Tegnap Anne Neuberger, a januárban távozó Biden-kormány helyettes biztonsági tanácsadója sajtótájékoztatót tartott. Bejelentése szerint az AT&T, a Verizon és a Lumen Technologies, és további öt amerikai vállalat hálózataiba kínai hackerek törtek be.
Az NBC tudósítása szerint a támadás érintette a Trump- és a Harris-kampány, továbbá Chuck Shumer, a jelenlegi szenátusi többséget vezető demokrata szenátor kommunikációját is. Az eddigi adatok alapján legalább tucatnyi másik ország is érintett. (a német sajtóban láttam olyan találgatást, hogy ők is. Ha ők is akkor kb 99% hogy mi is…) A támadás nagyszabású és sokáig észrevétlen volt. A megszerzett információk nagyrészt titkosítatlan üzenetváltások, hívásnaplók és kisebb részben maguk a hívások.
Az esemény közel van ahhoz, hogy casus bellinek nevezzük, ráadásul ez nem az első ilyen támadás. A Biden-kormányt sem lehet óriási Kína-barátsággal vádolni (emlékezzünk Nancy Pelosi látogatására Tajvanon) de a januárban kezdő Trump kormány minden külüggyel, hadüggyel, titkosszolgálatokkal foglalkozó jelöltje a külügyminiszter Rubiótól kezdve a leendő hadügyminiszer Pete Hegsethen át a leendő nemzetbiztonsági tanácsadó Mike Waltzig ún. “China hawk”.
A “hawk” (szokásos magyar fordítása: héja) olyan politikust jelent, aki valamilyen külpolitikai kérdésben az amerikai erőpolitika híve. Például az Izrael-héják amellett lobbiznak, hogy adjanak Izraelnek sok precíziós fegyvert. De vannak “általános” héják is, akik szerint szép dolog a diplomácia, de még szebb dolog egy Carrier Strike Group, ami odahajózik és megkérdi, hogy ki akar itt baszakodni az amerikaiakkal.
Trump ráadásul gazdasági oldalon is be akar keményíteni, vámokkal akarja megnehezíteni az amerikai piacra bejutást. Védővámokat bevezetni eléggé öngyilkos dolog lenne, ez az amerikai nagyvállalatok szinte mindegyikét bajba sodorná, rövidtávon legalábbis biztosan.
Már most is kemény és Trump keményíteni fog
Kisebb vámoknak viszont lehet értelme, hiszen a “kínai gazdasági csoda” egyik alapja, hogy egy csomó termékük bejutását a vámok megkerülésével juttatják be a gazdag piacokra.
Éleződik tehát a konfliktus, és ezen a területen az EU és az USA érdekei hasonlóak. A China hawk politikusok emellett fegyverkeznének is (ez se új, a Biden-elnökség négy évének egyik fontos programja volt valahogy a flottafejlesztést felpörgetni, vegyes eredményekkel) és világossá akarják tenni Xi elnök számára, hogy Tajvanhoz nem nyúlhat. Eközben a Csendes-óceáni térségben Amerika erőteljes expanzióban van, szövetségeket szervez és fegyvereket ad el.
A kínai hackertámadás nem váratlan és számíthatunk a Truth Social posztokra, ahol Trump be fogja jelenteni, hogy oda lesz baszva Kínának. Én majd Elon Musk hatékonyságügyi főbiztosra leszek nagyon kíváncsi, hogy mennyi időn belül fogják őt megkörnyékezni a kínaiak (illetve ez szinte biztosan már múlt idő) és emlékeztetni arra, hogy mennyi pénzt keres ő kínai termékek árustításával, és jó lenne ha beszélgetne Donnie-val ezekről a vámokról és hasonlókról.
Mit csinál eközben Magyarország?
Fidelitasos hózentrógermarcikat küld druzsbázni Kínába, akik lelkesen posztolnak a Facebookra a magyar és kínai nép megingathatatlan barátságáról. Még Nagyobb Barátunk Donald előbb-utóbb ezért szólni fog…
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia. De lesz
Csak oldalágról, de talán kapcsolódik a témához:
A bukaresti ítélőtáblán egy hete kezdődött az a per, amelyben a kínai Huawei felperesként azt követeli a román kormánytól, hogy helyezzék hatályon kívül azt a 2024 februári döntést (kormányrendelet volt), amely megtiltotta számára a romániai 5G hálózatokban való részvételt. Most nagyon úgy tűnik, hogy a román kormány (a jelenlegi és valószínűsíthetően a jövőbeli is) körmeszakadtáig ragaszkodni fog a tíz hónappal ezelőtti döntéséhez. A per következő nyilvános tárgyalási időpontja 2025. március 12.
A keresztények védelmezőjeként pl. tiszteletben tartjuk, hogy Kínában üldözik őket. Ők meg tiszteletben tartják, hogy mi állami kitüntetést adunk pedofil plébánosoknak. Mi tiszteletben tartjuk, hogy a Nagy Sárkány hisztérikus rohamot kap Micimackótól, ők tiszteletben tartják, hogy mi önként és dalolva szeretjük, síkosító nélkül.