Decemberben még az mondtam, hogy trumpler biztosan nem tölti ki a négyéves elnökségét. Most meg az vált meggyőződésemmé, hogy a félidőt se bírja végigcsinálni.
Bizalmas információ következik: az egyik haverommal fogadtam egy üveg Laphroaig whiskyben, hogy 2027 február elsején már nem trumpler lesz az USA elnöke. Meglátjuk...
ez nem hiba volt, ez volt a terv, ami abból is látszik, hogy a nem demens vance is eszkalálta a helyzetet. trump a főnök, ezt jó ha az üzleti és politikai elit is megtanulja. dollármilliárdos kár, de nem trumpnak és nem is a barátainak. az amerikai tech-szektor számára tök jó üzlet visszatérni oroszországba. az amerikai olajipar számára is. egy moszkvai trump tower pedig a trump organization számára kiváló.
azóta pedig nem kármentés történt, hanem minden katonai segély felfüggesztése.
ideje felébredni azokból az álmokból, hogy egy erős putyin amerikának nem érdeke, hiszen ez nem lényeges kérdés. a lényeges kérdés az, hogy trumpnak érdeke-e? és a válasz az, hogy minden jel szerint igen
Simán hozhatta a szituáció is: Trump zavaros dumájával szemben Zelenszkij nyerő helyzetben volt a sajtó előtt. Vance izmozása a Z mindenki (szavazók, utca embere) számára egyértelmű fölényét, Trump publikus megsemmisülését próbálta kivédeni.
Szóval mindenkinél felforrt a tesztoszteron. És mindenki rendesen kibaszott magával. Megmondták a nyilt placcon amit nem akartak, és nem mondták, amit akartak.
"ideje felébredni azokból az álmokból, hogy egy erős putyin amerikának nem érdeke,"
Azt is tessék észrevenni, hogy lehet, hogy Amerikának érdeke Putyin gyengítése - egy bizonyos szintig. Utána meg nem. Egy széteső, nyomorgó, feszkózó Oroszország senkinek, a világon senkinek sem érdeke. Ha két év múlva gazdasági válság jön oroszhonban a háború és a szankciók miatt, az pont annyira nem érdeke senkinek, mint Putyin túlerősödése.
Lehet, hogy Trump úgy látja, hogy ez már az a szint.
Szerintem nem az agyrago bogar a baj, hanem a vance musk altal reprezentalt, thiel altal tamogatott tech feudalizmus elkepzeles, az amerika monarchiava/ tech diktaturava alakitasa, szovetseg kereses mas autoriter rendszerekkel, eu es demokraciak altalaban szandekos gyengitese, bomlasztasa. Zelenszkij barmit csinaljatott volna, ez hard reality
Sajnos én ennél borúlátóbb vagyok. Tegnap éjjel megnézve a “shitshow”-t nekem 1938/1939 jutott az eszembe: a német imperializmus térhódítását a kezdeti “jól van, még ezt elengedjük nekik; úgyis megállnak” (európai) szemléletre emlékezve az EU próbált még idejében gátat szabni az orosz “különleges hadműveletnek”, amibe, többek között amúgy nem túl jelentékeny ország vezetőjeként a Miniszterelnökünk készséggel bekavart (így mégiscsak egész jelentőssé válva); s így ez, mint láttuk, nem volt elég. Illetve a “ha már szarvihar, húzzunk hasznot belőle” szovjet hozzáállást (ld. Lengyelország felosztása) magáévá tette az amerikai vezetés.
Szerintem Trump és Putyin már megállapodtak Ukrajna felosztásában, tegnap a “Csubakka-védelem” mintájára egy színjáték folyt le; Zelenszkijnek 0% esélye volt pozitívra kihozni a dolgot. Látszik a közvetítés egy pontján, amikor rádöbben: fel kéne állni, kezet fogni és minél előbb elmenni onnan; mert Trumpnak esze ágában nincs megállapodni vele.
Egyetlen megoldás lett volna, de erre ő képtelen volt (valljuk be, ki lett volna erre képes): ott helyben letérdelni Trump elé és miután hangosan megígéri többször is, hogy a következő lépéseként ugyanezt Moszkvában is végrehajtja, garatra venni Trumpot, ingyen odaadni neki(k) mindent, majd egy kecses mozdulattal szeppukut elkövetni!
Mert mi lesz most: Ukrajna off; felkészül első körben Moldova, Baltikum, Lengyelország! Az EU pedig lépéskényszerbe kerül: beZelenszkijezik (térd-bukkake-worship), elviseli a totál két pólusú világban (USA/Oroszország vs. Restoftheworld) elfoglalt marginális helyét (nem ez lesz), vagy beleáll Ukrajna további, még intenzívebb támogatásába! Aztán egyszer csak jön majd Trump hátulról mellbe!!!!!! A vége pedig 1984…….
Ez így teljesen téves. A lengyelek jelen állapotukban és évszázados tapasztalataik alapján Szibériáig rugdosnák vissza az orkokat egyedül, de Nato tagként nem lesznek egyedül.
Ha putler meg meri támadni az észteket, az azt jelenti addigra hogy az USA kvázi "kivonult" Európából és a Nato-ból, és az 5. cikkely már csak egy darab papír, semmi több.
"; Zelenszkijnek 0% esélye volt pozitívra kihozni a dolgot."
