A telexen jelent meg egy kiváló összefoglaló arról, hogy a német kormány által bejelentett ezermilliárdos eladósodási szándék végigsöpört a világ kötvénypiacain és hirtelen mindenki csak sokkal drágábban jut hitelhez.
A dolog egyáltalán nem meglepő. A német gazdaság és a német kormány megbízhatóságához nem fér kétség, a német állampapír bármilyen gazdasági vihar esetén az alacsony kockázatú értékpapírok közé tartozik. A német állam ráadásul keveset adott el eddig belőle, tehát megbecsülte, akinek volt ilyenje. Ez a megbecsülést kötvényhozamra (tehát a kötvényt megvásárló befektető nyereségére) lefordítva alacsony hozamot jelent: örülök hogy ebben tarthatom a pénzem, nem várom el, hogy nagyon sokat hozzon.
Azzal, hogy a német kötvények a közeljövőben sokkal gyakoribbak lesznek, ez a “prémium” ha meg nem is szűnik, csökkenni fog, vagyis a kötvényt vásárló befektetők nem fognak megelégedni az alacsonyabb hozammal, többet akarnak majd.
Ha viszont a betonbiztos német kötvénytől magasabb kamatot (hozamot) várnak el, az azt jelenti, hogy a többi “biztos'“ kötvény kibocsátója (pl. az amerikai kormány) is csak drágábban tud kölcsönt felvenni. Az olyan bizonytalanabb, B-kategóriás kötvények kibocsátói, mint a magyar kormány meg még nagyobb kamatfelárat lesznek kénytelenek fizetni.
Ez a német bejelentés, a nyakig (és kicsit azon felül is) eladósodott) Magyarországnak forint százmilliárdokban kifejezhető gondot jelent, hiszen már a jövő heti magyar kötvényaukción több milliárd forinttal több hozamot kell majd ígérni, hogy vigyék el a magyar kötvényeket.
Ráadásul Németország a “schwarze Null” vagyis a nullszaldós költségvetés bűvöletében van több mint tíz éve. Vagyis a németeknek vannak komoly gondjaik, de a költségvetés egyensúlya nem tartozik ezek közé. Ellentétben Magyarországgal, ahol meg a hitel nem autópályára és vadászgépre kell, hanem arra, hogy elsején is tudjon az állam nyugdíjat fizetni.
Orbán jogos, de nem őszinte aggályai
A hozamok még egy okból emelkednek, és itt érdemes arra figyelni, amit Orbán Viktor a “Gazdasági Évnyitó 2025” nevű eseményen mondott az MKIK-ban, mert Orbán Viktor ezt a részét teljesen jól látja a dolgoknak.
Természetesen nem arra a részére gondolok, hogy nem kell segítenünk Ukrajnának. De a finanszírozási részben tényleg nagyon komoly kockázatok vannak, és erre Orbán helyesen mutat rá.
Ha belegondolunk, Merz leendő kancellár még csak belengette ezt az ezermilliárd eurós eladósodást, és máris felment a kötvénykamat. Tegyük fel, hogy ennek az ezermilliárd eurónak minden centjét sikeres és jövedelmező gazdasági vállalkozásokra fogják fordítani. A menetrendszerűbb német vasút mellett gombamód szaporodnak a gyárak, a felgyorsuló német mobilneten friss német startupok szörföznek, a német fegyverexport rekordokat dönt. Ez nyilván nagy bevételekhez fog vezetni és mindenki nagyon-nagyon elégedett lesz.
Na a nemzetközi befektetők (tőkealapok, olajsejkek, nyugdíjalapok stb.) ezt nem várják meg, mert az általuk elvárt hozam már most megemelkedett, amikor a hitelt még fel se vették.
Vagyis a világ (közte a 39,5 fokos lázzal az ágyban fetrengő magyar gazdaság) már most kifizeti a leendő nagy fellendülés hozamát a hitelezőknek. Ez persze olyan nagyon senkit se lep meg.
Mint ahogy az se lep meg senkit, aki kicsit is ismeri Orbán Viktort, hogy az EU szemében egy olyan szálkát lát meg, amely az ő szemében nem gerenda, hanem a vörös mamutfenyőiről ismert Muir Woods erdő.
Ugyanis ahol ennyi pénzt szétszórnak, ott messze nemc csak kiválóan átgondolt és józanul kivitelezett befektetések vannak, ó nagyon nem. Hanem korrupció van, lopás van.
Orbán azt jól látja, hogy Európa valami olyasmibe vág bele, amire nem biztos, hogy készen áll. Azt nem teszi hozzá, hogy ha nem áll készen, az jelentős részben pont Orbán miatt van.
Európa ugyanis arra készül, hogy miután az elmúlt húsz évben a banán görbületével, meg Ursula von der Leyen-szerű semmire se jó bürokraták kisded torzsalkodásaival volt elfoglalva, most hirtelen világhatalmi tényezővé válik, felfegyverzi magát és erőt fog mutatni Putyinnal szemben.
