal jelentkezni, aztán ha olyan a kommentfolyam, akkor írok follow-up posztot, és a hét végi podkeszt állandó rovata is lesz, hogy visszatekintek a heti írásra. Lássuk hova jutunk!
Nagy szavak, helyben járva
Természetesen megértem, hogy nem lehet azzal választást nyerni, hogy “egy csomó unalmas arcot fogok odaültetni a kormányba, akik nem azzal lesznek elfoglalva, hogy bugris hülyéknek elmagyarázzanak mindent.”
Magyarország történelmi okokból mindig bízik az erős vezető eljövetelében. Antall József személyében a kor higgadt határozott férfiját választottuk meg. Horn Gyula a csekista-nosztalgia szelein vitorlázott be. Viktor az első választását a technokrata okos fiú új, nyugatos-keresztény változataként nyerte. Medgyessyvel visszasírtuk a régifajta a technokrata (nagyon jól tud franciául!) technokrata okos fiút. Gyurcsányt felépítették afféle kistérségi Tony Blairnek, aztán kiderült róla, ami kiderült. Aztán jött a mi Megváltónk Viktor.
A rendszerváltás óta, kivétel nélkül, minden választáson, ahol lecseréltük a miniszterelnököt, egy olyan alakra szavaztunk, aki megígérte, hogy eztán majd minden másképp lesz, hiszen itt van ő, az Új Ember (elnézést a katolikus újságtól) aki majd mindent rendbe tesz.
Felesleges értelmiségi fanyalgásnak tartom felróni Magyar Péternek, hogy a (pillanat, megszámolom) hogy a rendszerváltás óta megcsinált 6 (hat) Új Kezdet után nem valami bizonytalan hatásfokú politikai termékkel próbálkozik, hanem hetedjére is megígéri az Új Kezdetet. Ha lehetne mással itt választást nyerni, akkor nyilván mással próbálkozna, de jelenleg ott tartunk, hogy volt három választás, ahol nem ígért senki Új Kezdetet, továbbá mind a hármon az ellenzék vezető ereje akart lenni az az ember, aki ellen az előző Új Kezdet meg lett csinálva.
Mi sem természetesebb tehát, hogy ha valaki választást akar nyerni, akkor a Magyarok Istenére esküszik, esküszik, esküszik (vegyészeknek: esküNa2CO3) hogy ezután itt majd minden másképp lesz. Hurrá, sőt, vivát, lendüljünk túl ezen.
Egy menedzser volt csak
A fenti miniszterelnök-keringőből (Boross Péter mellett) Bajnai Gordon nevét hagytam ki. Ő volt ugyanis az egyetlen miniszterelnökünk a rendszerváltás óta, akinek egy durva világgazdasági sokk közepén, szigorúan a következő választásig hátralevő időben semmi más dolga nem volt, mint menedzselni. És ő menedzselt is, ezáltal megfigyelhettük, hogy mit csinál egy kormány olyankor, amikor nem a hatalom mindenáron megtartása a cél, hanem az ország vezetése.
Igenám, de akkorra egy egész ország hitte el részben a saját személynek, részben pedig Orbán hitelből felépített médiájának, hogy “a baloldal nem tud kormányozni”.
“Ezek legalább tudnak kormányozni”
Az Új Kezdet azt ígérte, hogy lesz Kormányzás, így nagy betűvel. Ezért a NER 15 évét végigkíséri a nagyívű kormányzati gesztusok bejelentése. Köznevesültek az olyan szavak, mint akcióterv, nemzeti program és hasonlók. Csodálkozunk? Aki legalább annyira a kezébe vette anno a törikönyvet, hogy vámpírfogakat rajzoljon Zrínyinek és cigit Rákóczi szájába, az hallott pl. a Győri Programról, az Ötéves Tervekről, az Új Gazdasági Mechanizmusról.
A kormányzás látványos imitálása a magyar politika előző 150 évének talán legjellemzőbb velejárója. Ha félretesszük az esemény kapcsán belénk nevelt reverenciát, a 12 pont is nagyívű politikai igénybejelentés.