De akkor hogy lehetett ez az egész elökészítve ? Nem hibáztatás, de minekmentoda? Amit láttunk azt nem sajtókonferencián szokták lejátszani hanem zárt ajtòk mogott
A legnagyobb egyéni támogató ország és nem mellesleg az egyetlen, amelyiknek a nukleáris potenciálja visszatartja Putyint egy kis helyi atombombától, összerak egy hunyorítva valamennyire elfogadható biznisz dealt és elhívják aláírni.
Ha nem megy el, akkor ugyanez lett volna a közvetlen eredmény, de trumpék önlejáratása nélkül.
Abba meg nem volt beleszólása, hogy trumpék eleve (tudtommal) példátlan módon 2:1 formációban álltak fel a nyilvános részre, ahogy abba sem, hogy annak mikor legyen vége.
Nem a poszt fő üzenetéhez tartozik, de fontos megjegyzés: nincs olyan, hogy *angol* miniszterelnök, *brit* miniszterelnök van. Ahogy angol font és angol állampolgár se létezik. Valamiért Magyarországon azok is állandóan keverik a britet és az angolt, akiknek tudniuk kéne, hogy a kettő nem ugyanaz. A Múzsán ennél magasabb színvonalhoz vagyunk szokva ;)
Szerintem Zelenszkij hibázott marha nagyott, hízelegnie kellett volna, felvennie egy öltönyt, és királynak szólítani Trumpot. Más módszerrel nem tud nála elérni semmit. Besétált a csapdába. Szerintem a republikánusok már nem akarják folytatni a háborút, ők kiegyeznének Putyinnal, hogy leválasszák Kínáról, Európa meg fizessen több védelmi pénzt, ha nem akar Ukrajna sorsára jutni.
Zelenszkij odament kérni valamit (valamit, amit előre megmondtak, hogy kizárt). Igen, ha a nemzetedet szolgálod, és az piszkosul szar helyzetben van, akkor tudnod kell meghunyászkodni, tudnod kell gazsuálni, nem helyezheted a személyes büszkeségedet a nemzeted sorsa elé.
"Szerintem a republikánusok már nem akarják folytatni a háborút, ők kiegyeznének Putyinnal, hogy leválasszák Kínáról, "
A CNN tegnap közölte egy felmérés eredményét, a republikánus szavazók 75%-át nem érdekli, hogyan, de érjen véget az ukrán háború. A világ ott hibázik, hogy azt hiszik, hogy Trump nem ezeknek az embereknek játszik, hanem annak a sajtónak a meggyőzéséért, akik utálják őt, és egy kalap alá veszik Putyinnal.
Ha Putyint leválasszák Kínáról akkor kinek fogják felkínálni: Európának. De ők nem akarják. Sok fincsi-óccó nyersanyag és energia helyett ők költeni akarnak Ukrajnára.
"Európa meg fizessen több védelmi pénzt, ha nem akar Ukrajna sorsára jutni."
Igen, ezt kérte Münchenben Vance. Európa, ha akarja cipelje Ukrajnát, és költsön kurvasokat a hadseregeire a potyázás helyett, és akkor megmarad a jóviszony.
És erre mit lépnek az európai vezetők: nagy hangon bejelentik, hogy Amerika felrúgta a szövetségeit, költenek rengeteget Ukrajnára, kurvasokat a hadseregükre, és felrúgják a jóviszonyt.
Egyszerűen nem hiszi el az ember, hogy ezek ennyire hülyék. De ennyire.
Ezek után nem tudom érdemes e Európának a hadseregére ennyit költenie, ha ekkora barmok a vezetői. Ezek lábak-karok nélkül is fekete lovagnak képzelik magukat, a Jóisten mentsen meg minket attól, hogy milliós hadseregeknek, meg 10 ezernyi páncélosnak parancsoljanak.
Érdemes megnézni a BBC News-on a Sir Malcolm Rifkind, volt brit külügy- és védelmi miniszterrel készített interjút. Kiválóan rávilágít, hogy az egész elképesztő (könnyen lehet, hogy megrendezett) shitshow és az utána lehetséges forgatókönyvek Amerikának legalább annyi kárt okoz, mint Ukrajnának és Európának.
Az agyrágó bogárnál sokkal veszélyesebb az agyrágó bogár elleni fellépés hiánya. Tehát hogy már 3 hónapja megnyerte Trump a választásokat, és Európában (és a többi még(!) a nyugati kultúrkörhöz tartozó országban) semmi nem történt az agyrágó bogarat terjesztő közösségi média (facebook, twitter, tiktok) felszámolásával/átalakításával kapcsolatosan.
A hülyéknek a kártékony hülyeségek terjesztéséhez platformot adó magánvállalkozások felszámolása / átalakítása / államosítása pontosan mennyiben is a hülyék betiltása? És ez miért is áll szemben Európával? Mit is kéne ehelyett tenni inkább?
Van ez az ósdi baromkodás a szabad véleménynyilvánítás jogával, a jogegyenlőséggel, meg hasonlókkal.
Amennyiben ezek még jelentenek valamit, akkor az égvilágon semmit sem kell tenni. Miért baj, hogy az emberek beszélgetnek egymással, és elmondják, amit gondolnak, láttak, hallottak, érdekli őket?
