Discussion about this post

User's avatar
kilmos's avatar

* Szokásosan nagyon jó a poszt, érdekes volt olvasni, köszönet érte.

* A NER - eddig láthatóan - agresszíven meg röptiben akarja a problémákat megoldani, nagy rendszereknél is (hálapénz, státusztörvény, rabszolgatörvény, stb). Azt hiszik, ha belefújnak a kecske s*ggébe, majd egyből kiegyenesedik a szarva. Eddig alapvető élmény volt ennek nyomán a toldozgatás-foldozgatás, színvonal-mélyrepülés stb.

* Én szkeptikus pesszimista vagyok minden - problémák alatt roskadozó - szervezeti működési újragondolásokkal kapcsolatban, pl.: azok nehézkessége vagy éppen mellékhatás-generáló zűrőssége miatt.

* Én amúgy (elméleti síkon) a dekomponálás (elemi részekre szétszedés) híve vagyok. Ha egy rész zárt, kerek egész, minimálisan ám részre nézve teljeskörűen, ellenmondásmendesen, átfedés nélküli, akkor az a rész jól el lett határolva. Amíg ez fejben nincs rendesen végiggondolva, addig nem eröltetném a "majd csak lesz valahogy" szervezet-konfigurálást, hogy "majd kinövi magát" (ezzel a szemlélettel egyébként lehet tökegyedül vagyok mára már)

* Az alábbi háromból: (1) Tisztességes, (2) Eredményes/Hatékony (3) Fősodorral NEM szemben haladni/széllel szemben pisálni közül mintha csak kettő tudna egyszerre teljesülni. A mai komplex, ellentmondásos világban nehéznek látszik kiforgatni a sarokpontjaiból, a világot, a világ ellenében/ellenállása közepette: legyen egyébként bármennyire fontos, támogatható, szükséges egy-egy adott reform-felvetés. Remélem nem kell részleteznem, hogy a NER, (a) a fősodorral "kompatibilisen" (értsd: kritikus tömeget tud átqrni a palánkon) (b) hatékonyan, (c) pusztít (nyilván nem tisztességesen)

* Ha véletlenül mégis menne mind a három fenti dolog, mint most Matusik Tamáséknál menni látszott, akkor azt erősen ideiglenes túlélő feeling veheti körbe, bármikori potenciális "zöldkályhához" visszabombázás veszélyével. Különösen, ha a jó működés és a hatalom által jónak tartott jó működés nem esik egybe. Ami után jobb esetben helyben toporgás, rosszabb esetben lejtő következik, mint láthatjuk az elmúlt 13 évben.

* A posztból nekem az jön le, hogy szellemileg, csoportdinamikailag minden adott lenne egy jó szervezeti struktúrára (relatíve kevesen, értelmes tanult emberek megtalálhatnák a működési optimumot). Ám ezt a fontos szereplőknek akarnia kell. Ahogy a korrupció is csak akkor csökkenhet, ha akarják a résztvevők (szabályozás révén nem fog, mert az arra van, hogy megkerüljék).

Expand full comment
11 more comments...

No posts