24 Comments

Talán megért volna néhány percet annak az elemzése, ami - szerintem - a legutóbbi hangfelvétel-kiszivárogtatások legnagyobb kérdőjele. Méghozzá attól teljesen függetlenül, hogy ezeket tényleg egy AI-vel turbózták fel, vagy valóban így hangzottak el.

Azaz: hogyan jutott hozzá MP a hírhez, hogy erre készülnek?

Az egyik verzió: a rogán-művek valamelyik belső embere (vagy emberei) érzik, hogy valami recseg-ropog és be akarják biztosítani magukat egy esetleges 2026-os Tisza-győzelem esetére. Úgyhogy megsúgták MP-nek.

A másik verzió: a rogán-művek szándékosan (és persze a kellő körültekintéssel, kerülő úton) hozta MP tudomására, hogy lesznek ilyenek. Ez első látásra elég fura opciónak tűnhet, de azt olvastam mindenféle kémregényben, hogy a gumitalpú szakmában számos olyan kanyar előfordul, amit a laikusok (mint például én) egyszerűen nem értenek, mert szembemegy a civil logikával. Aztán meg (hosszabb-rövidebb idő elteltével) egyszercsak összeáll a kép és kiderül, hogy az első látásra orbitális faszságnak tűnő események mögött bizony volt egy szakmai logika és tervezés. És még hatékony is lehet.

Vannak persze további alverziók is, de ezek két főága az imént felvázolt kettő. Szerintem. De ismételten hangsúlyozom, hogy kívülálló laikusként csak találgatok, olvasmányélményeimre támaszkodva. Azt meg hogy MP esetleg beépített rogánékhoz saját embert, felejtsük el, mert 99,99%, hogy ez nem valósítható meg. Most még nem.

Expand full comment

Talleyrand ugyanolyan hűen szolgálta Napóleont mint a Bourbonokat.

Simán lehet, hogy Rogán úr vágyik a nyugalomra, kedves thai gyermeklányok körében egy eldugott őserdei birtokon, de ahhoz el kell varrni annyira a szálakat itthon, hogy a tőke szabadon rendelkezésre álljon a fidesz kimúlása után, és ne piszkálják mindenféle nemzetközi körözéssel. A fene sem akar Iránban, tetszőleges fekete-afrikai országban, vagy Paraguayban megöregedni.

Expand full comment

Szerintem sokan súgnak neki, sokaknak elege lehet a belso korben is, a kozép szinteken. Ha te diplomata vagy, pl. nem biztos hogy a mai baromságokat szivesen képviseled kulfoldon, kultúrkorokben ... A másik, meg hogy ismerheti is nagyon a belso mechanizmusokat. Ez lehet sikerének oka, ezért tudja teljesen fuggetleniteni magát a szokott liberális balos médiától is, kb mindegy mit ír a telex vagy az ÉS, vagy mit mond vásárhelyi mária, ugyebár. Nem számít és Trump sikere is azt bizonyítja, ez trend is. Amit a cnn meg a tobbi médiagépezet lenyomott a kampányban az nem semmi, a fuggetlenség látszatára sem adtak. Taylor Swift endorszolta Kamalát ? OK, meghallgatjuk a számait, ha tizen-huszonévesek vagyunk, rajongunk is érte akár, de ez szinte semmit nem számít. Amúgy szerintem érdekes a bal liberális sajtó itthon, mintha ketté válna, meglepo módon sokszor a klubrádió a leghiggadtabb MP-vel kapcsolatban, mig mások képtelenek váltani. Egyébként Rogánék nem csinálnak semmi mást mint amit gyurcsánnyal, vonával vagy mzp-vel csináltak. csak nem mukodik most.

Expand full comment

MP mondta is egyszer már, hogy az információi a fidss belső köreiből származnak, szerintem ez már nem találgatás kérdése.

Expand full comment

Hát ha zavart akarnék kelteni az ellenfél köreiben, én is azt hangoztatnám, hogy vannak belső információim onnan (még akkor is, ha ez nem így van).