Ha bármilyen szinten tenni kéne valamit a platformok ellen, akkor az az algoritmusok kiiktatása. Ugyanis az algoritmusok azok, amik miatt terjed az úgymond baromság. Ha kiiktatod a fészbukról az algoritmusokat, akkor alapjáraton két dolgot láthatsz: amit az ismerőseid megosztanak, meg amire rákeresel, hogy érdekel.
Ez az a szisztéma, ami tökéletesen megegyezik azzal, ami a normális a való életben is: azt látod és hallod, amiről a saját közösségeidben szó van, amilyen újságot megveszel, meg aminek utána mész.
Amikor az algoritmus random, de népszerű, könnyen fogyasztható baromságokat dobál eléd - na ennek köszönhetően terjed a hülyeség. Ez ellen, cáfolva korábbi magamat, lehetne sőt kéne is tenni - de biztos hogy nem az az út, hogy betiltasz, felszámol, államosítasz, tényellenőrzöl, meg a többi hülyeség ami a szabadságelveinkkel szembemegy.
Mert akkor nyer az agyhalál. Ez történik most világszerte.
"Van ez az ósdi baromkodás a szabad véleménynyilvánítás jogával, a jogegyenlőséggel, meg hasonlókkal."
Nem mondanám ósdi baromkodásnak a dolgot, de érdemes lenne róla sokkal többet tudni és beszélni, mint amit pl. az Elon Musk-féle egybites szólásszabadság-fundamentalisták nyomatnak. Na az tényleg baromkodás, még ha nem is ósdi, hanem nagyon is modern.
Az első fontos dolog, hogy olyan értelemben vett szólásszabadság, ahogy azt ő elképzeli (vagy inkább: ahogy azt ő el akarja adni a népnek), soha nem volt és soha nem is lesz. Mindig voltak határai és korlátai, akár a világi, akár egyházi hatalom által megszabottak, és az emberiség ezeknek a határoknak a helyes meghatározásával kapcsolatosan folyamatosan vitatkozott.
A weimari Németországban pl. kiterjedt arra is a szólásszabadság, hogy pl. a Der Stürmer a világ összes létező antiszemita hazugságát összegyűjtse és terjessze 1923-tól egészen 1945-ig. 1945 után az ilyesmit természetesen szigorúan tiltották. Mégis, valahogy 1945 utáni Németországban nagyobb szabadság, nagyobb létbiztonság, nagyobb jogegyenlőség és rend és józanság volt, mint előtte, amikor az utcán verekedtek, meg amikor embereket születési alapon lemészároltak.
Elfogadhatjuk a tényt tehát, hogy annyi bizonyos, hogy a szólásszabadság nem valami abszolút érték, és nem valami olyasmi, aminek a maximalizálása mindenképpen a közjó irányába mutat. És akkor ha ezeket a kötelező köröket lefutottuk, talán eljuthatunk oda is, hogy elkezdjünk érdemben foglalkozni a közösségi média jelentette problematikával.
Annak mindenesetre örülök, hogy végül cáfoltad te is magadat, és eljutottál oda, hogy belásd a minden értelmes ember számára nyilvánvaló tényt, miszerint valami nem normális a jelenlegi működésével a dolognak. Innen már csak egy lépés az, hogy jobban is átgondoljuk, hogy egy kereskedelmi célzatú kommunikációs csatornán mégis hogyan nyúlsz hozzá az algoritmushoz, ha nem államosítással? Hogyan hozol erre törvényeket, milyen alapon, hogyan tartatod be és hasonlók. Ha pedig erre valamely okból mégsem vagy képes, miért is feltétlenül annyira rossz megoldás, ha inkább letiltod a csatornát? Miért automatikus, hogy egy rossz csatorna megszüntetése korlátozza a szólásszabadságot, ha erre maradnak helyes, megfelelő csatornák?
Én egyébként erősen kétlem, hogy pusztán az algoritmusok szabályozása elégséges megoldás lenne. Szükséges, de nem elégséges. Ennél komolyabb a probléma, de én sem a teljes tiltással indítanám az eljárást, de a semminél nyilván az is jobb megoldás lenne.
Szerintem a szólásszabadság igenis abszolút érték, pont azért kell elviselni a hülyeségeket és az agyhalottakat, hogy amikor valamely hatalmasság mégis meghatározza, hogy mi a "helyes, megfelelő csatorna", akkor legyen alternatívája a hatalom által mondottaknak.
Amikor valaki meg akarja mondani, hogy mi a jó és mi a helyes, és mi nem az, akkor el kell kezdeni gyanakodni.
Mindenkinek joga van agyhalottnak lenni. Joga van hülyének lenni. Ez a társadalom és a közjó szempontjából nem jó, de a dohányzás sem jó, meg a cukorfogyasztás sem jó, meg ezer másik dolog van, ami az egyénnek sem jó, meg a köznek sem jó, még sincs betiltva. Miért csak a gondolatok nem-jóságát kellene korlátozni?
A szólásszabadság valóban korlátozva volt mindig is valamilyen szinten, valahol. De: ennek a következménye az lett, hogy sok száz évig működtek olyan gyakorlatok, amik lehet nem működtek volna, ha a világ szabadabb, adott helyen és időben.
