Ma bizonyos okokból fejjel előre az irattáramban léteztem, de néhány hír azért eljutott hozzám, közléskényszeres irodatársam, Csire doktor jóvoltából, aki felhívott, hogy elmondja őket.
Az egyik, hogy Lánczi Andrásék megszülték a nagy eredményt, hogy a Transparency International veszélyes a magyar szuverenitásra. Ez teljesen nyilvánvalóan így van, és nem az a veszélyes a magyar szuverenitásra, hogy Petikének saját monogramos párna van már rendszeresítve Putyin trónja előtt a Kremlben.

A következő hír, miután Magyar Péter genitális elemzése meglepően hamar kifutott, hogy Rogánéknak megvan a következő politikai petárda: a nemzeti konzultáció a (dobpergés:) a gazdasági semlegességről.
A gazdasági semlegesség a gasztroenterológiai ravaszság, a meteorológiai kedvesség, az erdészeti erényesség, a lovászati higgadtság, a könyvkötészeti bátorság, a fogászati bölcsesség és a lótenyésztési szellemesség közeli rokona.
Mármint ez is két értelmes magyar szó egy jelzős szerkezetbe összeírva, de a kettőnek együtt semmi értelme. Illetve nyilván lehet beszélni szellemes lótenyésztésről vagy erényes erdészekről, de nem nagyon szoktunk.
De elég jól hangzik ahhoz, hogy Kocsis Máté, akinek ezt a bullshitet kell most szajkóznia, majd körbehaknizza Bayer Zsolt műsorától a Mandiner címlapjáig a kormánymédia összes csicskagyász szemétdombját, a független sajtó meg majd megteszi a szívességet, hogy foglalkozik ezzel, ahelyett, hogy magas ívből tenne rá, vagy a továbbiakban is Magyar Péter genitáliáival foglalkozna, ami elég ízléstelen, de még így is érdekesebb, mint Kocsis Mátéról bármilyen infó.
Bíró még van, pénz nincs
Végül de nem utolsó sorban megszólalt Tatár-Kis Péter, a Fővárosi Törvényszék elnöke. Róla dióhéjban annyit kell tudni hogy a Handó-korszakban lett a Balassagyarmati Törvényszék elnöke, majd onnan hoppanált a Fővárosi Törvényszék elnöki székébe. Nem azt mondom, hogy idegen test, de azért mielőtt megérkezett az elnöki székbe, a magasból elnyújtott “Geronimo” kiáltás hallatszott. Szóval nem ő a rendszerellenes bírói hőzöngés arca, hogy finoman fogalmazzak.
Ehhez képest most ő kényszerült arra, hogy a bíróság tiborcai után ő maga is megszólaljon, hogy is volt az
“Beszélj, beszélj; igen
Jól hallom én panaszod; de a magam
Panasza is beszél”
A bírósági vezetők átcsoportosítanak, átosztanak, felosztanak, vezényelnek, de mindhiába. Valahogy a fiatalok nem vágynak a háromszázezres titkári fizetésre. A tíz ujjal gépelő, jó helyesírású, makulátlan előéletű, nagy munkabírású munkaerőnek is vannak nagyobb ívű tervei annál hogy havi 250 nettót vigyen haza. Hogy messzebbre ne menjünk, ott a Sutyerenitásvédelmi hivatal, ahol alacsonyan szállnak a miniszteri fizetések.
Eközben TKP siránkozik, hogy ennyi meg annyi százalékkal csökkent a bírók és a leírók száma. Azt már el se mondja, hogy van ott jó pár, aki azt az egy-két évet nyugdíjig még letudja. A létszámnál is nagyobb gond lesz az a tendencia, hogy a bírók között egyre durvább kontraszelekció lesz. Meg fognak maradni a Vádszerű-Elítélőgép Euláliák, Okostóni Ottokárok és a Gyesenvoltam-Ezmegmi Lobéliák.