Szóval szerintem az, hogy MP erről mit mond, az még nem bizonyíték.

Expand full comment

Jövőre nemcsak a HUN-REN megy a levesbe, izé, kekvába. A BME és az ELTE is, mert ugyanolyan módon ijesztgetik, mint anno a magánnyugdíjasokat: ha nem fogadnak szót, POMOGÁCS jön. A vezetőség meg tipródik, mert most tényleg nincs sok pénz, és az nem merül fel, hogy akkor oktatás sem legyen. Egyébként az ELTE-BME a magyar választókorú diákság 25%-ával foglalkozik, úgyhogy lenne súlya bárminek, ha felelős vezető át merné lépni az árnyékát.

https://www.youtube.com/watch?v=A3cqadXmpEg

Expand full comment

És egyébként akik elmentek a kekvába egyetemek, azok milyen levesbe kerültek? Ott azoknál szar lett minden, mint kb a MÁV-nál, vagy esetleg nem is? Csak mert annak megítélése, hogy a kekvával jobb lett e nekik vagy rosszabb, szerintem szofisztikáltabb módszereket igényelne annál, hogy kekva=szar.

És ha a két egyetem a magyar diákság 25%-át mozgatja (erősen kérdőjeles számomra ez az arány!!!) akkor mi volna jobb a magyar diákság egynegyedének: ha jobb helyre kerülnének vagy ha szarba? És a mostani a szar, vagy a kekva a szar? Vagy szarminden amúgy is...

Expand full comment

Szerintem a kekva olyan, mint a cirkuszi ember harmadik lába. Plusz egy szint az állam és a felsőoktatási intézmény között, ami implicite azért jött létre, mint az építőiparban a nagy fővállalkozók: kicsatolható legyen a megfelelő százalék a megfelelő csatornákon. Ezt alátámasztja az az állami hozzáállás, hogy megvan a pénz, csak rátok vár, de csak akkor adom oda a kekvának, ha odaengeditek magatok fölé. A kekva fő finanszírozója ugyanis továbbra is az állam. Az alábbi a gond:

- Az állam miért nem tud kekva nélkül ugyanolyan jogszabályi környezetet teremteni közvetlenül az egyetemnek, mint a kekvának? Mert nem akar.

- Az állam miért nem akarja közvetlenül úgy felülvizsgálni és szemmel tartani az egyetemi működést, mint a kekva? Mert nem akarja.

- Miért akarja az állam a kekvát? Nem tudjuk explicite.

- A nagy adag vagyonkupac átadása után miért finanszírozza tovább az egyetem helyett a kekvát 2-3x emelt szinten az állam? Nem tudjuk explicite.

- Van béremelés a kekva egyetemeken? 30% körüli a mezítlábas oktató szinten, de teljesítménytől függő bérként.

- Van béremelés az állami egyetemen? 10-30% körül, teljesítménytől függő bérként.

- Mit hozott a kekva az egyetemre? Menedzsmentet, vállalati kultúrából ismeretes irányító szoftvert, ügyosztályokat.

- Mit fejlesztettek közben az állami egyetemek? Menedzsmentet, vállalati kultúrából ismeretes irányító szoftvert, ügyosztályokat.

Így valahogy.

Expand full comment

Ezek legalább érvek, köszi.

Expand full comment

Mondjuk hogy kapásból ki lettek zárva a Horizont- és ERASMUS-pályázatokból, ezzel kiestek az európai egyetemi vérkeringésből? Azért ezt a kérdést is nehéz elintézni azzal, hogy több pénz=jobb (nézd meg a magyar focit). Ráadásul a több pénz 2025-ig tuti, aztán, hogy utána mi lesz., az ugye kérdés. A beígért egyszerűbb adminisztráció helyett valójában csak növekedett az adminisztrációs feladatok száma, egyesek intézmények szerint megduplázódott, illetve gyakorlatilag megszűnt az egyetemi autonómia (jó tudom, az ilyen liberális hülyeség, egyetemi autonómiával nem lehet jól lakni... :P).