Igen, ha nem korlátozod a szólásszabadságot, akkor az úgymond agyhalottak is kockázatot jelentenek - lehet, hogy az agyhalottak miatt fognak maradni olyan gyakorlatok, amik nem működnének évtizedekig, ha nem volna teljesen szabad a szólás. A dolog az érem két különböző oldala, a különbség az, hogy az egyikben van esélyed alternatívát állítani, a másikban nincs.
Én személy szerint előbb korlátoznám a demokratikus döntéshozatalt, mint a szólás szabadságát. Az hogy ténylegesen ne tudjon mindenki mindenbe úgy belepofázni, hogy annak érdemi hatása legyen, szerintem fontosabb, mint az, hogy ne mondhassa el mindenki a hülyeségét szabadon.
3. éve keresem a magyarázatot arra, honnan került hirtelen elő és legfőképp mi okból irkálja gyűlölettől vezérelten mindhová ugyanazt ez a rengeteg ember, akik -bár nem is tudják- közvetve Putyin védelmében szólnak. Azt se igazán értem, mit vett el tőlünk Ukrajna, amit vissza kéne kapnunk tőle. A ledöntött Turul-szoborra gondolnak? Az viszont egyenesen letaglóz, hogy emberek nem képesek elvonatkoztatni a háborút attól, amit az ukrán kormányok a magyar kisebbséggel műveltek, horribile dictu! abszolúte tökösnek tartják Putyint, hogy nem hagyta ugyanezt megtenni az oroszajkúakkal és lerohanta őket, hogy revansot vegyen. Versus a magyar kormányok, ugye... Miközben teljesen egyértelmű, hogy egyrészt a háború nem erről szól, hanem egy független ország lerohanásáról. Másrészt a szlovák kormányfő, Orbánnak a Fico nevezetű haverja, pld. nyíltan magyarellenes. Harmadrészt a Trianoni békediktátumot a) a magyar kormány küldöttei ALÁÍRTÁK, tehát elfogadták. b) annak semmiféle 100 éves érvényességi ideje nem volt, ami lejárhatott volna és Ungváry Krisztián fogja be a száját, mert rosszul tudja! Szóval, nem tudom eldönteni, hogy ez a rengeteg ember ennyire ostoba, netán vatnik, vagy történelemből fel volt mentve? De legyen igaz bármelyik opció, nekik e két ember (Trump és Vance) pénteki viselkedése azért tetszik a'sszem, mert saját maguk habitusát látták megtestesülni bennük.
"Azt se igazán értem, mit vett el tőlünk Ukrajna, amit vissza kéne kapnunk tőle. A ledöntött Turul-szoborra gondolnak? "
Vezető nyugati politikusoktól mit vett el Oroszország (az illúzióin kívül)? Mégis pont ugyanolyan engesztelhetetlenül gyűlölik, mint magyar széljobber az ukránokat.
Rengeteg ember nem tud elvonatkoztatni attól, kiemelkedően magas felelős politikai pozícióban sem, hogy Putyin azért (is, de főleg azért) indított háborút mert nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni.
Lehet itt kihangsúlyozni az orosz impériumról, meg a Szovjetúnió helyreállításáról szőtt lázálmait (nem mondom, hogy nincs alapja) de a legfontosabb mégis csak az, hogy nem akarja Ukrajnát a NATO-ban. Isztambul vagy a 2021 decemberi tervezet kulcsmomentuma mindig ez, és egyébként ezt elmondta már vagy ezerszer.
"Miközben teljesen egyértelmű, hogy egyrészt a háború nem erről szól, hanem egy független ország lerohanásáról."
Amely éppen csatlakozni kívánt a NATO-hoz (ha visszább megyünk az időbe, még ez sem igaz, hanem a NATO jelentette ki, hogy ő akarja magának Ukrajnát).
Na most ezzel szemben folyamatosan azt erőltetni magas politikai szinteken, hogy Ukrajnának így meg úgy van helye a NATO-ban nagyjából egy fikarcnyival nem különbözik attól a csőlátástól, amit átlag magyar széljobber előad az ukrán népírtásról, biolaborokról, mindentvissza-vesszentrionon vonalon. Semmi-nulla különbség van. Illetve van egy: átlag magyar széljobber (sokan szeretnék egyébként ezt a magyar politikumba is belelátni, holott még csak utalás szintjén sem történt ilyen) bekommenteli ezt a fészen, elmondja a kocsmában- oszt annyi.
A nyugati csőlátású politikus meg ez alapján hoz meg és befolyásol euró százmilliárdokat és emberéletek tízezreit befolyásoló döntéseket.
Szóval lehet nem az a legnagyobb baj, hogy átlagmagyarszéljobber hőbörög egy sort baromságokról, nulla következménnyel, hanem az hogy kiemeltnyugati vezetőpolitikus hoz döntéseket, nagyjából ugyanazon a szellemi színvonalon.
Ez a durva.
"Másrészt a szlovák kormányfő, Orbánnak a Fico nevezetű haverja, pld. nyíltan magyarellenes."
Volt. Egyenlőre úgy tűnik megváltozott. Fenntartjuk neki e ezt a jellemfejlődési lehetőséget (kellő óvatossággal)?
