Vakmajom épp ezerrel örül, hogy lesz bürokráciacsökkentő hivatal az USA-ban, élén a jó Elon Musk és Vivek Ramaswamy. És hogy milyen jó láncfűrésszel fazonra igazítani az államot. És hogy milyen jó lenne itthon is. Különvélemény következik.rá
Én ebből a kérdésből kihagyom Musk személyiségét, mert azon rugózni hogy akkor most Musk pszichopata vagy sem, elmebeteg vagy sem, teljesen elviszi a figyelmet a lényegről.
Három, nagyon eltérő országról beszélünk.
Argentinában egymást követő rezsimek építették fel újra és újra a mindenféle hivatalokat és közpénzlopodákat, úgyhogy az ott úgy nézett ki, mint egy hagyma vagy káposzta, jó sok levelet kellett róla letépkedni, míg eljutottak valamiféle "ehető" állapotig. Ott tehát nem volt olyan dilemma, hogy ha megszüntetjük a Nemzeti Répaosztályozó Hivatalt akkor az állam lesántul, mert egy másodpercig sem volt kétséges, hogy a Nemzeti Répaosztályozó Hivatal semmit sem csinál, ráadásul van Nemzeti Gyökérzöldség Hatóság és Országos Leveszöldség Felügyelet. Ráadásul a komplett argentin gyökérzöldség termelést a mezőgazdsasági minisztérium egyik alosztályvezetője Günther-Fernando von Sturmgewehr adminisztrálja. Pontosabban őt a néggyel ezelőtti junta rakta be abba a pozícióba, valójában Juanita, a nyugdíjba készülő titkárnő csinál…ná, ha amúgy egy 27 évvel ezelőtti törvénymódosítás nem törölte volna el a répával, fehérrépával és paszternákkal kapcsolatos bejelentési kötelezettséget.
Ebben a szituációban nyilván Juanitát nyugdíjba küldjük, a három hatóságot bezárjuk, Günther-Fernandót meg kirúgjuk. Az egész rendszerben ökölszabályként alkalmazható, hogy ha valaminek hat szótagnál hosszabb neve van, azt be lehet zárni, a kutya se fogja észrevenni.
Magyarországon más a helyzet.
Magyarország a kontinentális bürokratikus hagyományra épül, és lehet lázálmokat előadni projektalapúságról, dinamikus szervezetekről és hasonlókról. Meg kell is. Csak ha az egész mögül kivesszük a Mária Terézia óta épített hierarchikus hivatali struktúrát, borul az egész.
Magyarországon a Gyurcsány-Orbán korszakban szétverték azt a struktúrát, amely forradalmakat és világháborúkat élt túl. Vissza kell építeni. Korszerűbben és jobban.
Tudom hogy hülyén hangzik, de Magyarországnak jelenleg több és jobb bürokráciára van szüksége.
Ez nem jelenti azt, hogy nem kell elektronikusan, egyablakosan csinálni, nem kell rugalmasságot adó projektszervezeteket csinálni. Csak kellenek újra szakminisztériumok, szakhatóságok, mert a Patyi-Vargazsé féle, “majd a bíróság ellátja a másodfok funkcióját” reform az gyakorlatilag leállította a szakhatósági működést Magyarországon.
Magyarország tehát egy olyan birka, amelyről le kell tolni tíz centi összefilcesedett, rühes-tetves gyapjút (a közalapítványokat, kekvákat, közhasznú rt-ket, nemzeti programirodákat és hasonlókat). Kell csinálni egységes és átlátható státusztörvényeket (aki az államnak dolgozik, az közalkalmazott vagy köztisztviselő, nem pedig kiemelt rohamszabászati kormánymajdnemtisztviselő) és tudomásul kell venni, hogy nekünk kell nagy állam és sok hivatal. Csak figyelni kell rá, hogy jól működjön.
Amerika megint más
Egy szövetségi államban, ahol van öt-hat különféle állam az államban katonai szervezet, állami és helyi hivatalok, ahol a “rendőrség” fogalma 4-5 szövetségi, 4-500 tagállami, sokezer helyi fegyveres testületet jelent, ahol a “titkosszolgálat” fogalma alatt bő tucatnyi hírszerző-elhárító szervezetet értünk, bürokráciát csökkenteni szinte lehetetlen.
Azért van mindenből ennyi, mert van nekik egy föderális alkotmányuk, amelyet az európai felvilágosult abszolutizmustól és a felvilágosult abszolút uralkodók véres háborúitól megrettent atyák írtak. Alapszemlélete az, hogy ha valaki a személyes meggyőződését államhatalmi eszközökkel rá akarja erőszakolni az országra, akkor ezt ne tehesse meg. Ezért van az, hogy amíg nálunk ugyanaz a szervezet nyomoz az országos pénzhamisító maffia után és viszi el őket a bíróságra, ott az egyiket az FBI, a másikat meg a US Marshall Service csinálja. Nem lehet egy kézben ez a kettő, mert az túl sok központi hatalmat jelent.
Elon Musk és Rámasmarni tehát nekieshet a központi közigazgatásnak, de ezt ők nem azért fogják csinálni, mert bármit is egyszerűsíteni akarnak.
Ez egy politikai majomparádé, amely mögött az van, hogy a washingtoni államigazgatási elit rühelli az outsider Trumpot, Trump meg rühelli őket.
Ettől persze lehet ott végigtolni (mitöbb kell is) és lehet költséget csökkenteni, de ez az amerikai állami működés költségeinek csak egy szeletét érinti. Ráadásul Trumpnak van legalább két vállalása (a határ jobb őrzése és a deportálások) amelyhez szövetségi szerveket kell felhízlalnia jó nagyra. Ismerve az amerikai kütyizmust, nagy összegbe merek fogadni, hogy lesz egy combos közbeszerzés kiírva az antimigráncs 9 mm szolgálati pisztolyra. A katonaság tenderét nemrég nyerte meg a SIG Sauer, az FBI udvari beszállítója a Glock, itt az idő, hogy a Smith&Wesson vagy a Beretta is nyerjen valamit megint.
Előbb-utóbb meg valaki majd biztos szól Trumpnak, hogy ha lenyírja a központi erőforrásokat, az nagyon jó, csak eszköztelen marad a tagállamokkal szemben. Fékek és ellensúlyok, ha működnek…
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz
Musknál (és az összes milliomosból-politikus hasonlónál) mindig az az elsőszámú gond, hogy egy országot nem lehet cégként vezetni. Pontosabban lehet, de abból nagyon csúnya dolgok sülnek ki. Egy sikeres cégvezetőnek egyetlen mérce fontos: mennyire profitábilis a cég? Embereket kirúgni, telephelyeket felszámolni, a profilba nem illő részlegeket kivágni a normál működés része és főleg: a kutyát nem érdekli, mi lesz ezekkel az emberekkel utána.
Egy országban nem lehet azt mondani, hogy a lakosság nem kellően hatékony része dögöljön meg. Nem lehet azt mondani, hogy X county k*va sokba kerül ahhoz képest, amennyit hoz, nekünk nem kell X county, vigye aki akarja. Akkor meg különösen nem, ha abba a székbe, ahonnan ezt megpróbálja megvalósítani éppen az X countyban lakók szavazataival került be.
Ezt a poszt most elmentem és bárki aki bürökratát akar nyírbálni megmutatom. Már a Vakmajomra be akartam kommentelni valami hasonlót, de az nem lett volna ennyire jól megfogalmazva.