Expand full comment

A mindenszaramifidesz szemlélet egyik veszélye, hogy elködösíti annak észrevételét, ha valaki más csinál oltári baromságot. Az ugyanis, hogy az EB kizárta amagyar egyetemeket a programokról, nem csak hogy nem helyes, nem is erkölcsös, és a jogszerűsége pedig nagyon-nagyon véleményes. Gyakorlatilag egy tiszta politikai ellenlépés. Teljesen mindegy milyen formában működteti a fidesz az egyetemeket (olyan formában ami bőven elő fordul az unióban máshol is, politikusokkal a kuratóriumokban is).

A több pénz=jobb valóban nem axióma, ahogy a kekva=szar sem. Mindenestre aki az utóbbit állítja (kommentárs és szerző is) talán illene alátámasztani.

Képtelen vagyok belátni, hogy miképpen csökken egy intézmény autonómiája azzal, hogy egyszerű, minisztériumi (=kormányzati politikusok és kormánypárti bürokraták) irányítás alá tartozó (gyakorlatilag közvetlenül utasítható) költségvetési szervből egy meghatározott mandátumú, minisztériumi szervektől független alapítványi kuratórium alárendeltségébe kerül, amiben a kormányzathoz bekötött embereknek is épp úgy egy szavazata van, mint magának az intézménynek. Értem, hogy állampárt meg fideszcsatlósok mindenhol, de ez konkrétan, jogszabály szerint és minden józan ész szerint is távolabb van a kormánytól mint egy költségvetési szerv. Innen nézve az egyetemi autonómiáért való aggódás szerintem felesleges.

Expand full comment

A gonoszprüsszelezés szemlélet egyik veszélye , hogy elködösíti annak észrevételét, ha a Fidesz csinál oltári disznóságot (lásd még Vincent törvényei). A probléma ott van, hogy nem igaz, hogy az unióban van másik ilyen működtetési forma. Az EUA pont ezért nem is értékelte autonómia szempontjából Magyarországot, mert a KEKVA-rendszer nem egyeztethető össze a többi EU állam egyetemeivel. Pont ez a Fidesz-módszer lényege: csinálni valamit, ami távolról, sötétben hunyorítva nagyjából emlékeztet valami olyasmire, amiről ők utána váltig állítja, hogy ugyanaz.

Az ET (és nem EB) határozata egyébként az autonómia kérdését nem is említi az indoklásban.

Tényleg érthetetlen, hogy mi a probléma az akár élethosszig tartó, nyilvános és világos kritériumok nélkül kinevezésével a kuratóriumi tagoknak. Meg hogy az állam egyetlen tollvonással magán-alapítványok a szervez ki hatalmas vagyonokat, és finanszírozza azt továbbra is, de hogy pontosan Móra ad pénzt, az nem nyilvános…

Expand full comment

" gonoszbrüsszelezés szemlélet egyik veszélye , hogy elködösíti annak észrevételét, ha a Fidesz csinál oltári disznóságot (lásd még Vincent törvényei)."

Oké, igaz. ;)

Azt tudom, hogy az EUA nem értékelte autonómia szempontjából, de te igen.

Az Országgyűlés (és egyébként a KEHI is) vizsgálhatja az oda kikerült pénzt, szóval az sem igaz, hogy nincs kontroll felettük.

"Az Állami Számvevőszék az államháztartásból származó források felhasználásának keretében ellenőrzi a központi költségvetésből gazdálkodó szervezeteket (intézményeket), valamint az államháztartásból nyújtott támogatás vagy az államháztartásból meghatározott célra ingyenesen juttatott vagyon felhasználását a helyi önkormányzatoknál, az országos és helyi nemzetiségi önkormányzatoknál, a közalapítványoknál (ide értve a közalapítvány által alapított gazdasági társaságot is), a köztestületeknél, a közhasznú szervezeteknél, a gazdálkodó szervezeteknél, az egyesületeknél, az alapítványoknál és az egyéb kedvezményezett szervezeteknél. Amennyiben a kedvezményezett szervezet az államháztartásból támogatásban – ide nem értve a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése alapján történő átutalását – vagy ingyenes vagyonjuttatásban részesül, gazdálkodási tevékenységének egésze ellenőrizhető."

