Hogyan kell egy kocsmai nyerőgép mellett állva fikázni a monacói kaszinót?
Robert C. Castel szakértői módszerei
A héten nemtéma volt (hogy miért nem téma, lásd a heti podcast adást) Schmidt Mária rengeteg “bizonyítéka” arról, hogy az ukránok saját magukat mészárolták le Bucsában. Röviden: senki le se szarja, mit gondol Schmidt Mária.
Volt már szó párszor a Somkuti-, Nógrádi-, Resperger-féle szakértő vonal szakértéseiről. Ne értsük félre, nem gúnyolódni akarok rajtuk (na jó egy kicsit de) hogy egyik vagy másik elemzésük, előrejelzésük nem jön be. Ilyen szempontból mindegy, hogy focimeccs, bicikliverseny vagy háború, nehéz megmondani, hogy mi lesz holnap.
Sokkal érdekesebb azt megnézni, hogy működik az orosz dezinformáció Magyarországon,
hogy lesz néhány, kontextusából kiragadott mondatból vezércikk arról, hogy az ukránok azt se tudják, merre állnak arccal.
A megvizsgálandó cikket ezúttal Robert C. Castel írta, aki regényes önéletrajza alapján még nem volt szürke mókus a New Yorki central parkban és taxisofőr Sanghajban, ezen kívül viszont volt minden, egyszer a Nefud sivatagban Szíriai vadászgépeket lőtt le egy régi portugál tengeralattjáróval. Vagy valami ilyesmi.
(tudom, nem ez áll az életrajzában, de ami ott áll, az pont ennyire plauzibilis)
A cikk témája, hogy Valerij Zaluzsnij tábornok, korábbi ukrán főparancsnok, jelenlegi londoni nagykövet a Royal United Services Institute-ban (röviden: RUSI) tartott előadást, ahol Castel szerint tudatlanságáról adott számot.
Zaluzsnij beszéde
A RUSI egy nagyon nagy presztízsű intézmény - vezeti fel Castel, aztán valahogy elegánsan ellibbenünk amellett, hogy Zaluzsnij előadást tartott a RUSI-ban. (nem először egyébként, tavaly novemberben is fellépett ott) Robert C. Castel nem tartott előadást a RUSI-ban. A nagy presztízsű intézmények többek között attól lesznek nagy presztízsűek (vegyünk kontrasztnak pl. egy Danube Institute-ot) hogy ott nem politikai vagy üzleti megfontolásból megszólalni engedett gyüttmentek szólalnak meg, hanem a krém.
Például Zaluzsnij tábornok, akinek a nevéhez az az apróság fűződik, hogy az Ukranára támadó orosz túlerő behúzott farokkal vonult vissza Harkiv és Kijev alól, miközben ekkor még nem volt HIMARS meg ATACMS meg “stróm sedó”, hogy egy másik kiváló nerszakértőt, Resperger ezredest idézzük.
Nade fókuszáljunk arra, amire Castel is fókuszál, hogy mit mondott Zaluzsnij tábornok, hiszen:
“Az intézet szakmai súlya miatt Zaluzsnij beszéde nem csupán az ukrán hadvezetésről állít ki bizonyítványt, hanem a nyugati katonapolitikai elit állapotának lakmuszpapírja is.”
mondja a kiváló szerző.
Nade mit nem ért Zaluzsnij, meg a komplett nyugati katonapolitikai elit? Az első 5 (öt) bekezdésben egy szó sincs arról, hogy mit mondott Zaluzsnij. Még tartalmi utalás sincs rá.
A hatodikban jön egy tartalmi idézet:
“Zaluzsnij beszédében van néhány pontos és helyes meglátás is. Ilyen például az a megállapítása, hogy úgy a nemzetközi rendszer, mint az államok közötti háború, drámai átalakuláson mentek át az utóbbi években. Erre a teljesen plauzibilis alapozásra azonban a tábornok felhoz egy sor hibás vagy legalábbis erősen vitatható tézist, amik miatt az egész gondolati vázszerkezet eltorzul.”
A naiv olvasó most azt hinné, hogy 1) megismerjük az előadás gondolati vázát 2) a vitatható téziseket. Ha. Hah. Ha. Kapjuk helyette felvezetésként ezt a tézist:
“Zaluzsnij legnagyobb tévedése, hogy szerinte az ukrajnai konfliktus megváltoztatta a háború természetét.”
Hát ekkora hülye ez a Zaluzsnij?
Nos, a mi jó Castel Róbertünk, egy apróságról elfelejti tájékoztatni a Magyar Nemzet olvasóit. Arról, hogy milyen rendezvényen mondta ezt a beszédet Zaluzsnij tábornok. Mert nem a “RUSI patinás falai” itt a lényeg, hanem, hogy a rendezvény címe: “Ukraine-UK Defence Technologies Forum” volt, ahol Zaluzsnij, mint Londonba (a világ egyik legfejlettebb hadiiparral rendelkező országának fővárosába) akkreditált ukrán nagykövet, az ukrán hadiipart reklámozta az angol (és amerikai) partnereknek.
Lássuk, mit mondott pontosan Zaluzsnij (a teljes beszéd leirata elérhető itt)
So we will talk about Ukrainian technologies. Who will need them, except for Ukraine, will obviously be decided by politicians. I will only outline what they are and how they work.
