Érdekes jelenségnek vagyunk szemtanúi Amerikában. Donald Trump többek között azzal nyert választást, hogy megígérte, hogy elnökként támogatni fogja az amerikai szénhidrogén-termelés felfuttatását. Ez valamennyire logikus, hiszen például Oroszország elsorvasztásához nagyon jól jött a sok hajón utazó CNG.
Ám a fracking kitermelési módszer rendkívüli környezeti károkat okoz, és közben a világon egy csomó helyen enélkül is jön a földből az olaj. Viszont közben Amerikában és máshol a zöld dolgok összekapcsolódtak az erőszakosan újítani akaró és világvégét prédikáló politikai erőkkel. A világvége viszont egyelőre elmaradt, dacára annak, hogy ez az első “1,5 fokos” évünk.
A nagy los angelesi tűz
De ha világvége nem is volt, durva klímaesemények voltak. Az Egyesült Államok déli részét két nagyon erős hurrikán is telibe kapta. (Arról, hogy Ázsiában még ennél is nagyobb tájfunok voltak, nem szól a fáma, az nem volt benne a híradóban.) Jelenleg pedig két durva klímaesemény is zajlik. A hidegbetörés valamennyire visszaszorult, de tegnap Új-Mexikó államban (sivatag, kaktuszok) is mínusz 1 fok volt. És természetesen ott van a Los Angelesi tűz.
Az amerikai médiában most elindult a hiszti, hogy miért van ott ekkora tűz. Egy kis magyarázat. A tűznek több oka is van, ezek:
hónapok óta tartó szárazság
erős és hosszan tartó Santa Ana szél
a los angelesi tűzoltórendszer bizonyos anomáliái
feketék, homoszexuálisok, nők, férfiak akik ülve pisilnek és véglények akik vegán tejjel isszák a kávét
Szárazság és Santa Ana
Érdemes ellátogatni Kalifornia állam vízügyi minisztériuma oldalára, ahol nagyon részletes, pontos és magas színvonalú információ található. Például ez a térkép:
Ezen azt láthatjuk, hogy a mai napot megelőző 365 napban az ilyenkor átlagosan lehulló csapadék hány százaléka hullott le. Északon a kék és zöld területek a 100% körüli értékeket jelzik. Tegyük hozzá, hogy ez is azért ilyen “jó” mert azt a területet telibe kapta egy gyorsan képződő “bombaciklon” amely néhol 560 milliméter esőt tett le két nap alatt. A többi terület azonban hónapok óta csont száraz, a szürke rész az átlagos csapadékmennyiség 0-20, a piros a 20-30%-át jelenti. Los Angeles nagyjából a piros és a szürke határánál van.
Itt egy kép a bombaciklonról, ahol jól látszik, hogy főleg Oregon és Washington állam volt érintett, de Észak-Kalifornia is kapott:
A bombaciklont az évszakban szokásos, Hawaii felől Amerika felé fújó, meleg és páradús levegő okozta. Ebből nem mindig lesz bombaciklon, viszont az amerikai partok előtti feláramlás annál inkább, ez pedig a partok előtt egy nagy, alacsony légnyomású térséget eredményez. Vessünk most egy pillantást a kontinens légnyomásviszonyaira!
Ezen egyrészt kirajzolódik a hidegbetörés íve északon. Másrészt a sok H betű az magas nyomású régiókat, anticiklonokat jelent, amelyek az északi féltekén az óramutató járásával megegyezően, és jellemzően viszonylag lassan forognak.
Így születik a Santa Ana szél. Ezen a következő ábrán azt láthatjuk, hogy a “Great Basin” régió feletti anticiklon szele kelet felől nekimegy a Sziklás-Hegységnek. A hegyek emelkedésre kényszerítik a levegőt, amely ilyenkor lehűl és kiadja magából a nedvességtartalmát. Átbukva a másik oldalra, az immár száraz és hideg levegő süllyedni kezd, közben nyomása növekszik és melegszik. (leánykori nevén: katabatikus szél)
Természetes, de nem ekkorában
Ez egy természetes jelenség, a domborzat, a tenger és a nagy szárazföld találkozása így adja ki, klímaváltozás nélkül is van. A klímaváltozás azt teszi hozzá, hogy nem két napig tart, hanem akár nyolc-tíz napig is.