A Tégláról téglára, lépésről lépésre is az. Egy a magyar politikatörténet fellengzős nagy jelszavai közül.
De az egésszel nekem semmi bajom nincs, egy feltétellel: menjenek közben a kis lépések.
Ha Magyar Péter kormányt tud alakítani, azt várom tőle, hogy a kormánya minden nap tegyen helyre valamit. Ez ugyanis a NER 15 éve alatt teljesen kiveszett. Felőlem mehet a politikai marketing, a hangzatos ígéretek, az akcionizmus…csak szépen a háttérben minden nap tegyenek helyre valamit.
Ha eltelik négy év, hogy minden csütörtökön, az akkori Safranek, az akkori kormányinfón el tudja mondani, hogy “megszüntettük az EU-ban mindenütt elfogadott, bevizsgált, a gyári értékeket vagy azoknál többet tudó tuningalkatrészekkel kapcsolatos értelmetlen hatósági packázást” vagy hogy “sokkal egyszerűbb lett horgászvizsgát szerezni” vagy hogy a “szabolcsi MÁV- és buszmenetrendet értelmesen összehangoltuk” vagy “elsejétől nem kell agyagedények szilánkbatörési hozzájárulását fizetni” és így tovább, akkor én minden egyéb dologtól függetlenül elégedett leszek a kormányzásukkal.
Minden nap, minden héten, minden hónapban egy kis dolgot rendbe rakni, minden nap egy felesleges jogi tekervényt levágni és a helyét kauterizálni. Ha ez van, akkor minden van. Ha ez nincs, akkor semmi nincs.
Nem kell messzire menni az ötletenkért.
Ha megkérdünk egy sporthorgászt, táncpedagógust, lőtértulajdonost, favágót, állatorvost, ügyvédet, óvónőt vagy teniszedzőt, mindegyik el fogja mondani azt az öt legzavaróbb idiótaságot, ami a NER létezésében zavarja. És higgyük el, ha más nem, hát magunknak: tényleg Viktor meg Kövér, meg Deák Dani vagy Tompika a legrosszabb a NER-ben?
Nem. Az a rossz a NER-ben, hogy semmiből sem tartana kitalálni egy értelmes kisvállalkozói adókörnyzetet, ahol a teniszedző, a gombaszakértő meg a favágó egy telefonos app segítségével elintézi az adóügyeit. Semmiből nem tart valami kretén, három rendszerrel ezelőttről ittfelejtett engedélyezési vagy bejelentési eljárást egyszerűen megszüntetni. Semmiből sem tart egy évek óta létező, szakmai sztenderdnek számító EU-s ajánlást vagy szabványt, úgy ahogy rajtunk kívül már mindenki használja, bevezetni.
Ezek a kis lépések. Vegyük észre, ilyenek akkor vannak, ha az egyes kormányzati szakterületeknek van gazdája. Tehát nem egy megbízhatóan fogható politikai napszámos van odatéve, hanem valaki, akinek van szakmai háttere és elképzelése arról, hogy mit kell csinálni. Nem kell persze mindenütt szigorúan a miniszternek százéve kipróbált szakembernek lenni, sőt ez árt is. A miniszter azért van, hogy a politikai csatákat megvívja, hogy a szakemberei tudjanak dolgozni. De a miniszter nem azért van, hogy a kormányülésen azt mondják neki, hogy “most hallgasson Juditka”.
Vegyük észre, hogy ha egy kormány tud kis lépésekben, minden nap egy-egy dolgot rendbe téve működni, az bír két elképesztően fontos szervezeti tulajdonsággal: tudnak koordinálni és tudnak delegálni. A NER legkésőbb 2015 óta nem tud koordinálni és delegálni. Úgy működnek, mint a Dűnében a Padisah környékén lévő emberek, leginkább azzal vannak elfoglalva, hogy az egyik ne mérgezze meg a másikat.
A NER egyik legnagyobb csodája, hogy elhiteti a magyar közvéleménnyel, még 15 év után is, hogy ők kormányoznak, holott amit csinálnak, az legalább 10, de inkább 15 éve kísérletet sem tesz kormányzásra.