"Harmadrészt a Trianoni békediktátumot a) a magyar kormány küldöttei ALÁÍRTÁK, tehát elfogadták. "
Vezető magyar politikus ezt mikor is vitatta utoljára? Az átlagember persze vitatja is, miért ne vitatná. Nem békeszerződés volt, hanem diktátum. Ukrajna is aláírt egy csomó Minszket, tudtommal...
Az átlag magyar részéről a revízió egy álom. Szép-szép volna, de nagyjából az emberek 80%-a tudja, hogy nem reális. Attól még álmodozni meg morogni lehet, nem?
Ahogy hallottuk, Obamat és Bident nem tisztelte Putyin, de Trumpot igen. De még a szenilis Biden apparátusának volt tartása, szóval, hasznos hülyék jól jönnek (Marci, ezt nem akartad mondani - ellenére is :)
A tegnapi őrültekháza számomra legfenyegetőbb folytatása a korlátozott, helyi atomháború(k) lehetősége. Azzal, hogy Trump közölte, Zelenszkij nem akar békét, mert az USA támogatásában bízik, de majd ő tesz róla, gyakorlatilag felkérte táncra Putyint. Elég egy kis taktikai atomtöltet, mondjuk Lviv környékére, minél hamarabb, még mielőtt Európában észbe kapnak és próbálnak valami rendezett védelmet kialakítani.
Ha az USA-tól nem kell tartania, akkor kitől? Van olyan, aki komolyan számít arra, hogy ebben az esetben akár Franciaország, akár Anglia nukleáris fegyvert vetne be Oroszország ellen? Vagy az európai NATO országok nem nukleáris eszközökkel megtámadnák Oroszországot?
Szerinted van olyan nyugati ország, amely porig égve akarja látni a fővárosát a felégetett Lviv miatt? Ugyan már. Senki, de az égvilágon senki nem lőne ki rakétákat a ruszkikra, h azok pár zászlóaljat elégetnének egy taktikai nukleáris csapásban.
Sok minden megváltozna persze. Ugyanakkor egyszer már valószínűleg elkerülték.
Kevéssé ismert még, - reméljük egyszer majd kiderül - de nagyon valószínű, hogy 2022 őszén piszkosul közel álltak a ruszkik a taktikai atomcsapáshoz. Herszonban gyakorlatilag több tízezres orosz hadsereget fenyegetett a komplett felmorzsolódás és a Dnyeperbe szorítás veszélye. Aztán valahogy mégis visszavonultak a Dnyeperen túlra, egy olyan átkelőt használva, amit előtte hónapokig lőttek az ukránok. Vajon miért? Miért engedték ki az ukránok a markukból őket?
Putyin elsődleges és legfontosabb, mindent felülíró célja az orosz birodalom/direkt befolyási övezet (akármilyen néven történő) visszaállítása. Ennek a folyamatnak/háborúsorozatnak az első és ugyancsak legfontosabb eleme Ukrajna bekebelezése, az ukrán ipari-gazdasági potenciál, terület és emberanyag okán (Ukrajna számított kb. a néhai Szovjetunió fegyvergyárának és legkomolyabb ipari térségének).
.
Ergo Putyinék minden pofázásuk ellenére sem fognak taktikai atomfegyvereket bevetni Ukrajnában, mert azzal a saját céljaikat – ipari-gazdasági potenciál, terület és emberanyag – semmisítenék meg. Radioaktív területeken nem lehet csapattesteket állomásoztatni, sem bármilyen más tevékenységet folytatni.
.
Márpedig a tervbe vett – és például az orosz állami tévécsatornákon a Baltikumot, Lengyelországot, Transznyisztriát stb. illetően nyíltan a közönség arcába mondott – orosz stratégiai célkitűzések megkövetelik, hogy a Putyin-rezsim működőképes és kihasználható állapotban birtokolja az újabb orosz háborús lépésekhez elengedhetetlenül szükséges bázisnak számító Ukrajnát.
Oroszországnak bőven elég nyersanyaga van. Persze, a még több jobb, de egy háborúhoz nem szorul rá az ukrán forrásokra. Egy Lviv vagy Ternopil környékére mért csapás nem Ukrajnát tenné lakhatatlanná, hanem a nyugati utánpótlást tenné szinte lehetetlenné, hiszen a sugárzás miatt a helyreállítást sem lehetne igazán megejteni, nem hogy a folyamatos átrakodást. Háborút nem lehet logisztika nélkül vívni. Arról ne is beszéljünk, hogy egy közlekedési hálózat kulcsfontosságú csomópontjai nem okvetlenül a legnépesebb települések.
ugyanez igaz a lakosságra is. Katonai téren nyilván nem számít putyin ukrajnára. Munkaerőnek meg aki ott marad, így is, úgy is ott lesz. Az, hogy esetleg pár százezerrel kevesebb marad? A saját oroszai sem érdeklik, miért pont az ukránok zavarnák?
Ukrajna messze nem nyersanyagszempontból fontos elsődlegesen a mindenkori orosz birodalmi törekvések számára. (Épp ezért én is ipari kapacitásokat írtam; know-how, üzemek, hozzájuk kiépített logisztika, szakemberek etc., etc.)
Nem fogja Putyin az Orosz Birodalom leggazdagabb tartományának szánt területet radioaktív térségekkel szennyezni, ugyanis nem elmeroggyant. (Ellentétben például Trumppal.) Nagyon is racionális diktátor.
