Trump/Biden/Bush derangement syndrome
2021. januárjában a frissen megbukott Trump hívei megostromolták a Capitolium épületét, majd mindenki rettegett, hogy kész, vége, győztek a libsik, jövő szerdától indulnak a kötelező nemváltó műtétek, az iskolákban és óvodákban drag showt fognak tartani a gyerekeknek és kész, mindenki teljesen elbuzul. Továbbá be fognak engedni minden migráncsot, amitől majd vége lesz a fehér ember nagyon helyes világuralmának, és így tovább.
Aztán végigment négy év Biden-kormányzás, volt egy csomó szimbolikus hülyeség, de bejött az, ami egy működő demokrácia sajátja: a kormány és a kormányfő csak a legnagyobb tényező az ország életét alakító testületek és emberek között, de messze nem az egyetlen. Valahogy nem lett kötelező elbuzulás, nem vették el senkitől a pisztolyát és senkit se kényszerítettek arra, hogy latina nővel kössön házasságot, Amerika nagyjából úgy működik 2025-ben, ahogy 2021-ben működött.
De emlékezhetünk George W. Bush kormányzásának időszakára, amikor a komplett hollywoodi színészvilág azzal foglalkozott, hogy Busht parodizálja.
Ahogy arról már a Múzsa podcastban is beszéltem, Biden hagyott bőven hátra korlátokat. Például elnöksége utolsó napján kegyelmet adott olyan embereknek, így pl. Anthony Faucinak, akiket Trump megpróbálhatott volna meghurcolni.
Trump pedig megtartotta első elnöki beszédét, amelyben elmondta, hogy meg fogja valósítani választási ígéreteit. Felmerül a kérdés: mégis mi a fenét mondott volna egy megválasztott politikus a beiktatási beszédében?
Aztán jöttek a rendeletek.
Megkegyelmezett a 2021-es ostrom miatt. Az ördög szokás szerint a részletekben van: az elítéltek egy részének végrehajtási kegyelmet adott, de úgy, hogy a büntetést az eddig leült évekkel kitöltöttnek vette. Vagyis ezeknek az embereknek továbbra is jogerős elítélése van, csak nem ülnek.
Ezen persze lehet dühöngeni, csak nem árt emlékeztetni magunkat: Biden az elmúlt két hónapot részben azzal töltötte, hogy kegyelmeket gyártott, többek között a saját fiának és többi családtagjának.
Lezárta a mexikói határt, és vészhelyzetet hirdetett, hogy szövetségi csapatokat/ügynökségket küldjön oda, továbbá korlátozni akarja az amerikai földön születéssel (ún. ius soli) állampolgárság megszerzését.
Ez se példa nélküli dolog ám az Egyesült Államok történelmében. Amerika gazdaságának jó ideje az olcsó import munkaerő az egyik alapja. Ha belegondolunk, ilyen volt a fekete rabszolgák munkaereje is, de ők nem akartak bevándorolni. Annál inkább akart Európa perifériáinak éhező lakossága, akik több hullámban vándoroltak ki, többek között innen tőlünk is.
Ezek aztán fillérekért dolgoztak farmokon és bányákban, és a városokban szervezett bűnbandáik is voltak. Az tehát, hogy Amerikában van pármilliónyi latino, akinek nincsenek papírjai, szaporodik mint a nyúl, és a gettóiból bűnbandák sora nő ki, nem nagyon újdonság. Csak most nem Lansky meg Capone van hanem Fernandez.
Muszáj kontrollálni
Ahogy a húszas-harmincas években ezt megpróbálták kontroll alá vonni, most is megróbálják. Ezeknek az embereknek előbb-utóbb papírokat kell adni, valahogy rendezni kell a státuszukat, kontrollálni kell a mozgásukat és a bűnbandáikat civilizált mederbe kell terelni. A több, mint háromezer kilométeres USA-Mexikó határt semmilyen módon nem lehet lezárni, ellenben azt meg lehet oldani, hogy megépüljenek a processing centerek, és arra tereljék a bevándorlókat.