Pontosan úgy lesz, mint az egészségügyben, hogy teljesen random módon kerülnek majd ügyek kompetens, az üggyel (és így az ügy miatt álló emberi életekkel) haladni akaró, magukat valamiféle bírói éthoszhoz tartó bíróhoz, aki tud pert vezetni, emberekkel bánni. Vagy valami púposkodó kreténhez, aki kockás füzetben vezeti a jó kis megszüntetési okokat, és jelenti, hogy a hozzá érkezett 80 ügyből 83-at egy éven belül megoldott.
A folyamat már persze rég tart, az igazságszolgáltatás is pont ugyanolyan állapotban van, mint az egészségügy, csak itt nem fordul napjában hatszor a Részvét és Kegyelet Kft. fekete furgonja, ha rosszul mennek a dolgok.
Nem lehet már szőnyeg alá seperni
A folyamat most ért oda, hogy a heroikus szőnyeg alá seprések se mennek. Nem akarok ujjal mutogatni a bíróságra, de TKP munkahelyéhez közel van, ahonnan az a pletyka, hogy a vagyon csoportos polgári bírók tripla axelre ugranak tripla toeloopot, csak ne osszanak rájuk válópereket.
A csökkenő létszám egyre jobban kihozza az egyes bírók közötti képességbeli és terhelhetőségbeli különbségeket. Ez eleve egy elég kényes dolog. Ha egy bíró egy évben átlagosan 100 ügyet tud elintézni, akkor egy évente átlag 500 ügyet kapó bíróságra nem 5 bíró kell, hanem 10. Nemcsak azért mert bárki megbetegedhet. Előfordulhat, mint pl. a Fővárosi Törvényszéken, hogy egy bíró egy évig csak a Questor-ügyet tárgyalja. Vagy előfordulhat, hogy két-három különösen gyomorforgató gyilkosság után egy bíró megkéri a vezetőséget, hogy most pár hónapig hadd csináljon valami olyat, amitől nem álmodik széttrancsírozott emberek helyszínelési fotóival.
Ráadásul a jó képességű bíró nem feltétlenül terhelhető és viszont. Van olyan bíró is, aki…nem egy remekjogász, ellenben megvan a “segge” maratoni áfacsalásos ügyek levezényléséhez. A másik meg átlátja a legbonyolultabb polgári pert is, de hányingert kap a tizenötödik ugyanolyan kártérítési pertől. Bármennyire is próbálják mérni a teljesítményt, ez attól még egy értelmiségi pálya, és vannak nem mérhető dolgok.
Ha a bírói létszám csökken, akkor elkezdődik az, hogy az ügyek olyan bírónál landolnak (nyilván a teljesen random és automata ügyelosztási rendszerben) ahol nincsenek jó kézben. Ebből jönnek az elcseszések, az elcseszésekből az eltussolások. Az eltussolásokból a munkahelyi feszkó, miközben a fizetés egyre kevesebbet ér, tehát még többen dobják be a törölközőt…
Kénytelen vagyok megjegyezni, hogy amikor a régi OBT verte a tamtamot, akkor a bírói szervezet egy része úgy állt hozzá, hogy miért kell ez a hupákolás. Ezért. Kellett volna.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Nekem az vörös posztó, már csak azért is, mert emberek életét bírja elbaszni egy-egy ilyen mindentismegszüntetekjajnemértekhozzádedrvagyokésítélkezek-bíró. Úgyhogy ha a pokolban összeakadok azzal, aki kettétörte az életemet, mert egy korrupt és vagy inkompetens kis picsa volt, rakok még pár hasábot az üstje alá, amiben főni fog. A később megszületett törvényszéki ( köszi, három okos nő, vagy kettő, de nem hagyják hibázni a harmadikat) végzés ugyan kimondta, hogy az első fokon eljáró némber súlyosan törvénysértő módon járt el, de ez már csak a flatsrom a nyílt haslövésemre, ezzel sokra nem megyünk. Ha és amennyiben ez lesz még rosszabb is, csak hajrá, mert lassan ügy se lesz polgáriban, mert az ügyvédek nem mindegyike tudja már megugrani a kereset beadásának rettenetes feltételeit. Gondolom, mindenki örül a bónuszként kapott elektronikus ingatlanf.szkodásnak is. Bocs', ez csak úgy kijött :(
És ezt (az egészségüggyel ellentétben) nem lehet megoldani magánban...