Discussion about this post

User's avatar
CsA's avatar

Amellett, hogy nekem is herótom van a Starbucks-kommunistákból és pragmatikus alapon élet- és működőképesebbnek tartom a piacgazdasági megközelítést, de.

"egy bizonyos jószágért mindig az hajlandó a legtöbbet fizetni, akinek a leginkább szüksége van rá" - Attól, hogy valamelyik aktornak több elkölthető pénze van, nem jelenti azt, hogy az az adott jószágra leginkább neki van szüksége.

"(elvileg) mindenkinek van lehetősége a saját élethelyzetének javítására"

Azt az elvileget nem kéne zárójelbe tenni. Egy csomó esetben az egyéni aktornak nincs meg a döntési szabadsága ill. az alapvető készségei, hogy saját szerencséje kovácsa lehessen. Az élethez szerencse is kell. A balos megközelítés abban különbözik, hogy szeretne azokra fókuszálni, akik a szerencse kiosztásakor hátul álltak a sorban. Hogy meg lehet-e ill. kell-e mindenkit menteni a szerencsétlenségtől ill. hogy hol válik el a balszerencse az önsorsrontástól, hol indokolt szociális-szolidaritási alapon beavatkozni mondjuk az államnak, azok remek kérdések.

"kénytelen racionálisan és a mások érdekeinek figyelembe vételével tenni"

Mármint az egységsugarú állampolgár. De a politikai-gazdasági-hatalmi koncentráció ezt is felülírhatja: akinek sok pénze van az lehet hülye ill. sokkal inkább átgázolhat mások érdekein, pl. mert külön jogi osztály foglalkozik a védelmével.

Musk Twitter körül bemutatott ámokfutása pl. egész jó példa. Racionális döntés volt megvenni és szétcseszni a Twittert? Minimum kérdéses, de inkább nem. Szüksége volt erre Musknak valami jól felfogott gazdasági érdekből? Szerintem nem, max. az egójának. Sikerült ezzel egy csomó kárt okoznia? Igen. Van olyan visszatartó erő vagy utólagos moderáló erő, ami ezt a fajta hülyeséget moderálni tudná? Ha van is, akkor az igen lassan és esetlegesen fejti ki a hatását. Musk még évekig, ha nem évtizedekig folytathatja az ámokfutását. Egy nagy gazdasági súlyú entitást nagyon lassan ér utol a sorsa az elhibázott (gyakran központilag terveztett) hülye döntései miatt. Ez nem csak a kommunista (vagy egyéb totalitárius) államra igaz, hanem a nagy hatalom és pénz felett diszponáló aktorokra is, így pl. nagy cégbirodalmak és azok vezetői/tulajdonosai. Na az ilyenekre meg valamiért a "kapitalista" érvelőknek szokott inkább vakfoltja lenni. (Az mondjuk tény, hogy pl. Musk nem küldött milliókat a Gulágra.)

Mindezekkel együtt a piaci megoldások nagy általánosságban még mindig működőképesebbek és előremutatóbbak, mint a fullba nyomott kollektivista szemlélet.

Expand full comment
Tiboru's avatar

"... a gazdaság működése annyira komplex és bonyolult (hiszen több millió önállóan gondolkodó és cselekvő emberi lény interakcióiból áll össze), hogy egyszerűen nincs olyan okos tervező, aki [...] képes lenne ezek átlátására és optimalizálására. "

Talán az a megoldás kulcsa, hogy nem egyénenként kell számításba venni a halmaz elemeit, hanem tömegként, s ennek politikai, gazdasági és szociológiai folyamatait matematikailag szimulálni, majd erre bazírozva kiszámítani a reakciókat. Már csak az Ősradiáns kidolgozása kell.

Hari Seldonnak összejött!

Expand full comment
42 more comments...

No posts