A magyar valóságra reflektáló kesersavanykás humorral szoktuk emlegetni, hogy 15 éve két hét alatt ígértek rendcsinálást. Természetesen, mint a NER minden ígérete, ez is hazugság volt. Mára a magyar rendőrség történetének legmélyebb anyagi és erkölcsi válságát éli át. Feladatait ellátni képtelen, az ország lakossága nem bízik benne. Bármilyen új kormány előtt óriási feladat áll: nemcsak a pénztelenségből adódó bajokat kell megszüntetnie, hanem harmincöt évvel a rendszerváltás után végre meg kell válaszolnia a kérdést, hogy mit kell tenni egy szovjet mintára felépített rendőri szervezettel a 21. század Európájában.
A rendőrség rossz működése régen a politika kereszttüzében van
A 2019-es fővárosi kampány egyik erős témája volt (Vitézy Dávid részéről) a BKV rendészet felállítása. Teljes joggal, mert elsősorban a külső kerületekben áldatlan állapotok uralkodnak a járműveken és megállókban egyaránt. Miskolcon be is vezették a “seriffek” rendszerét az ottani tömegközlekedésben.
Gyuricza László kerepesi polgármester rendszeresen haknizza körbe a magyar sajtót azzal, hogy a betyársereggel fog rendet tartani, ha a rendőrség erre nem képes. Bálint Istvánné, Bicske polgármestere videóban kérte a lakosságot hogy ne szerveződjenek igazságosztó csoportokba, megpróbálja a rendőrséggel valahogy megoldani a bicskei állomás környékén drogfogyasztók és -terjesztők okán kialakult állapotokat. Bicskén, az Orbán-birodalom szívében. Próbálja.
Ilyen és ehhez hasonló hírekkel telis-tele van a sajtó és a politika, még a vérlibsi-anarchista-ACAB társaság is több rendőrt szeretne. Mi a probléma?
Ennek megértéséhez a rendőrség funkcióját és működését kell nagyjából érteni.
Kezdjük azzal, hogy az európai országok rendőrsége alapvetően polgári intézmény.
Tehát nem a hadsereg olyan alakulata, amely épp nem páncéltörésre vagy légvédelemre, hanem az utcai rend fenntartására van beosztva. A modern rendőrség a polgári állam szerve, amely ellentétben a hadsereggel, amely a maximális erőszak alkalmazását gyakorolja (hiszen akkor vetendő be, amikor veszélyben a haza) az épp csak minimálisan szükséges erőszaknak a szabályozott alkalmazására van berendezkedve. Milicia vs. policia.
A rendőrséget kicsit jobban ismerőknek itt fel is tűnhet az első dolog: a keleti blokk rendőrségei szovjet mintára katonai rendfokozatot viselnek. (Oroszországban egyébként az ügyész is.). A magyar rendőrségnek, nem tudom jobban mondani, az alap szellemisége rendben van. A talpas rendőrök, akikkel az ügyvédi hivatás gyakorlása során találkozni lehet, fejben rendben vannak, nem gondolnak magukra valamiféle magasabbrendű katonai szuperhősökké, a hivatástudatuk pont abba az irányba mutat, amerre kell.
Ennek ellenére az, hogy Pintér Sándor gyakorlatilag vezénylő tábornokként parancsnokolja a magyar rendőrséget, nincs rendben, de erről bőven majd lejjebb, előbb az alapokat vesszük át.
A rendőrség nem egyenlő az állambiztonsággal
Alapvető működési logikai különbség van a két “cég” között. Az elhárítóknak mindenki ellenség, és munkájuk során a “mindenki gyanús amíg nem ellenőriztük és ellenőrizzük is” gondolkodás a meghatározó. Ugyanígy gondolkodik a nyomozó is, de az ő gyanakvása korlátok közé van szorítva.
Egy polgári demokrácia rendőrsége nem indulhat ki abból, hogy mindenki gyanús, ameddig nem ellenőriztük. A rendszerváltás előtti rendőrségen, ahol a BM egyik főosztálya volt a belső elhárítás, ezek a vonalak sose voltak teljesen élesek.