Amikor egy nagyrészt faházakból épült, csontszáraz várost felülről megfújunk ezzel a gigantikus fújtatóval, akkor nem az a kérdés, hogy lesz-e tűz, hanem az, hogy mekkora tűz lesz.
Dél-Kaliforniában épp ezért néha van nagy tűz, meg szárazság is, ezért vannak víztározók, azonban - legalábbis a hivatalos adatok szerint - ezek vízszintje rendben van:
Azonban a klímaváltozás egyik markáns tünete, hogy olyan léptékű klímaeseményeket okoz, amelyekre egyszerűen nem lehet készülni. Lehet hogy voltak rossz tűzcsapok meg leeresztett tározók, de hogy ekkora tűz lett, az szinte biztosan nem ezért volt. Nyilván, utólag el lehet mondani, hogy ha valaki azt a házat hamarabb eloltja, akkor tuti semmi baj nem lett volna, de ez szerintem komolytalan. Ha nagyinak kereke és áramszedője lett volna, akkor ő lett volna a villamos.
Ezzel meg is érkeztünk a politikai következményekhez
Politikusok Amerikában és a világ minden részén fognak most már ilyennel találkozni, szinte évente. Nem mindenütt és minden évben, de az ilyen extrém időjárási események, mint hogy egy évig nem esik eső, és erre még jön száraz szél is, két-három évente minden régióban jönni fognak. Árvíz, hurrikán, három méter hó, szárazság, hőség. A klímaváltozás a mérsékelt övet a szélsőséges események övévé fogja tenni.
Nagyon érdekes látni, hogy a hagyományos politika és a hagyományos politika kritikájával feltörő altright milyen eszközöket alkalmaz.
Sárdobálás és a ravasz róka
Trump természetesen habzó szájjal őrjöng, Gavin Newsom kaliforniai kormányzó nevéből szójátékot csinált (Gavin Newscum, a scum szó többek között csőcseléket is jelent). Előrángatott korábbi, kissé elmebeteg javaslatokat (nagy észak-déli vízvezeték, amely amellett hogy szükségtelen, agyonvágná Észak-Kalifornia és Oregon élővilágát) amelyekkel Newsom nem értett egyet.
Egy ponton tűnik úgy, hogy jogos lehet a kritikája, ez pedig az, hogy Palisades városrészben (ami mostanra leégett) a tűzcsapok elapadtak. Azt még nem tudni, hogy ezt mennyire okozta az, hogy a tervezett terhelésük sokszorosát kapták és mennyi az emberi hiba, de tény hogy volt ilyen.
Igenám, de ez meg nem Kalifornia állam, hanem Los Angeles város hatásköre, így Newsom (aki amúgy San Francisco polgármestere volt korábban) elküldte az embereket oda vizsgálatot folytatni. Trump beiktatásáig még mindig van egy hét, mire szövetségi ügynököket küldhet oda, az meg még inkább két hét, addigra a tűznek vége lesz, és Newsom emberei produkálni fognak felelősöket, akik nem Newsom emberei lesznek. Newsom az amerikai politikusok “ice cold motherfucker” kategóriájába tartozik, mindent meg fog tenni azért, hogy ne ő bukjon bele.
Newsom tehát a kivárunk, oldalra lépünk, számolunk, cselekszünk üzemmódot csinálja, Trump pedig támad. Többek között azzal is, hogy FEMA, a szövetségi katasztrófavédelmi ügynökség kasszája üres. Ez ugyanaz a FEMA, amelyet a legutóbbi hurrikánkor is ostorozott. Ebben az az érdekes, hogy ha Musk és Rámasmarni bürokráciacsökkentő minisztériuma tényleg elvégezné a rábízott munkát, akkor a FEMA-nak nem lenne kasszája, legalábbis nem segélyekre.
Meddig lehet tologatni a balhét?
A katasztrófavédelmi feladatokat helyben ugyanis (tag)állami és önkormányzati erők végzik, nincs olyan szövetségi katasztrófavédelem, amely be tudna segíteni. Nyilván vannak olyan speciális laboratóriumok vagy hasonlók, amelyek nincsenek minden államban, de darut, dózert, mentőkutyát és hasonlókat nem Washingtonból küldenek, hanem az helyben van.
