Discussion about this post

User's avatar
Andras Bajzik's avatar

Nagyon jól írás. Ha valakit kicsit is érdekelnek a rendőri eljárások, érdemes megnézni LAPD critical incident reportokat. Ezek nyilvánosan elérhető, magyarázattal, bodycam videókkal, 911 hívással, rádiózással összevágott profi anyagok, amiket a los angelesi rendőrség rutinszerűen közzé tesz. Aki nem filmes sztereotípiák és Blikk cikkek alapján ítéli meg az amerikai rendőrséget, látni fogja, mennyire profi egy ilyen szervezet. Történnek ott is hibák, van racial profiling, stb, de érződik, hogy nem ma kezdték. Van felszerelés, kiképzés, rutin. Nem szégyen tanulni tőlük.

Expand full comment
kilmos's avatar

Két felvetés:

(1) Távoli analógia, meteorológiai előrejelzés vagy földrengés-előrejelzés. Mindkettőnek van egy szigorú szakmai protokoll része és van egy politikai protokoll része.

* A szakmai a "könnyebb" (tisztább, világosabb, könnyebben menedzselhető). Egyébként ökölszabályként elmondható, hogy időben minél jobban haladva a várható beszakadásos eseményhez, annál pontosabb lehet a szakmai előrejelzés.

* És ami a gáz, hogy a szakmai protokoll szerint érkező infóból hogyan lesz politikai protokoll szerinti akció (lemondani vagy nem lemondani a tüzijátékot vagy kell-e kiköltöztetni lakosokat a földrengés-veszélyes helyről, lakossági pánikot is kockáztatva) .

Annyit akarok csak felvetni mindevvel, hogy a tudományos adatgyűjtés messze a legtriviálisabb része a faltól-falig vizsgálandó témának, azaz a szabályzatba foglalás és érvényesítése a nehéz.

(2) Állandó nünükém a visszamérés követelménye mellett, a mellékhatás-analízis követelménye, ami megnehezíti a posztban foglaltakat. Ha van 100 db különféle elkerülendő esemény és rá akcióterv, akkor ezek nem addicionálisak illetve függetlenek egymástól. Ezeket össze kell hangolni, hogy egyik akció adott esetben ne tegyen keresztbe a másiknak. Szóval ez szerintem ezen a vonalon is komoly munka igényét vetíti előre. Szerintem.

Expand full comment
22 more comments...

No posts