Ahogy azt valamelyik nap írtam, a washingtoni “ezüsthátúak” a régi rutinos republikánus héják ezerrel nyomulnak azért, hogy Amerika szállítson sok fegyvert Ukrajnának.
Hétfőn Trump be is jelentette, hogy akkor itt az idő a nyomás növelésére. A fenyegetés lényege, hogy a Lindsey Graham szenátor által már rég dédelgetett, Ukrajnát segítő törvénycsomagba bekerülne egy elnöki “on-off kapcsoló” amivel a csomagban található büntetővámok (például 100% az oroszoktól olajat és uránt vásároló országokra, mint Magyarország) elnöki döntéssel lennének megindíthatók és megállíthatók. Valaki nagyon megtanulta Washingtonban, hogy kell Trump elnök hiúságára rájátszani.
Ráadásul ezek a vámok nagyrészt olyan piszlicsáré országokat érintenek, mint mi. Indiát, akinek folyamatosan próbálnak fegyvert eladni, és Kína fő ellensúlya, nyilván nem fogják megvámolni, Kínát úgyszintén nem, mindenki más meg vagy nem érdekes (mint mi, kis pont vagyunk) vagy ezerrel távolodik az orosz exporttól, és ezerrel ténylegesen vagy látszólag úgy csinál, mintha Ukrajna legnagyobb barátja lenne.
Valójában tehát ez a vámfenyegetés Trump egóját polírozza, az oroszok nem lesznek ettől lényegesen nagyobb bajban annál, mint amilyenben most vannak. Érdekesebb a mögöttes logika, mert ha ez elindul az hidegháborút jelent, vagyis a gazdasági-politikai karantén megtörése, például kispályán focizó kakaduk moszkvai útjai útján olyasmivé válhat, amit már nem tűrnek el.
Sokkal érdekesebb a fegyveres fenyegetés
Itt is tetten érhető Trump egójának a polírozása, ugyanis a “NATO országok 5%-ra emelik a védelmi kiadásaikat, mindezt úgy, hogy amerikai fegyvereket vásárolnak” szintén leginkább olyan üzenet, amit Trump tud utána mondani, hogy a “hülye Biden és a hülye Obama nem tudta megcsinálni, én megcsináltam”.
Az idő és a pénz
De a kutya nem itt van elásva. A kutya ott van elásva, hogy ez az “európai NATO országok dollár-tízmilliárdokért amerikai fegyvert vesznek” ez Európában politikailag teljesen vállalhatatlan, számos okból.
Egyrészt az európai közvélemény nem szereti Donald Trumpot, így egy európai választott politikus nem állhat a választói elé, hogy ach ja hallo Günther, most adtunk a Steuer-ből, amit befizetsz tízmilliárd eurót amerikai fegyvergyáraknak.
Másrészt az amerikai fegyvereknek van európai megfelelője. A Patriot európai konkurense a SAMP/T rendszer, amelyről most kiderült Ukrajnában hogy nem olyan jó mint a Patriot, de itt az egyedülálló esély, hogy tényleges harci körülmények között teszteljenek és fejlesszenek. A JASSM és a JASSM-ER csapásmérő robotrepülők párhuzama a német Taurus és az angol/francia Storm Shadow/Scalp. A Taurusok exportja lassan-lassan talán lehetséges lesz, ha az utolsó Putinverstehert és zabtej-pacifistát is sikerül meggyőzni arról, hogy kétakkordos békedalokkal Putyint nem lehet meggyőzni a háború abbahagyásáról. A Storm Shadow/Scalp gyártósorát tizenév szünet után újraindították, épp a múlt héten voltak képek a nemzetközi sajtóban az első új gyártású eszközökről.
Szintén mostanában volt, hogy a német nehézipar hatalmas támogatási csomagot kap. Na nem pont ezt mondták, hanem azt, hogy gyakorlatilag lecserélik a Bundeswehr összes páncélosát.
Ezekre a programokra eleve iszonyatosan sok pénzt, azon belül is iszonyatosan sok hitelt költ Európa. Nincs keret arra, hogy még ezen felül is euró-tízmilliárdok menjenek Amerikába.
Az egyenletnek egyetlen megoldása van: a lefoglalt orosz vagyon
És itt az igazi fenyegetés Putyin számára. Ez a pénz részben orosz állami vagyon, részben azoknak az oligarcháknak a vagyona akik jelenleg a “Hűség vagy Ablak” programban vesznek részt Oroszországban.
