Discussion about this post

User's avatar
Horvath G Gyorgy's avatar

Egy kicsit (?)köldök-nézegetős

"Max Weber a hatalomról alkotott elméleteiben megkülönböztette a fizikai kényszer fenyegetésén alapuló hatalmat (power)az uralomtól, (rule) amelynek alapja a társadalom tagjainak az a meggyőződése, hogy a kormányzat jogos, azaz legitim. A legitimitás 4 formáját különböztette meg: a transzcendentális (a hatalmat vallási érvekkel bizonyították, például Egyiptomban a Napkirály), tradicionális (királyi), a karizmatikus (népvezérek) és a racionális (választásokon alapuló, jogszabályokat követő) uralom legitimitását."

A fentiek alapján hibás az a demokratikus rendszer, melyben az uralomra (rule=törvények hozására, végigvitelére) kapott felhatalmazással vissza lehet élni, s meg lehet ragadni a hatalmat.

Hogy nem demokrácia az O1G-izmus, az biztos - de épp azért nem mondható diktatúrának, mert nincs DIREKT kényszer, csak amennyi éppen szükséges.

Expand full comment
kilmos's avatar

Van egy friss tegnapi Telexes interjú Ungváry Krisztiánnal.

MIinden másodperce nagyon jó volt a számomra, de a "Nyugat alkonya" topikban mondott egy érdekeset (amit persze tudunk), mégis így ebben a formában, ilyen felerősítéssel érdekes lehet említeni (bepoziciónált videó-url)

https://www.youtube.com/watch?v=XZe6qx7KXYM&t=1h04m22s

Expand full comment
32 more comments...

No posts