Ami a népességet illeti: az Oroszországi Föderáció kb. 145 millió fős népessége mellett egyáltalán nem elhanyagolható Ukrajna kb. 41 millió fős népessége – különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Oroszország reménytelen, borzalmas demográfiai csapdában van, ami cirka száz éven belül – elkerülhetetlenül – tragikus következményekhez fog vezetni.
Ahh, igen, mert Ukrajna nincs borzalmas demográfiai katasztrófában. Konkrétan a világ legszarabb demográfiájú ország jelenleg, és már a háború előtt is az volt.
Van ez a hiedelem, hogy a nukit vecc be, akkor az a terület örökre kampec.
A valóságban egy taktikai neutrontöltet hatása pár tíz év alatt eltűnik, mivel a nagy sugárzású anyagoknak a felezési ideje is sokkal gyorsabb. Lebombázol pár dandárt a fronton, egy Csernobil óta eltelt idő sem kell, és már vethetsz - arathatsz a környéken, különösebb kockázat nélkül. Ez Oroszország szempontjából időben semmi, és térben sem nagy.
A francia első világháborús front egy része még ma is alkalmatlan a földművelésre.
Decemberben még az mondtam, hogy trumpler biztosan nem tölti ki a négyéves elnökségét. Most meg az vált meggyőződésemmé, hogy a félidőt se bírja végigcsinálni.
Bizalmas információ következik: az egyik haverommal fogadtam egy üveg Laphroaig whiskyben, hogy 2027 február elsején már nem trumpler lesz az USA elnöke. Meglátjuk...
Én az öcsémmel (igaz csak egy sörben) hogy Musk az idei július 4.-i ünnepség idejére már nem lesz Trump mellett, meg a DOGE élén. Meglássuk.
Szerintem (sajnos) majd jössz az öcsédnek egy sörrel... Villszí!
A kettő pedig nem zárja ki egymást ...
Asszem ezt a kérdést tekinthetjük eldöntöttnek, innen szeretnénk gratulálni a sörödhöz!
csakhogy Vance sem lesz jobb.
De legalább nem lesz alzheimeres...
viszont a végtelenségig aljas.
Szerintem egy aljas reakciói kiszámíthatóbbak, mint egy elmebetegéi...
Ha igazad lesz, eskü a vendégem vagy még egy üvegre, de nem a szimpla 10 évesből, hanem legalább egy Elements 1.0 vagy 2.0-ra... :-)
Angyal szóljon... Bár Vance-ben sincs sok köszönet.
Szivesen fizetnék egyet neked ezért én is.
a'sszem, de. Mind a négyet kitölti. Már, ha e földi léte lehetővé teszi. Megbuktatni tuti nem fogják, mint ahogy mi épeszűek, Orbánt sem tudjuk.
akkor is megnyered, ha nem is lesz már ilyen nevű poszt az adott napon?
Majd írok egyet a saját blogomon...
úgy értettem,h ha "az usa elnöke" poszt nem fog létezni már akkor ;)
Ja hogy "poszt" mint "beosztás"...
Hát szerintem nem fognak átmenni monarchiába.
ez nem hiba volt, ez volt a terv, ami abból is látszik, hogy a nem demens vance is eszkalálta a helyzetet. trump a főnök, ezt jó ha az üzleti és politikai elit is megtanulja. dollármilliárdos kár, de nem trumpnak és nem is a barátainak. az amerikai tech-szektor számára tök jó üzlet visszatérni oroszországba. az amerikai olajipar számára is. egy moszkvai trump tower pedig a trump organization számára kiváló.
azóta pedig nem kármentés történt, hanem minden katonai segély felfüggesztése.
ideje felébredni azokból az álmokból, hogy egy erős putyin amerikának nem érdeke, hiszen ez nem lényeges kérdés. a lényeges kérdés az, hogy trumpnak érdeke-e? és a válasz az, hogy minden jel szerint igen
Simán hozhatta a szituáció is: Trump zavaros dumájával szemben Zelenszkij nyerő helyzetben volt a sajtó előtt. Vance izmozása a Z mindenki (szavazók, utca embere) számára egyértelmű fölényét, Trump publikus megsemmisülését próbálta kivédeni.
Szóval mindenkinél felforrt a tesztoszteron. És mindenki rendesen kibaszott magával. Megmondták a nyilt placcon amit nem akartak, és nem mondták, amit akartak.
"ideje felébredni azokból az álmokból, hogy egy erős putyin amerikának nem érdeke,"
Azt is tessék észrevenni, hogy lehet, hogy Amerikának érdeke Putyin gyengítése - egy bizonyos szintig. Utána meg nem. Egy széteső, nyomorgó, feszkózó Oroszország senkinek, a világon senkinek sem érdeke. Ha két év múlva gazdasági válság jön oroszhonban a háború és a szankciók miatt, az pont annyira nem érdeke senkinek, mint Putyin túlerősödése.
Lehet, hogy Trump úgy látja, hogy ez már az a szint.
Szerintem nem az agyrago bogar a baj, hanem a vance musk altal reprezentalt, thiel altal tamogatott tech feudalizmus elkepzeles, az amerika monarchiava/ tech diktaturava alakitasa, szovetseg kereses mas autoriter rendszerekkel, eu es demokraciak altalaban szandekos gyengitese, bomlasztasa. Zelenszkij barmit csinaljatott volna, ez hard reality
Én ezt az egészet tegnap valami bénultsággal figyeltem és még mindig nem értem mi történt.