(… ugrok a záró gondolathoz az utolsó előtti bekezdésben)
Ukraine is no longer just an object of support – we have become a source of experience, technologies, and solutions that have a strategic importance to the entire civilized world.
This is not just a matter of supporting Ukraine – it is a matter of joint readiness for a new era of warfare dominated by technology, information and decision automation. The Ukrainian experience has become unique – we were the first to be forced to restructure our army, industry, and strategy in response to challenges that others are only beginning to realize.
“az ukrán technológiáról fogunk beszélni. Hogy kinek kellenek ezek Ukrajnánk kívül, azt majd politikusok eldöntik. Én csak be fogok mutatni mik ezek és hogyan működnek”.
(…)
Ukrajna már nem csak a támogatás célpontja, forrásává váltunk tapasztalatnak, technológiának és megoldásoknak, amelyek az egész civilizált világ számára stratégiai fontosságúak.
Ez már nem csak Ukrajna támogatásáról szól, hanem a közös készenlétről a hadviselés új korszakára, amelyben a technológia, az információ és az automatizált döntéshozatal dominál. Ukrajna tapasztalatai egyedülállók - mi voltunk először rákényszerítve hogy újrastrukturáljuk hadseregünket, iparunkat és stratégiánkat, hogy válaszolni tudjunk azokra a kihívásokra, amelyeket mások még csak most kezdenek felismerni”
Vagyis már ennyiből is látszik, hogy egyáltalán nem meglepő módon Zaluzsnij ezen a rendezvényen, melynek a témája az ukrán-nyugati haditechnikai együttműködés volt, a keynote speaker volt.
Az ilyen beszéddel szemben elvárás, hogy 1) ismert ember mondja 2) kapcsolódjék a rendezvény témájához 3) legyen benne valami pozitív hangütés.
Vissza Castel cikkéhez:
“A háború természete örök és változatlan, csupán az arculata az, ami változik. Ezt már Clausewitz mester is leírta cirka kétszáz évvel ezelőtt. A globális geopolitikai architektúra változásait, a háború jellegének az átalakulását nem az orosz–ukrán konfliktus okozta. Olyan folyamatokról van szó, amiknek a csíráit fellelhetjük már a háborút megelőző évtizedben. A nagy kelet-európai háború csupán a szimptómája és részben a következménye ezeknek a megatrendeknek, amik nem Ukrajnában kezdődtek el és nem Ukrajnában fognak befejeződni.”
A fenti bekezdés az ún. bullshit-bingó tankönyvi példája. Figyeljük meg Clausewitz után a “mestert” (jó hogy nem írta oda, hogy a “jó öreg”). De még szebb a “megatrend” kifejezés alkalmazása, ami pont ugyanaz nemzetközi politikai esszékben, mint az “energetizált víz”.
De ennél nagyobb gond, hogy mégis mi a búbánatos csikósostort mondott volna Zaluzsnij?
Miközben Ukrajna technológiai kísérleti terepet és innovációt ad el a Nyugatnak, lőszerért cserébe?
Uraim, egyetértve a jó öreg Clausewitz mesterrel, és a még nála is okosabb Robert C. Castel izraeli-magyar nehézbúvár-ejtőernyős-páncélos-mesterlövésszel, be kell vallanom, hogy lófaszt se változtak itt a dolgok, a háború szar, ugyanabból a színből a filkó meg a király húsz, pirosból negyven pontot ér, köszönöm hogy meghallgattak?
És folytatja, folytatja, folytatja ezt a magas lóról fikázást, hogy hát bizony a drónok sem mindenhatók, hiába mondja ezt Zaluzsnij, és hát ejnye-bejnye.
Mondjuk azzal, hogy Zaluzsnij a beszédben 24 számozott vagy gondolatjeles bekezdésben tesz állításokat, pont nem sikerült vitatkozni. De sikerült az egészet úgy értelmezni, mintha Zaluzsnij és mindenki nyugaton full hülye lenne a hadviseléshez.
Nyilván az orosz fekete-tengeri flottánál értenek hozzá, amikor tegnap az orosz partok közelében egy ukrán automata motorcsónakra rábarkácsolt amerikai légiharc-rakétákkal az ukránok leszedtek egy Szu-30 géppárt.

Így lesz egy tematikus rendezvény nyitóbeszédéből a Magyar Nemzetben cikk arról, hogy Zaluzsnij is hülye, az összes nyugati katonai vezetővel együtt. És ez a Magyar Nemzet olvasói, akik szinte csak NER-forrásokból tájékozódnak, elolvassák, és megtudják majd, hogy az ukránok hülyék, a nyugatiak hülyék. Hát ki az okos? A cikkben erre nincs válasz, de megfelelő kondicionálással hamar megvan a következtetés:
Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz.
Azért különösen jár a köszönet, hogy a.) kezedbe vetted (na jó, kattintottál) ezt a nyomdaipari terméket, b.) hajlandó voltál benne végigolvasni egy kastélyróbert betűhalmazt.
https://www.facebook.com/share/1CHrHxhJYo/
Itt érdemes böngészni a gépfegyveres vadőr munkásságáról szóló tényeket.