Valójában ez is egy olyan dolog, amit Trumpról már sokszor mondtam. Nagyon régóta esedékes dolog, de mindenki tart tőle, mert a latino vote elpártolásával szavazatot lehet veszíteni. Na most Trump belevágott, és akárki jön Trump után, már mondhatja azt, hogy oké, a sereg levonul a határról, cserébe pedig jön egy szigorú igazgatási rezsim.
Nade mennyire szigorú? Hát ez jó kérdés, ugyanis a filléres latino munkaerő jelentős része dolgozik Trumpland államaiban házi cselédként, nehéz és veszélyes fizikai munkát végzőként, prostiként, pincérként, ételfutárként, mezőgazdasági idénymunkásként. Nem működik nélkülük Amerika, ahogy a fekete rabszolgák és a magyar/szlovák/ruszin/ír bányászok nélkül se működött. Szóval itt egy igen hosszú folyamat egyik lépésével állunk szemben, amelynek valószínűleg egyáltalán nem fog ártani egy kis kőkonzi bunkóság.
És még egy dolog: ezzel az egésszel az amerikai közvélemény jelentős része is egyetért, csak nem mondja. Ebben a jelentős részben pedig van jelentős számú latin-amerikai bevándorló, aki megszenvedett azzal, hogy legyenek papírjai, és nem szereti az olyan konkurenciát, akinek nincsenek papírjai és elveszi az ő munkáját.
Átnevezte a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölnek
Amerikában nincs hivatalos térképkiadó és nincs Földrajzinév-bizottság. Az amerikai hivatalos szóhasználatban átnevezik, mindenki más továbbra is egyszerűen Gulf-nak fogja hívni.
Kilépés a WHO-ból és a Párizsi klímaegyezményből
A WHO egy rendkívül hasznos dolog, ám sajnos elindult az ENSZ-szel együtt már rég abba az irányba, hogy ahány shithole van ezen a szegény sárgolyóbison, annyi helyen jelennek meg, közölve, hogy a helyi rezsimnek a körülmények áldozata, önrendelkezni akarnak csak a lelkeim, és ezen gyöngéd hazaszeretetük a lényeg, nem az, hogy a múlt héten elsüllyesztettek egy óceánjárót, amin előzőleg öt embert kamerák előtt lemészároltak. Annak az oka természetesen az imperializmus és a liberálkapitalizmus volt, az usákok, a nemzetközi pénztőke és a zsidók.
Vagy két hónapja Tedrosz Adhanom Gebrejezusz WHO elnök pont Jemenben volt megnézni, hogy milyen rossz a jemenieknek a háború miatt. A háború miatt. Jement a kutya nem támadta meg, a saját iszlamista kretén rezsimjük lődöz iráni parancsra hajókra. Aztán amikor ez nem elég, biztos ami zicher küldenek pár rakétát Izraelre is, holott ha egy dolog ismert, akkor az az, hogy ha rakétát lősz ki Izraelre, akkor Izrael bombát fog rád dobni. 100%-ban, mindenkor. Szóval a derék Tedrosz elment megsimogatni a jemeniek buksiját, amikor pont arra kolbászolt néhány izraeli F-16 is, és megbombázta a húszik néhány lőszerraktárát és vezetési pontját, amelyet az épp megérkező elnök úr a reptérről nézhetett végig.
Ehhez az izraeli gépeknek végig a szaúdi légvédelem hatósugarában kell repülni, bármilyen útvonal esetén 100 km-en belül Mekkától. Egész biztos, hogy a Jemen elleni támadásokat az usákok és az izraeliek is egyeztetik a szaúdiakkal. Tehát a jó Tedrosz, ahogy mondani szokás, házhoz ment a lófaszért.
Ezzel amúgy semmi gondom nincs, mindenki azt csinál amit akar. Ha én lennék a magyar király, nem tiltanám be a salsatanfolyamot és a csakratisztítást, pusztán azért mert nekem nem tetszik. De hogy nem finanszíroznám, az is biztos. Trump előző és mostani kormányzása alatt is úgy volt vele, hogy ha ő fizeti a cigányt, akkor a cigány húzza az ő nótáját. Tahóság? Az. Váratlan? Nem az.
