3 Comments
Mar 23·edited Mar 23

Én a magam részéről sokkal-sokkal óvatosabban elemeznék és konkludálnék. A téma hosszúsága és komplexitása miatt, most teoretikus síkon maradva csak, azaz a konkrét részletekbe nem belemenve (mert ott még több vitapont lehet).

(1) Részint azért lennék óvatosbb, mert a tegnapi ISIS-nek tulajdonítandó merénylet túl friss és túl kevés infó van még csak róla.

(2) Részint, mert sem az orosz, sem a magyar folyamatokat nem értjük eléggé (oroszoknál beleértve Sz. Bíró Zoltánt, Rácz Andrást is). Se a végeredményeket, se a magyarázó faktorokat.

(a) Mai alábbi cikk szerint a 75 milla voksból, 31,6 milla lehetett hamis a minapi orosz választáson.

https://www.szabadeuropa.hu/a/egy-statisztikai-modell-is-ketsegbe-vonja-vlagyimir-putyin-ujravalasztasanak-tisztasagat/32870096.html

Sergei Spilkin - mára már - üldözött orosz fizikus régóta gyűjti elemzi statisztikai módszerekkel az orosz választási adatokat. Módszeréről az alábbi angol nyelvű 105 diás 2017-es prezijéből lehet infókat gyűjteni. Élet más területén (pl.: korrupció és Benford analízis) tudhat működni a "retrográd" matek és talán nem esélytelen, hogy Spilkin nem hülyeségeket beszél.

https://www.electoral.graphics/en-us/Home/Articles/sergei-shpilkin-statistical-analysis-of-elections

(b) Nem éppen túlmagyarázott az sem, hogy az itthoni pedofilbotrány, hogy tud ennyire látványosan elsikkadni. A teljes Fidesz/NER, beleértve kvázi a teljes értelmiségüket, a reformátusokkal együtt, lényegileg úgy lépett át a pedofilbotrányon, ahogy piszkot pöcköl le az ember, az ingujjról. Miközben a teljes ellenzék hosszabb ideje minden határon túl béna kacsa. Ezen még az egyre nagyobb - szintén nem túlmagyarázottan - irracionalitásba pörgő MP-felfutás tudhatott leginkább összképet javítani, ideig-óráig (ennyi mondható egyelőre csak biztosan).

(3) Szerintem nem az a jó irány, hogy közös ismérvekkel írunk le pl. diktatúrát, minél nagyobb időtávot átfogva, séma-általánosítással (maga a módszer persze fontos és nem ignorálható). Ahogy például a Kondratyev-ciklusoknál is nagyon komoly erőszak kellhet "működőképességük" fenntarthatóságában. Szerintem pont ellenkezőleg. A peremfeltételek, a dinamizmusok lehetnek nagyon mások, az addigi lényegtelen dolgok perdöntővé válhatnak. Egy kiragadott példa: az internet, a hálózattudomány radikálisan javíthatja a manipulálás hatékonyságát, korábban sosem látott módokon.

Expand full comment