Azt sem értem hogy hol vannak a demokraták, ha már a republikánusokat teljesen bedarálta a MAGA?
A demokraták jelenleg kvázi "semmit" se tudnak tenni erőből, amíg a republikánusok felsorakoznak Trump mögött mint eddig.
Sajnos én ennél borúlátóbb vagyok. Tegnap éjjel megnézve a “shitshow”-t nekem 1938/1939 jutott az eszembe: a német imperializmus térhódítását a kezdeti “jól van, még ezt elengedjük nekik; úgyis megállnak” (európai) szemléletre emlékezve az EU próbált még idejében gátat szabni az orosz “különleges hadműveletnek”, amibe, többek között amúgy nem túl jelentékeny ország vezetőjeként a Miniszterelnökünk készséggel bekavart (így mégiscsak egész jelentőssé válva); s így ez, mint láttuk, nem volt elég. Illetve a “ha már szarvihar, húzzunk hasznot belőle” szovjet hozzáállást (ld. Lengyelország felosztása) magáévá tette az amerikai vezetés.
Szerintem Trump és Putyin már megállapodtak Ukrajna felosztásában, tegnap a “Csubakka-védelem” mintájára egy színjáték folyt le; Zelenszkijnek 0% esélye volt pozitívra kihozni a dolgot. Látszik a közvetítés egy pontján, amikor rádöbben: fel kéne állni, kezet fogni és minél előbb elmenni onnan; mert Trumpnak esze ágában nincs megállapodni vele.
Egyetlen megoldás lett volna, de erre ő képtelen volt (valljuk be, ki lett volna erre képes): ott helyben letérdelni Trump elé és miután hangosan megígéri többször is, hogy a következő lépéseként ugyanezt Moszkvában is végrehajtja, garatra venni Trumpot, ingyen odaadni neki(k) mindent, majd egy kecses mozdulattal szeppukut elkövetni!
Mert mi lesz most: Ukrajna off; felkészül első körben Moldova, Baltikum, Lengyelország! Az EU pedig lépéskényszerbe kerül: beZelenszkijezik (térd-bukkake-worship), elviseli a totál két pólusú világban (USA/Oroszország vs. Restoftheworld) elfoglalt marginális helyét (nem ez lesz), vagy beleáll Ukrajna további, még intenzívebb támogatásába! Aztán egyszer csak jön majd Trump hátulról mellbe!!!!!! A vége pedig 1984…….
Ez így teljesen téves. A lengyelek jelen állapotukban és évszázados tapasztalataik alapján Szibériáig rugdosnák vissza az orkokat egyedül, de Nato tagként nem lesznek egyedül.
A lengyelek nagyon kemény dió lenne (ahogy a finnek), azt nem hiszem. Moldova, Baltikum az igen.
szeritem Észtország megtámadását a finnek nemcsak a NATO 5. cikkelye alapján vennék Finnország megtámadásával egyeértékűnek...
és Lengyelország is így lehet az egész Baltikummal talán...
Ha putler meg meri támadni az észteket, az azt jelenti addigra hogy az USA kvázi "kivonult" Európából és a Nato-ból, és az 5. cikkely már csak egy darab papír, semmi több.
"; Zelenszkijnek 0% esélye volt pozitívra kihozni a dolgot."
De akkor hogy lehetett ez az egész elökészítve ? Nem hibáztatás, de minekmentoda? Amit láttunk azt nem sajtókonferencián szokták lejátszani hanem zárt ajtòk mogott
A legnagyobb egyéni támogató ország és nem mellesleg az egyetlen, amelyiknek a nukleáris potenciálja visszatartja Putyint egy kis helyi atombombától, összerak egy hunyorítva valamennyire elfogadható biznisz dealt és elhívják aláírni.
Ha nem megy el, akkor ugyanez lett volna a közvetlen eredmény, de trumpék önlejáratása nélkül.
Abba meg nem volt beleszólása, hogy trumpék eleve (tudtommal) példátlan módon 2:1 formációban álltak fel a nyilvános részre, ahogy abba sem, hogy annak mikor legyen vége.
Nem a poszt fő üzenetéhez tartozik, de fontos megjegyzés: nincs olyan, hogy *angol* miniszterelnök, *brit* miniszterelnök van. Ahogy angol font és angol állampolgár se létezik. Valamiért Magyarországon azok is állandóan keverik a britet és az angolt, akiknek tudniuk kéne, hogy a kettő nem ugyanaz. A Múzsán ennél magasabb színvonalhoz vagyunk szokva ;)
angol font - font sterling a neve, ritkán, nem hivatalosan használják a brit font kifejezést... legalább is a Wikipedia szerint...
magyarul lehet, hogy így van, de angolul elképzelhetetlen az English pound vagy English PM kifejezés. kb. háborút robbantana ki
Szerintem Zelenszkij hibázott marha nagyott, hízelegnie kellett volna, felvennie egy öltönyt, és királynak szólítani Trumpot. Más módszerrel nem tud nála elérni semmit. Besétált a csapdába. Szerintem a republikánusok már nem akarják folytatni a háborút, ők kiegyeznének Putyinnal, hogy leválasszák Kínáról, Európa meg fizessen több védelmi pénzt, ha nem akar Ukrajna sorsára jutni.