Ebből is látszik, hogy a magyar rendőrségnek 1989-ben két nagyon fontos változáson is át kellett mennie. Egy katonai logikára épülő monstre szervezetből kellett polgári rendőrséggé alakulnia és le kellett választania magáról a gyanakvásra és folyamatos megfigyelésre berendezkedett belső elhárítást.
Miután elkülönítettük a rendőrségtől, ami nem rendőrség, vegyük át, hogy maga a rendőrség milyen részekre oszlik!
A klasszikus német rendőrös sorozatokból a Polizei feliratú E34 BMW-k és W124 Mercik mellett a “Bűnügyi rendőrség” szófordulatra is emlékezhetünk. Ez a német “Kriminalpolizei” fordítása. A Kriminalpolizeit segíti még bonyolultabb ügyekben a Kriminalamt (hogy minden nagyon egyszerű legyen) Kriminalamtból van szövetségi (Bundeskriminalamt, BKA) és tartományi (Landeskriminalamt, LKA). A magyar fordítás nem szó szerinti (Amt: hivatal) ellenben pontos: Németországban szervezetileg is elkülönül a rendőrség két fő funkciója: a közrendvédelem és a bűnüldözés.
A világ minden rendőrsége így választható ketté. A közrendvédelem feladata, mint a neve is mutatja a közbiztonság monitorozása és fenntartása. Ennek a módja elsősorban a jelenlét, másodsorban pedig az intézkedés. A bűnügyi terület feladata, hogy a rendészeti területtől vagy közvetlenül a lakosságtól érkező jelzéseket vizsgálva bűnügyeket derítsen fel. A valóság persze ennél jelentősen bonyolultabb, mert mindkét szakág áttévedhet a másik területére.
Ezt a felosztást azért érdemes megjegyezni, mert amikor azt halljuk, hogy “a rendőrség” valójában két, eltérő módszerekkel és logikával dolgozó szervezetről beszélünk.
Ezen belül a rendészeti szakágat szét lehet szedni a “talpas” rendfenntartókra, és az olyan specialistákra, mint pl. a tömegoszlató vízágyús “rohamrendőrség” vagy a különleges fegyvereket és taktikát (Special Weapons And Tactics, SWAT) használó egységek. A nyomozóknál pedig az üldözött bűncselekmény szervezettsége szokott külön “nagyfejű” nyomozó szervezetet megkívánni.
A populista erről mit sem tud, csak vagdalkozik
Sajnos a populzimus egyik fontos tulajdonsága, hogy bármilyen, a társadalmat érő stresszre azonnal felesleges erődemonstrációval válaszol. Rendszerint egy populista kormánynak, azon kívül hogy populista, más tudása nincsen.
Ennek a hozzáállásnak a rendőrség különösen megissza a levét, hiszen sokszor hozzá akarnak vágni belső elhárítási feladatokat, erodálva ezzel a nyomozói munka színvonalát (a megfigyelésre ugyanúgy rá lehet csúszni mint bármilyen drogra). Nyomozókat vezényelnek ki az utcán hesszelni, mert Pártunk és Kormányunk úgy döntött, hogy Rendőri Jelenlét kell, de közben valakinek nyomozni is kéne. Vagy épp a határkerítéshez, ahol, hogy egy egykori kúriai bíró vizsgán elhangzott aranyköpését idézzem, a rendőr jelenlét olyan, mint huszár faszán a csokréta. Nagyon szépen mutat, csak haszna nincsen. Megint máskor meg 21 éves, szépen kipattintott rendőr törzsőrmesterektől várják el, hogy drogkereskedő hálózatokat göngyölítsenek fel.
Holott a rendőrség összesen két dolgot tud csinálni: jelenlétével a bűnelkövetéstől elrettenteni, és az elkövetett bűncselekmény tettesét elkapni és a bíró kezére adni. Mást a rendőrség nem tud csinálni. Aki bárki mást vár a rendőrségtől, az vagy hazudik vagy hülye.