Ugyanez a párizsi klímaegyezmény. Nagy és nemes dolog, jó lenne ha működne, de nem működik, az amerikaiak pedig megunták, hogy az arabok és még pár ország azt csinál az olaj- és földgáztermeléssel amit akar, ők meg önkéntesen betartanak korlátozásokat. Rossz lépés ez? Rossz. Váratlan? Nem.
Itt is az a helyzet, hogy Trump olyasvalamit lép meg, amelyet jóval többen helyeselnek, mint ahányan ezt nyilvánosan felvállalják. A többiek csendben úgy vannak vele, hogy az ezzel járó shitstormot Trump zúdítja magára és nem nekik kell.
Létszámstop a közigazgatásban
Ha én lennék Trump, én is megcsinálnám. Trump ugyanis egy elitellenes politikus, és nemcsak a demokrata párttal van baja, hanem azzal is, hogy az amerikai csúcs-adminisztrációban jó sok olyan poszt van, amelyet leginkább áttelelésre használnak a két nagypárt káderei. Ezen kívül ha én lennék Trump, azért feltenném magamnak a kérdést, hogy mennyire szeressém én azt az amerikai kormányzati szervezetet, amely az elmúlt négy évet azzal töltötte, hogy engem baszogasson. Semennyire.
Valamekkora tisztogatás lesz. Az már más kérdés, hogy ez ártalmas is lesz, mert különösen a CDC (kb. ÁNTSZ) és az oktatásügy környékén hasznos dolgokat is ki fognak vágni, és azt nagyon nagy munka lesz visszaépíteni.
“Vámháború” Kínával és America First
Trump már ígért 60%-os vámot is, most épp 10% környékén ígéri (tehát bevezetve még nincsen), amire szép csendben mindenki készül, hogy mennyit fognak ebből rányomni a fogyasztókra, mennyit osztanak szét a szállítási lánc különböző tagjai, a világgazdaság nemigen fog ettől összeomlani.
Hasonló szelleműek azok a rendeletek, amelyek lényegében felmondják a konstruktív együttműködést, és meghirdetik az “Amerika a legerősebb, és Amerika megmondja mi van” elvet.
Persze ez nagyrészt eddig is így volt, de most Amerika minden önkorlátozást leráz magáról. Nem az a kérdés, hogy ez jó vagy rossz. Az majd kiderül, a lényeg, hogy most nyíltan ilyen külpolitika következik.
A kérdés az, hogy erre mi lesz a reakció. Friedrich Merz az épp zajló német választási kampányban (három hét múlva választások) már mondja is, hogy ez ellen az amerikai fenyegetéssel szemben össze kell állni. Egyben végre van a szokásos nácizáson felül valami fogása az AfD-n is, amelyet Trump környezete nyíltan támogat.
Amerikát imperialista törekvéseiben nem lehet csak úgy megakadályozni. Ráadásul ezek a törekvések megvoltak már jóval Trump előtt is. Reagálni lehet rá, egyben ürülni neki, hogy Trump legalább nem hátulról mellbe alapon csinálja amit csinál, hanem ahogy tolvajnyelven mondják: pacekba.
Aggasztó, de röhejesen aggódnak rajta
De Trump semmi olyat nem csinál, amire ne készülne három hónapja az összes amerikai vállalat és az amerikai közélet minden szereplője. Jobb helyeken már írják a kereseteket, a végrehajtás bírói felfüggesztésére irányuló kérelmeket és hasonlókat, átszámolták hogy mi lesz ha jön az új vám és így tovább.
Ettől persze még bőven lehetnek katasztrofális hatások. De a fékek és ellensúlyok rendszere most belefeszül az új rendeletekbe és átjut ami átjut. Lassan.
