Ügyvéd körökben már hétvégén is terjedt, hogy Varga Zsolt András, személyre szabott jogalkotással, a korábbi jogszabályokkal szembemenve bíróvá és kúriai elnökké kreált, törtető, karrierista, rendszerhű ügyész megsértődve távozott a 17. Magyar Jogászgyűlésről.
Udvarias vitatkozás, barátságos fröccsözés
Az ülésen nem voltam ott. Ez egy nagy társasági esemény, a Magyar Jogász Egylet szervezésében. Kb. 50% szakmai konferencia, 50% beszélgetés, ahol a különböző jogász hivatásrendek (bíró, ügyész, közjegyző, ügyvéd stb.) vezetői kötetlenül tudnak beszélni szakmai, szakpolitikai kérdésekről, meg úgy általában barátkozni.
Az itt elhangzó előadások is nagyrészt a “big picture” témájúak. Az ügyvédi kamara elnöke felvet pár nagy, rendszerszintű kérdést, erre reagál a Kúria elnöke, hogy igen, mi is észleltük, várom az Igazságügyminiszter Úr hozzászólását, nem mindenben vitatkozva az elnök úrral, mi azt gondoljuk hogy…és így tovább.
Ez az a terep, ahol nincs egymás torkának esés, van viszont, nagyon sok rózsaszín vattacukorba csomagolva egymás szemébe mondás, hiszen vannak dolgok, amelyeket egy bíró nem mondhat egy ügyvédnek, de a bíróság mondhat az ügyvédségnek. Mindez kellemes kollegiális légkörben, este vacsora után fröccsözgetve. Ha valakinek esetleg az “urambátyám világ” kifejezés jut eszébe, nem jár messze az igazságtól, de tessék bátran másképp működtetni egy alapvetően rendkívül belterjes rendszert.
Varga Zs. megsértődése nem Havasi Dezsőnek, a MÜK elnökének szól, hanem Varga Zs. alkalmatlanságának újabb bizonyítéka
Mint a Magyar Ügyvédi Kamara küldöttgyűlésének tagja a Budapesti Ügyvédi Kamara küldöttjeként, van szerencsém Havasi elnök urat személyesen ismerni. Az elnök úr nem hibátlan ember, senki nem az. Viszont egyrészt úriember, másrészt oldschool ügyvéd, abból a fajtából, aki úgy küld el melegebb éghajlatra, hogy alig várod hogy indulhass.


Kevésbé elvontan egy szikár, ősz urat kell elképzelni, jól szabott öltönyben, kifogástalan társasági manírokkal, aki hangos szót is ritkán szól. Mielőtt a MÜK elnöke lett volna, hosszabb ideig a győri kamarát vezette. Olyan ember, aki hozzá van szokva ahhoz hogy a szavainak súlya van, ezért óvatosan bánik azokkal.
Hétfőn történetesen az évi rendes küldöttgyűlés volt, ahol az elnök úr beszámolt az eseményről, egyúttal ígéretet tett arra, hogy a minden ügyvédhez eljutó Ügyvédek Lapja folyóirat következő számában közzéteszi felszólalását.
Varga Zs. a tőle megszokott pukkancs közleményben vádaskodik, hogy ez alig burkolt politizálás meg szakmaiatlanság volt. Ebből is látszik, hogy Varga Zs. az égvilágon semmit nem ért abból, hogy mi az a magyar jogásztársadalom.
Íratlan szabályok
Ha valaki úgy képzeli, hogy a magyar jogásztársadalom magukat nagyon sokra tartó, rangkórságos, beképzelt alakok gyülekezete, nem jár nagyon messze az igazságtól. Ez van, a világ összes jogásztársadalma ilyen. Ezzel azonban együtt járnak bizonyos normák.
Ilyen például, hogy egy bíró nyilvánosan nem minősíti se az ügyvédet, se az ügyészt.
Ez nem fair, hiszen mi pl. állandóan szidjuk a bíróságot. A bíró számos dolgot megtehet, amit mi nem. Viszont nem minősítgethet. Ha egy fiatal bíró mégis megteszi, idősebb kollégái az orrára koppintanak. Az az ügyvéd, ifjú padavan, akit egyszer nyilvánosan minősítettél, bármikor benyomhatja ellened az elfogultságot. Ügyvédet megalázni lehet, sőt a legkedveltebb bírói sportok közé tartozik. Ítéletben, írásban, a perjogi szabályok pedáns tiszteletben tartásával.
Onnan látszik, hogy Varga Zs. egy politikai kinevezett és nem bíró, hogy ezt az alapszabályt nem ismeri. Rajta kívül minden, 40 fölötti magyar bíró viszont igen.
A kamara elnöke be is szólhat
Ugyanennek a jogásztársadalomnak az alapszabálya, hogy az ügyvédi kamara elnöke, legyen az megyei vagy országos, az az ember, aki bizonyos keretek között beszólhat. Ezért választják meg az ügyvédek. A megyei elnök általában a megyeszékhely legtekintélyesebb ügyvédje, aki kb. egyidős a törvényszéki elnökkel, vagy idősebb nála. Ő az, aki odatelefonálhat, hogy kedves elnök úr igyunk már meg egy kávét, mert van nálatok egy fiatal bíró, akire rengeteg panasz van. A budapesti viszonyok a nagyon sok ügyvéd miatt picit mások, de hasonlók.
A kamarai elnök kritizál. Azért van, erre kapott tőlünk, talpas ügyvédektől felhatalmazást. Ha csak gazsulál, akkor leváltják. Ezt is az összes rendes Kúriai bíró, aki normál esetben hosszabb-rövidebb időt egyéb magas bírói beosztásban (törvényszéki, ítélőtáblai tanácselnök) tölt, pontosan tudja. Mert fordítva is működik ám ez. Ügyvéd úr, legyen szíves még egy percre. Köszönöm. Ügyvéd úr, én nem akarok ebből ügyet csinálni, de jó lenne, ha valaki szólna X ügyvéd úrnak, hogy több kolléga is panaszkodik rá, mert…
Abban teljesen, 101%-ig biztos vagyok, hogy Havasi Dezső ennek az etikettnek minden rezdülését tökéletesen ismeri, hiszen évtizedek óta műveli. Varga Zs. pedig újra bebizonyította, hogy idegen test a magyar bírói szervezetben. Az pedig, hogy kúriai bíróknak parancsolgat, hozzá hasonló ejtőernyős kreálmányok esetén lehet hogy működik, de a ranglétrát szabályszerűen megjárt kollégái ezt most egész biztosan megjegyezték. Ez a vezetői stílus pont az ellenkezőjét fogja elérni, nem pedig azt az buzgó, rendszerhű bírói attitűdöt, amelyet Varga Zs. személyes példamutatással és egy gyenge kezű gimnáziumi osztályfőnök módszereivel igyekszik terjeszteni.
És megjegyezzük mi ügyvédek is. Ugyanis a MÜK elnöke még egy dolgot csinál. Képviseli az összes magyar ügyvédet. Aki az ő, szakmai kritikájára paprikajancsi közleményekkel meg drama queen távozásokkal bír reagálni, az egész ügyvédség tekintélyét sérti meg. Röhejesen.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Valamiért a két úr fényképéről Csőrmester jutott eszembe és Teknőc Ernő.
Valamiért...
Annyit megjegyeznék, hogy Zs. csak annyira ügyész, mint amennyire bíró. Még az ombudsmani hivatalban volt Polt (akkor helyettes ombudsman) táskahordozója, onnan került a Legfőbb Ügyészségre bármilyen ügyészi gyakorlat nélkül.