A polgári állam rendőrsége kizárólag a társadalomba ágyazva működik jól
Amikor a populista a hörgés és a hápogás sajátos elegyével akar rendőrt küldeni a mindenre is, akkor arról van szó, hogy ő rontott el valamit. A rendőrség ugyanis a fent említett két dolog kivételével semmit sem tud tenni, viszont minden problémával találkozik, hiszen tulajdonképpen a társadalom immunrendszerének harcos sejtjeiről beszélünk.
Ők találkoznak a legtöbb hajlkétalannal (az összessel) ellenben nem ők tudják megoldani a hajléktalanságot. Ők találkoznak a legtöbb prostituálttal (az összessel) ellenben nem ők tudják azt megoldani, hogy az állami gondozott lányok szüntelen utánpótlást jelentenek. Ők találkoznak a legtöbb utcai drogossal és drogárussal (az összessel) ellenben nem ők tudnak segíteni a filléres patkánymérgekre rácsúszott szerencsétleneken.
A dolog csak úgy működik, ha a rendőrség a bizalom légkörében tud együtt dolgozni iskolával, kórházzal, hajléktalant, szexmunkást, drogost segítő alapítvánnyal. Ha ez nincs, akkor a rendőr ezeknek az ellensége lesz, és az ellen a társadalom ellen fog harcolni, amelyiknek a védelmére esküt tett.
Ráadásul ameddig migráncsokat, drogosokat és utcalányokat üldöz, nincs kapacitása megfogni például a tolvajokat, az utcán rallizókat és társaikat. Bizony.
Erőforráshiány, populizmus
A magyar rendőrséggel két fő gond van. Az egyik a pusztító, paralizáló, demoralizáló pénzhiány. A másik meg hogy abból a kevés pénzből, ami van, se hagyják őket rendesen működni, hanem a fentebb röviden vázolt alapokat teljesen figyelmen kívül hagyvar rángatják jobbra-balra az egész céget.
Egy új magyar kormánynak számtalan feladata lesz ezzel is. A legnehezebb még csak nem is a pénzt megtalálni. A legnehezebb a hiszterizált tömeggel megértetni, hogy a rendőrség az nem egy bunkósbot, amivel minden útba eső problémát a földig kell püfölni.
Korszerűtlen szervezet
Előbb-utóbb muszáj lesz feltenni egy csomó olyan kérdést, amely eddig teljes tabunak számított. Például az ilyen buszmegálló-seriff, kerületirendész stb. szervezet vajon nem lehetne-e integrálható a rendőrség rendészeti ágazatába? Nem lehetne-e részben önkormányzati kontrollt adni a helyi rendészeti feladatokat ellátó rendőrségnek? Például megoldani, hogy az önkormányzat veszi a fix trafit, a rendőrség bírságol és risztelnek a bevételen?
Vagy például, hogy szüksége van-e Budapestnek 23 rendőrkapitányságra, 23 kapvez-helyettessel, vizsgálati, közrendvédelmi stb. osztályvezetővel? Nem lenne-e jobb, ha Budapest közrendvédelem szempontjából maradna 23 kerületű, de pl. a nyomozásokat összevonnák 4-5 nagy kapitányságba, ahol viszont lenne erőforrás ténylegesen nyomozni, kerülethatárokon átnyúlóan, ügycsoportokra specializáltan dolgozni?
Meg kell oldani, és ez már a rendőrségen túl, a büntetőjog átgondolása irányába mutat, hogy az olyan elterjedt bűncselekményeknél mint a kábítószerrel visszaélés és a prostitúciós cselekmények, vagy épp a kapcsolati erőszakok, a rendőrség sokkal jobban használja a társszervek és a civil szervezetek erőforrásait és ne kelljen mindig, minden elkövetővel a frontális támadás módszerével dolgoznia.