Az, hogy az ismert Putyin-ügynök Orbán ezt kritizálja, nem meglepő. Viszont sajnos igaza van abban, hogy könnyen lehet hogy most elszórnak nagyon sok pénzt népszerű gazdaságélénkítésre (helló Matolcsy, helló NHP) és a végén lesz a nyakunkban még egy full korrupt kelet-európai ország (jelen esetben nem Szlovákiára, Magyarországra, Bulgáriára, Romániára gondolok, hanem Ukrajnára) amelynek politikai elitje bármikor két-három millió dollárért meg egy adriai kurvázásért cserébe felfűzhető Putyin kulcskarikájára, ahogy a szlovák meg a magyar elit is fel van fűzve, sőt még a lángolóan oroszellenes Lengyelországban is tisztogatni kell.
A cehhet viszont az egész EU fogja állni. Sajnos jelen esetben tényleg az van, hogy Orbán Viktornak igaza lesz.
Kockázat ide, kockázat oda, birodalmi fellépés kell
Más kérdés, hogy az EU kényszerpályán van, nem nagyon tud mit csinálni. A Biden-kormány sikeresen használta ki Putyin támadását arra, hogy az EU-t rákényszerítse az oroszgáz-köldökzsinór elvágására. Fel kellett ismerni, hogy az orosz titkosszolgálati befolyás Euópa politikai szöveteinek legmélyére hatolt. Fel kellett ismerni, hogy Ukrajnát nem szabad hagyni Putyin kezére jutni, mert rögtön utána Fehéroroszország következik, és a kontrollálatlan politikai befolyás Európában.
Trump múlt pénteki kirohanása világossá tette, hogy Amerika nem óhajtja megoldani Európa Putyin-problémáját. Innentől kezdve viszont nem marad más, mint valamiféle össz-európai fellépést összehozni Putyin ellen.
Nyilván, az ilyesmi sokkal könnyebben megy, ha nagyon sok pénz van benne. Azonban ennek a nagyon sok pénznek nagyon sok a kockázata, és ebből lehetnek bajok. Viszont jelenleg ennek nincs alternatívája, és Orbánról mindenki tudja, hogy ilyenkor nem a felelős államférfi beszél belőle, hanem a sima orosz ügynök, aki szívesebben látna egy széthúzó, gyenge EU-t.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz
Orbánnak szokás szerint az égvilágon semmiben sincs igaza.
Egyrészt az Unió gazdaságilag simán képes volna Ukrajna megsegítésére, hiszen az nem kerülne többe, mint amennyit az Unió az ingatlanpiaci hitelválság idején bedőlt tagállami költségvetések kisegítésére elpocsékolt.
Másrészt Ukrajna támogatása biztos, hogy többségében uniós termékek szállításával történne, tehát annak már önmagában is jelentős gazdasági élénkítő hatása lehetne az Unióra.
Harmadrészt Trumphoz hasonlóan az Unió is megtehetné, hogy az Ukrajnának adott támogatást hitelnek tekinti, és azért cserébe később közösen kitermelendő ukrajnai ásványkincseket kér.
Tehát Ukrajna katonai támogatása bombaüzlet volna a nyersanyagokban szűkölködő Unió számára, és ezért az Uniónak elemi gazdasági érdeke volna Ukrajna szuverenitásának védelme.
Ami pedig Ukrajna uniós tagságát illeti, az ehhez feltételül szabott uniós normák teljesítésének megkövetelése a létező leghatásosabb ösztönző lehetne Ukrajna demokratizálására, a nemzetiségi politika rendbetételére, és a korrupció visszaszorítására.
Vagyis az én olvasatomban Orbán egy retardált agyhalott, hogy az évtized üzlete ellen kapálózik, holott a számunkra létfontosságú nyersanyagokban gazdag Ukrajna szomszédaiként nekünk kéne a legtürelmetlenebbül sürgetnünk Ukrajna megsegítését.
Orbán tehát a mostani akadékoskodásával újból bebizonyította, hogy teljesen segghülye az ország kormányzásához, hiszen még az ország előtt álló legnagyobb gazdasági lehetőségeket sem képes felismerni, hanem ráadásul még szándékosan keresztbe is fekszik az úton.
Amúgy az "ukrán problémával" én egyelőre annyira nem foglalkoznék, Törökország 1987 óta szeretne az EU tagja lenni és pont annyi esélye van jelenleg erre, mint Oroszországnak a NATO-ba bekerülni. Viszont arra tökéletes, hogy Viktor emiatt szirénázzon, hogy "jajjmileszvelünk!". Előbb fog Magyarország kilépni (vagy kiléptetődni) az EU-ból, mint hogy Ukrajna belépjen.