Én kicsit csodálkozva nézem, hogy a magyar értelmiség nagy része vehemensen magyarázza, hogy kész, vége a világnak. Csak kicsit kell hozzá hosszabb politikai memória, hogy lássuk: már többször “vége lett a világnak” az amerikai politikában. De hogy itt Magyarországon most hirtelen mindenki Amerika-szakértő lesz, és megmagyarázza, hogy minden összedől és jól-rosszul lefordítja, ami tegnapelőtt kijött a CNN-en, az szerintem inkább kicsit nevetséges, ha tragédia Trump, ha nem…
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz
Ez most engem azért azokra az érvelésekre emlékeztet, mint amikor elmagyarázzák, hogy a klímaváltozás miatt nem fog elpusztulni a Föld, fölösleges ezzel riogatni. Na jó, az emberiség egy számszerűsíthető része vízbe fullad, a másik éhen/szomjan hal, de a maradék majd idővel rájön, hogy hogyan lehet a föld alatti városokban is megélni, tehát még mi sem fogunk kihalni. Vagy hogy a második világháborúban sem halt ki az emberiség, a zsidókat sem irtották ki, sőt, pozitív elemként még saját államot is tudtak alakítani utána. Azért a közbeeső, "átmeneti időszakot" utólag sem szeretjük, ha elbagatellizálják, pedig hát végül is itt vagyunk, fölöslegesen hisztiztek a harmincas években.
Szép és jó, hogy az ámerikai demokráciában vannak fékek meg ellensúlyok, csak ezek egészen pontosan addig a másodpercig léteznek, ameddig a megtartásukért felelős pár száz ember a saját politikai karrierje szempontjából ezt, és nem az eltörlésüket tekinti jövedelmezőbbnek. Trump első megválasztása anomáliának tűnt, a republikánusokon belül is komoly tábor volt vele szemben. Aztán négy év válogatott botrányai után most erősebb, mint 2016-ban volt, maga alá gyűrte gyakorlatilag a teljes GOP-ot. Azok az ipari és pénzügyi körök, akik korábban fenntartásokkal voltak iránta (és alkalmasint pénzelték az ellenfeleit), most rárepülnek a hatalomhoz dörgölőzésre és azt, hogy kinek lesz pénze, médiája arra, hogy megválasztassa magát, ők döntik el.
Ha a következő 10-20 évet (a franc se tudja, mennyi van még) egy olyan világban kell majd leélnem, ahol nyíltan a "vagy az aláírásod kerül a papírra, vagy az agyvelőd" a dolgok rendezési módja, abban nem fog vígasztalni, hogy majd újabb ötven év múlva okos emberek elmagyarázzák az akkori olvasóknak, hogy miért volt ez elkerülhetetlen és hogyan múlt el. Nem tudok hibernálódni és kibekkelni.
Én értem, hogy lelkesen olvasgatod az amerikai alt-right oldalakat, de mégis, hogy az Istenbe tudtál leírni ekkora kreténséget?!?!
"A WHO egy rendkívül hasznos dolog, ám sajnos elindult az ENSZ-szel együtt már rég abba az irányba, hogy ahány shithole van ezen a szegény sárgolyóbison, annyi helyen jelennek meg, közölve, hogy a helyi rezsimnek a körülmények áldozata, önrendelkezni akarnak csak a lelkeim, és ezen gyöngéd hazaszeretetük a lényeg, nem az, hogy a múlt héten elsüllyesztettek egy óceánjárót, amin előzőleg öt embert kamerák előtt lemészároltak. Annak az oka természetesen az imperializmus és a liberálkapitalizmus volt, az usákok, a nemzetközi pénztőke és a zsidók.
Vagy két hónapja Tedrosz Adhanom Gebrejezusz WHO elnök pont Jemenben volt megnézni, hogy milyen rossz a jemenieknek a háború miatt. A háború miatt. Jement a kutya nem támadta meg, a saját iszlamista kretén rezsimjük lődöz iráni parancsra hajókra."
Jemenben nem azért volt a WHO elnök, hogy megnézze, hogy milyen rossz a jemenieknek a háború miatt, hanem azért, mert konkrétan Jemenben van a világ legnagyobb kolerajárványa, ami ellen tenni kell, mert a járványok nem olyanok, hogy megálljanak a határon...
https://yemen.un.org/en/286445-who-yemen-yemen-reports-highest-burden-cholera-globally