De oké, a kuratóriumi tagok kinevezése tényleg gázos.

Expand full comment

Örülök, hogy van, amiben egyetértünk.

Expand full comment

Nem saját találmány (bár egyes részleteiben evidencia számomra is hetek óta), hogy MP válik a magyar Trumppá, Orbán legnagyobb bánatára (pl.: mert amerikai analógiában Orbán feleltethető meg az öreg, elfáradt, hibázós, saját korlátait nem felismerő, végül csúnyán elbukó Bidennek). Mármint abban az értelemben, hogy

(a) semmilyen golyó nem fog az egyébként szintén populista MP-n,

(b) a szavazói bázisa meg esélyesen hosszú távon kitart mellette...

...mert nem érdeklik mára a részletek, a csűrés-csavarások, a zaj, a meghackelés, a trash, csak az, hogy a régi, idejétmúlt, old-school elfáradt, kártékony, túlzabálódott gömböc, húzzon a francba.

Expand full comment

"b) a szavazói bázisa meg esélyesen hosszú távon kitart mellette...

...mert nem érdeklik mára a részletek, a csűrés-csavarások, a zaj, a meghackelés, a trash, csak az, hogy a régi, idejétmúlt, old-school elfáradt, kártékony, túlzabálódott gömböc, húzzon a francba."

A kérdés ugye egyrészt az, hogy ez a szavazói bázis, - akit már semmi más nem érdekel, csak húzzon innen a francba OV, - mekkora önmagában, és mekkora ahhoz a szavazóbázishoz képest, akit semmi más nem érdekel, csak az, hogy OV maradjon és amazok ne kerüljenek hatalomra...

Másrészt az, hogy mekkora az a szavazói bázis, akinek meg édesmindegy ki van, csak pénz jöjjön a házhoz, fizetésemeléssel vagy támogatással neki tök mindegy.

Számomra úgy tűnik, hogy a jobboldali törzsbázis plusz az "édesmindegy-megvehetővagyok" létszáma egyenlőre nyerésben van - ahogy volt egyébként hasonló érzületek idején 2018 és 2022 előtt is.

És még jön egy másfél év, amikor megindul az osztogatás és várhatóan a gazdasági növekedés is. Szóval erősen növelni kell az "édesmindegy-csaktakarodjonel" tábort amíg lehet, mert szerintem cca fél év múlva a dolog át fog billeni a másik tábor irányába.

Expand full comment

2010 lesz az inkább. Ott volt már annyira tele a töke mindenkinek az MSZP-SZDSZ kormányokkal, hogy "mindegy ki, csak ne ezek" alapon kétharmadot adott a Fidesznek, a történet további részét meg már ismerjük...

Expand full comment

Igen, de ott már 2008-ban lehetett tudni, hogy az MSZP-SZDSZ-nek sansza nincs semmire 2010-ben. Most azért ez az érzület távolról sincs meg. Jelenleg ott tartunk mint 2017 őszén meg 2021 őszén (MZP), csak egy évvel előtte vagyunk: ez lehet elég idő a Tiszának építkezésre, és elég idő a Fidesznek a Tisza kinyírására. Mindkettő szerintem kb ugyanakkora súllyal esik latba, viszont egyet ne feledjünk: ténylegesen 2021 őszén sem volt meg az ellenzék előnye, ugyanúgy, ahogy ma sincs meg a Tiszáé. (Nem hiszem el egyik közvéleménykutatást se).

Expand full comment

Lehet, hogy előnye nincs, de már csak abból ítélve, hogy a Rogán-média minden módon próbálja lejáratni, nagyon szoros lehet, vagyis a Fideszben is hasonló számokat látnak.