Kész recept: good governance
Minőségi kormányzásnak vagy jó kormányzásnak (angolul: good governance) hívják ezt. Itt van egy nagyon jó összefoglaló, angolul tudóknak, az Európa Tanács honlapjáról. Angolul nem tudóknak lefordítom a jó kormányzás 12 alapelvét a linkelt honlapról:
fair választások
reakció az emberek igényeire
hatékonyság
nyitottság és átláthatóság
joguralom/jogállam
etikus (korrupciót elutasító) viselkedés
kompetencia és szakszerűség
Innováció és változásra nyitottság
fenntarthatóság és hosszú távú gondolkodás
alapos és őszinte pénzügyi menedzsment
az emberi jogok, a kulturális sokféleség tiszteletben tartása, a társadalmi kohézióra törekvés
elszámoltathatóság
Olvassuk végig és gondolkodjunk. Ugye hogy ezek hiányoznak? A NER egyetlen egy feltételét sem teljesíti a jó kormányzásnak. Nem arról van szó mint pl. Szingapúrban, ahol a helyi demokrácia kb. a kínai üzleti szindikátust jelenti, de köszönik szépen minden más elvet viszont megcsinálnak.
Nem, Magyarország Kormánya a fenti elvek közül jelenleg egyetlen egyet se teljesít. Tulajdonképpen az is írhatnám, hogy azt várom a következő kormánytól, legyen az Magyar Péteré vagy másé, hogy nézze meg ezt a listát, és kormányozzon jól.
Ehelyett inkább azt írom, hogy a jó kormányzást a fenti lista állandó felidézése nélkül onnan lehet megismerni, hogy folyamatosan, megbízhatóan, kis lépésekkel halad előre. A listával pedig még fogunk találkozni a sorozat következő részeiben.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz
"A NER egyik legnagyobb csodája, hogy elhiteti a magyar közvéleménnyel, még 15 év után is, hogy ők kormányoznak, holott amit csinálnak, az legalább 10, de inkább 15 éve kísérletet sem tesz kormányzásra."
Nem csoda az, hanem propaganda. Naná, hogy kell egy oromzat, azt mégse mondhatják ki, hogy bocs de nem érünk rá, épp lopunk.
"kísérletet sem tesz a kormányzásra": Igen. Mindig le szoktam ilyenkor írni, hogy a fideszmaffia nem kormányzásra jött létre, hanem a hatalom totális megszerzésére, ehhez szüksége van a finanszírozásra és már egy jó ideje a kettő egybeforrt. A kormányzás pedig leginkább az intézményrendszer önjárása, és azon egészen ritka alkalmakkor, amikor a kormányzás látszata forog fenn, az a fidesz érdekeivel valahogy épp egybeeső működés.
Szóval a kész csoda az, hogy még valamennyire működik ez az ország.
Eskünátriumkarbonát. MP semmi újat nem talált fel, Orbán így építette fel a Fideszt a polgári körökkel. Azt isten fülének nem tudom elképzelni, az óellenzéki pártoknak miért derogált lejönni Budapestről vidékre, és dolgozni. Pestről senki ne akarja feltalálni a spanyolviaszt, mert a százezer forintos öltönyükkel baromira nem látják, mi folyik vidéken.
Kell a helyi politizálás, mert az embernek az a fontos, hogy a helyi óvódában legyen új szekrény, a működő posta előtt fel legyen újítva az a k.rva járda, és a helyi kisboltba végre már legyen délután 2-kor is kenyér, ne csak akkor, ha előre fel van íratva. Ez szerepel ebben a posztban is, ha van 1 millió elb.szott dolog az országban, és elkezdenek minden napi 100-at rendbehozni, akkor egyre kevesegbb dolog lesz elb.szva. Emellett, ha a jó dolgok már gyorsítják a rendbetételt, vagy további erőforrásokat, pénzt, szakértőt szabadítanak fel a rendbetételre, akkor nem csak napi 100-at lehet rendbehozni, de 120-at, 150-et, 200-at, 300-at, 500-at, 1000-et ...