Trump tehát tolja mindenkire a balhét, és nagy kérdés, hogy ezt meddig lehet. Ez ugyanis eddig a pontig normál politika. Newsom, egy vazelinnel vékonyan bevont angolna ügyességével csúszik ki a támadások elől, Trump anyázik, ez egy átlagos kedd délután az amerikai politikában.
Trump azonban hamarosan kormányon lesz, és teljesen biztosan várható, hogy a következő négy évben is lesznek természeti katasztrófák. Lehet, hogy most jön két-három kicsit esősebb év Kalifornia életében, vagy az ötös fokozatú hurrikánok helyett csak hármasok jönnek majd. De elég nagy a valószínűsége annak, hogy a következő négy évben is lesz olyan, amikor egyszerre kell majd aszállyal és árvízzel, hurrikánnal és durva tornádókkal küzdeni.
Meddig lehet tagadni?
Lassan de biztosan közeledünk ahhoz a ponthoz, amikor a mainstream politika már nem tudja letagadni a klímaváltozás hatásait. Érdekes, hogy mire eddig elértünk, a zöld politikusok a legtöbb helyen leírták magukat a csapkodásukkal. Úgy tűnik nem léphetnek be a politikai ígéret földjére, amikor az időjárási katasztrófákról már nem jövő időben kell beszélni.
Ha Trump nem is, de az utána következő amerikai elnök nem lehet meg normális klímapolitika nélkül. Nem azért mert közben a V8-as teherautót hajtó amerikainak megjön az esze.
(kitérő: Egy oldschool amerikai lassú fordulatú V8-at általában három túlméretre lehet fúrni, és a hajtókarokban, forgattyúsházban, hengerfejben is van annyi tartalék, hogy három kör gépmunka beleférjen. Megfelelő karbantartás mellett ezeknek millió kilométeres élettartama tud lenni. Egy új blokköntvény és hengerfej kiöntése meg nagyjából annyi energiahordozót igényel, amennyiből elmegy a motor vagy százezer kilométert. Így érdemes ezeknek az impaktját számolni.)
Hanem azért mert az ész megjövése nélkül is menetrendszerűvé válik a freak tornádó, a hidegbetörés, a villámárvíz, a tűzvihar. És az amerikai választást, amint azt Kamala Harris kénytelen volt megtanulni, az nyeri meg, aki belenéz a választó szemébe és azt mondja: értem a problémád és megoldom.
Egy darabig lehet ezt a titkos leszbi tűzoltóparancsnokra kenni, és Trump ezt is fogja tenni. Egész addig, amíg egyszer valami olyan helyet visz el a víz vagy a tűz, amelyet egy igazolt trumpista alpha male vezet. Persze akkor is meglesz a “felelős” de idő kérdése, hogy egy ilyenből ne tudjon kimászni.
Az új klímapolitika itt van, de a természete olyan, mintha valaki két öltönyméret között lenne. Még össze lehet rajta gombolni a kisebbik zakót, de már nagyon nem áll jól. Most még elmegy a hőbörgés meg a blame game. Aztán majd egy ponton már nem fog. Könnyen lehet, hogy a következő amerikai elnök az lesz, aki az amerikai választópolgár szemébe néz és azt mondja: megvédelek a klímaváltozástól.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Vagy majd a természet néz bele az egyszeri választópolgár szemébe mélyen-hosszan és azt súgja neki: Senki nem tud megvédeni a klímaváltozástól, ezt beszoptad.
¯\_(ツ)_/¯
Az a gyanúm, hogy a tájékozott emberek a világban már egy ideje tudják, hogy van klímaválság, csak nem akarnak szembenézni vele; homokba dugják a fejüket. Úgy akarnak élni, ahogy megszokták, de mégis a zsigereikben érezhető zavar miatt inkább a jól ismert, leegyszerűsítő panelekkel dobálózó nacionalista populistákra szavaznak, mint a komfort zónájukból kizökkentő, kellemetlen igazságokat a fejükhöz vágó bioszféra-védő politikára...