Discussion about this post

User's avatar
Attila Rajmund Nohl's avatar

Kérdés, hogy mennyire "bizonytalan és veszélyes időkben" élünk - és mennyire csak a média nyomja, hogy "bizonytalan és veszélyes időkben" élünk. A rossz hírek adják el az újságot, arra kapcsolnak a tévében, arra klikkelnek a Facebookon - így könnyű azt a téves(?) következtetést levonni, hogy itt a világvége...

Expand full comment
kilmos's avatar

Pár aspektus:

(1) Vannak vezetésre termett emberek (országban, cégben, stb), akik nagy tehetségűek és szívesen követik őt a hierarchia aljáról. Vannak demokratikusabb és autokratább jellegű vezetők (jók is, rosszabbak is). Az egyetlen elkerülendő a hatalom mánia (amit mostanság nem nagyon tudunk kikerülni itthon Magyarországon).

Ami számomra izgalmas idevágó olvasmány a Svájcba szakadt hazánkfia Rőczey János gondolatai. Leghíresebb idézete: „Ha a köztársasági elnökömet választhatom, miért ne választhatnám az osztályvezetőmet is?”

(2) Az egyszemélyi döntés/vezetés legnagyobb problémája a támadhatóság, kiktatás problémája. Árpádházi királyaink kevéssé éltek meg magas kort és/vagy haltak természetes halállal. Túl nagy a tét, túl sok lehet az ellenérdek.

(3) Mintha jó lenne minél inkább közös döntést hozni, arra leginkább érdemeseknek. Ha rossznak bizonyul egy döntés, talán a felelősség viselése is könnyebb, ha részt vettem a döntésben.

+bonus: Stockholm-szindróma is lehetséges motívum.

Expand full comment
12 more comments...

No posts