Szerintem '21-ben közel sem volt ekkora hájp MZP körül - na és ne becsüljük alá a Gyurcsány-féle ütvefúró faktort sem -, de főleg nem volt (látszólag) ekkora pánik a centrális erőtérben.

De majd kiderül, én árkon túli gyepmester vagyok, úgyhogy készítem a popkornt.

Expand full comment

... és abban az értelemben, hogy az hogy az egyik oldalon "napi problémákat" látunk a napirenden, a másik oldalon meg szinte semmit, ami igazán érdekelne a Maslow piramis alsóbb rétegeiből.

Hasonló eszmefuttatás itt is volt erről az USA választása kapcsán.

lásd még itt az Unikornisos cikk "Milyen politikai feladat vár Friedrich Merzre?" alcíme alatti két bekezdést.

És a legutóbbi magyar parlamenti választások is ilyesmin dőltek meg: akkor a háború mindenkit érdekelt, a korrupciót meg már le se tojjuk.

De abban igazad van, én is úgy gondolom, hogy már semmi sem érdekel, csak húzzanak már el a francba. Vagy én húzok el innen.

Expand full comment

A napi leveleket is olvastam. Így meghallgatni a heti összefoglalót közvetlenebb volt. Már hivatkozási alap az Ésik vélemény : Szabadsajtó Klub, Stumpf András. Növekszik a követő tábor, érdemes folytatni.

Expand full comment

Mondjuk azzal egyet tudok érteni, hogy az útaszfaltozás meg a körforgalom építés az nem kegy, hanem valamilyen szinten kötelesség. Mondjuk ha minden is jár alapjáraton, akkor végül is miért is választunk politikusokat, hiszen elég volna ahhoz tetszőleges bürokrata is menedzselni ezeket a dolgokat, meg az hogy mi milyen szinten jár, az hol is van rögzítve, ugye, tehát Bivalybasznád meg Pusztakotkodács között aszfaltozott út jár vagy még TGV is kellene hogy legyen, nem is beszélve a légijáratról?

Meg ha ez így volna, minden rendesen működő államban, akkor hogy is fordulhat az elő, hogy a bezzegnémetországban is lerohadt már az infrastruktúra...? Csak nem az van, hogy a politika nem adta oda azt, ami egyébként jár? Ejnye, no, de igazán nem hiszem, hiszen ott még nem is lopnak... akkor meg hogy?

Mindenesetre ne csináljunk már úgy, mint ha tetszőleges tudós bácsikák üldögölése és tanulmányok olvasgatásának minden körülmények között kellően magas fizetéssel való honorálása az JÁR, mert csak, oszt kész. Na én meg fedettpályás távolbanéző világbajnok vagyok, akkor nekem is járna valami életjáradék, de legalább egy állami szponzor az edzésekre, meg az utazásokra...

Lehet bírálni azt, hogy átalakítják a rendszert arra hivatkozva, hogy most akkor az szarabb lesz, mint volt - ehhez akkor ugye illene igazolni, ún. érvekkel, hogy a kekvás egyetemek is sokkal szarabbak lettek - vagy azért mert most megint el lesz lopva, mert az alapítvány=magántulajdon ... de bocsánat, ha csak az a bírálat alapja, hogy nekik ami most van az jár, azért az így erős.

Expand full comment

"A CDU nagyobb, mint az őt követő három párt együtt". Ez hogy jött ki? Mert nekem sehogyan sem áll össze a matek. A közvéleménykutatások a CDU-t 33-34%-ra mérik, második az AfD 18%-kal, harmadik az SPD 16%-kal (már ez a kettő együtt ugyanannyi, mint a CDU), negyedik helyen pedig a Die Grüne áll 11-12%-kal. Tehát a CDU-t követő három párt együtt bőven 10%-kal többet kapna, mint a Kereszténydemokraták.

https://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend/deutschlandtrend-3444.html

https://dawum.de/Bundestag/

Expand full comment

Én ehhez csak annyit tudok hozzátenni, hogy így podcast formában is jó a tartalom!

De ez a miki tartó rettentő otromba.

Expand full comment