Perspektíva
Rendőrnek lenni a világon mindenütt alulfizetett dolog. Egészsgéges, fitt, okos, tisztességes fiatalokat kérünk meg arra, hogy idejük nagy részében a társadalom olyan rétegeivel érintkezzenek, akikkel egészséges, fitt, okos, tisztességes fiatalok nem szoktak. Ezért a sok pénz se elég sok pénz. És nem adunk nekik sok pénzt. Nemcsak mi, a legtöbb helyen nem adnak ezért elég pénzt.
Két dolog tudja ezt pótolni. Az egyik, hogy rendőrnek lenni badass dolog. A Jó Fiúk csapatában játszani felemelő, büszke érzés. A nép állandóan morog a zsarukra, de amikor megérkezik a csíkos, kiszállnak a fiúk-lányok rendet rakni, akkor azért mindenki szereti őket. Az egyenruhát viselni jó dolog, és a viselője szereti viselni. Ezt a megbecsülést napról-napra lehet építeni. Pintér egyébként ezt tudja és jól is csinálja.
A másik dolog már sokkal drágább. Mit szoktak egészséges, fitt, okos fiatalok csinálni? Gyereket. A rendőrnyugdíjak hirtelen elvétele ezelőtt tíz évvel azért volt hatalmas hiba, mert végképp megüzente minden rendőrnek: nem lehet a Cégben megbízni.
A rendőri munka nehéz, testet-lelket igénybe vevő dolog. A közvetlen frontvonalban komoly károsodások nélkül tán 15 évig lehet csinálni, utána a rendőrt vagy elő kell léptetni olyan pozícióba, ahol nem nekik kell minden lépcsőházi dühöngőt a földre csavarni, vagy híd alatt talált hullát körberajzolni. Vagy el kell engendi és el kell fogadni, hogy ő most elmegy kétszer annyi pénzért a Tesco monitorait bámulni, vagy sofőrködni vagy bármi mást csinálni, ahol nem kell azt a rengeteg mérget magába szívni.
Ezért olyan életpályamodell kell, amely nagyon tudatosan számol a rendőr “hasznos élettartamával” és utat mutat, hogy mi lesz akkor, amikor nem bír egész nap a csípőjére akasztott pisztollyal és tonfával hidegben-esőben is az utcán mászkálni.
De addig is, ameddig ez a váltás be nem következik, nyugodtan vállalhat gyereket, mert lesz olcsó bérlakás, a gyereknek iskola, jó egészsgéügyi csomag…
… lesz pénz és akarat normális rendőrségre.
Hogyan támogasd a Múzsát?
Előszöris nagyon köszönöm, ha egyáltalán eszedbe jut! A Múzsa sok szervezés és idegeskedés eredménye, munka mellett. Nagyon-nagyon-nagyon köszönöm, ha a tetszésedet bármilyen formában kimutatod.
Három módja van:
Patreon. Itt bármilyen összeget küldhetsz. A Patreonra nem teszünk tartalmat, azért tartottuk meg, mert az a legismertebb felület.
Előfizetés a magyar Múzsára. A magyar nyelvű Múzsán nincs fizetős tartalom, legfeljebb pár Q&A lesz, ami csak előfizetőknek van. Minimál összege 8 dollár.
Előfizetés az angol nyelvű Múzsára. Ez egy jelenleg kicsit mellékvágányon levő projekt, amire a heti belpol videó mellett nincs energia.
Ontopik önreklám: ami a BRFK átszervezését illeti, fél éve írtam erről egy posztot. Igaz, zsaruszemszögből :-)
https://tiboru.substack.com/p/a-brfk-atszervezese
„Például megoldani, hogy az önkormányzat veszi a fix trafit, a rendőrség bírságol és risztelnek a bevételen?” ez! Elég sokan nem tudják, hogy a traffipax „bevétele” teljesen eltűnik az állami költségvetés feneketlen kisgömböcének gyomrában, ahelyett hogy önfenntartóvá tehetné a bűnüldözést. Így most senkinek sem éri meg se telepíteni, se fenntartani, legalábbis anyagilag.