Vagyis szerintem Trump bejelentése, a benne levő 50 napos határidővel (lejár szeptember elején a politikai szezonkezdetkor) valójában azt jelenti, hogy van valamiféle háttérmegállapodás, egyeztetve a nagyobb EU-országok vezetőivel, hogy ha Putyin nem mozdul (hátrafelé) akkor elkezdik az eddigi “kamatokból lecsipegetünk és odaadjuk az ukránoknak” policy helyett a befagyasztott orosz vagyon tőkerészét közvetlen az amerikai és az európai hadiipar finanszírozására fordítani. Ami az amerikaiaknak eladást jelentene, az európai hadiiparnak pedig egy csomó fejlesztés befejezését, illetve olyan projektek lezárását, amelyek a tervezett 8-10 év helyett 25 éve mennek, és nem lett annyi vásárolva, nem pont abból a termékből…ezeket full megtérüléssel le lehet zárni és meg lehet kezdeni a következő generáció fejlesztését-gyártását.
Mindezt nem is teljesen titokban csinálják
Wang Yi kínai külügyminiszter július 2-3-án Brüsszelben volt a 13. EU-Kína stratégiai találkozón, ahol udvariasan ütköztek az álláspontok. A kommünikék és szivárogtatások szerint Kína nem szeretné ha Oroszország mint vesztes kerülne ki a háborúból az EU nem szeretné, ha Oroszország győztes lenne. Alighanem mindkét fél valamilyen, a nemzetközi jognak formálisan megfelelő, az arcvesztést elkerülő békeszerződésben érdekelt.
Nagyon nem lennék meglepve ha kiderülne, hogy itt Wang Yinek valamilyen kellően udvarias formában elmondták, hogy az EU és az USA egyeztet arról, hogy a 2024-es kör után újra a lefoglalt orosz pénzzel támogassák Ukrajnát.
Azt lehet tudni, hogy az EU-ban van olyan elképzelés, hogy jelenleg a jegybanki kamattal kamatozó, mintegy 190 milliárd dollárnyi az Euroclear által kezelt orosz vagyont elkezdjék piaci alapon befektetni. Az Euroclear nem közület, hanem magáncég, a vezetője csapkodja is az asztalt (interjút adott a Financial Times-nak, ami ilyen diszkrét pénzpiaci szereplőknél kb. a “levetkőzött a Playboynak” szintű nyilvánosság) és jogi garanciákat követel.
Gazdag orosz nagybácsi
Nem vagyok alapkezelésben jártas, de itt azért nagyjából arról van szó, hogy ha ez a 200 milliárd dollár csak 7-8%-ot kamatozik, akkor is meg lehet belőle finanszírozni az aktuálisan érkező amerikai és európai fegyvereket. Gyanús nekem, hogy van ennél magasabb hozam is. Például fegyvergyári részvények és kötvények, mondja a bennem lakó pénzpiaci Münchhausen báró…
A valódi üzenet Putyinnak tehát szerintem leginkább ez. Szeptemberig menni fognak a fegyverszállítások az eddigi ütemben, vagyis a cél az, hogy Ukrajna ne omoljon össze. A lefoglalt pénzek teljes és korlátlan becsatornázása az európai és az amerikai ipar finanszírozásába viszont pénzügyi atombomba. A piaci alapon forgatás majdnem ekkora fenyegetés (bár elviekben a tőke így megmaradhat) de valójában még nagyobb fenyegetés, mert az EU így olyan lesz, mint egy amerikai örökös, amelyik a vagyonhoz ugyan nem nyúlhat, de a gazdag orosz nagybácsi örökségéből minden hónapban jön egy csekk, 3-4 milliárd dollárral, amelyet a Béke Szent Nevében aztán lehet hadiiparra költeni.
Ha viszont az összes oligarchának ki kéne ugrani az ablakon, akkor felmerül a kérdés, hogy mi lenne, ha Putyin ugorna ki, vagy kapna sajnálatos módon szívszélhűdést, hogy az utóda megkapjon két ukrán megyét, kivonuljon a többiből, és fejezzék be a balhét. És örüljenek, hogy ilyen kiváló hadiipari befektetéseik vannak…
Meglátjuk, mondta a zen mester.
Egyébként meg ha drill, baby, drill van még továbbra is, akkor annak sem ártana egy jó kis európai felvevőpiac, ahonnan az oroszokat viszont ki lehet szorítani.
Aztán adhatják az olajat meg a gáz nyugodtan jüanért és rúpiáért cserébe.
Megint az van, hogy én kérek elnézést, és vállalom, hogy egy kekeckedő p.csa vagyok, de amikor ezt olvastam - "Indiát, folyamatosan próbálnak fegyvert eladni, és Kína fő ellena, nyilván nem lesz megvámolni, Kínát úgyszintén nem, mindenki meg vagy nem érdekes (mint mi, kis pont vagyunk)..." -, akkor meg kellett néznem, hogy nem angol nyelvű-e eredetileg a cikk, és véletlenül benyomtam a fordítót... és még mindig nem vagyok benne biztos, hogy nem ez történt. Vagy kell még egy kávé. ("Frissítés": Most látom, hogy közben ki lett javítva. :) Jól van, nem én hülyültem meg teljesen, talán.)