De mit ér vele, ha hízeleg? Három percig számít.
Ugyanezt írja a cikk is kb…de úgy nem lehet lehúzni a sápot és az akaratodat érvényesíteni, hogy az elnök hülye mint a seggem.
Zelenszkij odament kérni valamit (valamit, amit előre megmondtak, hogy kizárt). Igen, ha a nemzetedet szolgálod, és az piszkosul szar helyzetben van, akkor tudnod kell meghunyászkodni, tudnod kell gazsuálni, nem helyezheted a személyes büszkeségedet a nemzeted sorsa elé.
"Szerintem a republikánusok már nem akarják folytatni a háborút, ők kiegyeznének Putyinnal, hogy leválasszák Kínáról, "
A CNN tegnap közölte egy felmérés eredményét, a republikánus szavazók 75%-át nem érdekli, hogyan, de érjen véget az ukrán háború. A világ ott hibázik, hogy azt hiszik, hogy Trump nem ezeknek az embereknek játszik, hanem annak a sajtónak a meggyőzéséért, akik utálják őt, és egy kalap alá veszik Putyinnal.
Ha Putyint leválasszák Kínáról akkor kinek fogják felkínálni: Európának. De ők nem akarják. Sok fincsi-óccó nyersanyag és energia helyett ők költeni akarnak Ukrajnára.
"Európa meg fizessen több védelmi pénzt, ha nem akar Ukrajna sorsára jutni."
Igen, ezt kérte Münchenben Vance. Európa, ha akarja cipelje Ukrajnát, és költsön kurvasokat a hadseregeire a potyázás helyett, és akkor megmarad a jóviszony.
És erre mit lépnek az európai vezetők: nagy hangon bejelentik, hogy Amerika felrúgta a szövetségeit, költenek rengeteget Ukrajnára, kurvasokat a hadseregükre, és felrúgják a jóviszonyt.
Egyszerűen nem hiszi el az ember, hogy ezek ennyire hülyék. De ennyire.
Ezek után nem tudom érdemes e Európának a hadseregére ennyit költenie, ha ekkora barmok a vezetői. Ezek lábak-karok nélkül is fekete lovagnak képzelik magukat, a Jóisten mentsen meg minket attól, hogy milliós hadseregeknek, meg 10 ezernyi páncélosnak parancsoljanak.
Érdemes megnézni a BBC News-on a Sir Malcolm Rifkind, volt brit külügy- és védelmi miniszterrel készített interjút. Kiválóan rávilágít, hogy az egész elképesztő (könnyen lehet, hogy megrendezett) shitshow és az utána lehetséges forgatókönyvek Amerikának legalább annyi kárt okoz, mint Ukrajnának és Európának.
Trump 7 perc alatt szétb...szta az USA 70 éve épített bizalmi tőkéjét.
Zelenszkíj helyén ugyan így ülhetett volna a vezető D-Korea, Japán, Taiwan, Lengyel, Román, Török!!!, Balti, Skandinávia valamelyik országából.
Az egyetlen valódi biztonság 100+ nukleáris töltet, ballisztikus hordozó eszközökkel.
A felsorolt országok/régiók ettől a biztonságtól 6-18 hónapra vannak....szerintem.
Az agyrágó bogárnál sokkal veszélyesebb az agyrágó bogár elleni fellépés hiánya. Tehát hogy már 3 hónapja megnyerte Trump a választásokat, és Európában (és a többi még(!) a nyugati kultúrkörhöz tartozó országban) semmi nem történt az agyrágó bogarat terjesztő közösségi média (facebook, twitter, tiktok) felszámolásával/átalakításával kapcsolatosan.
Ó, igen valaki tiltsa ár be a hülyéket, az az igazi européer hozzáállás...
A hülyéknek a kártékony hülyeségek terjesztéséhez platformot adó magánvállalkozások felszámolása / átalakítása / államosítása pontosan mennyiben is a hülyék betiltása? És ez miért is áll szemben Európával? Mit is kéne ehelyett tenni inkább?
"Mit is kéne ehelyett tenni inkább?"
Ha semmit sem teszünk az miért is baj?
Van ez az ósdi baromkodás a szabad véleménynyilvánítás jogával, a jogegyenlőséggel, meg hasonlókkal.
Amennyiben ezek még jelentenek valamit, akkor az égvilágon semmit sem kell tenni. Miért baj, hogy az emberek beszélgetnek egymással, és elmondják, amit gondolnak, láttak, hallottak, érdekli őket?
Ha bármilyen szinten tenni kéne valamit a platformok ellen, akkor az az algoritmusok kiiktatása. Ugyanis az algoritmusok azok, amik miatt terjed az úgymond baromság. Ha kiiktatod a fészbukról az algoritmusokat, akkor alapjáraton két dolgot láthatsz: amit az ismerőseid megosztanak, meg amire rákeresel, hogy érdekel.
Ez az a szisztéma, ami tökéletesen megegyezik azzal, ami a normális a való életben is: azt látod és hallod, amiről a saját közösségeidben szó van, amilyen újságot megveszel, meg aminek utána mész.
Amikor az algoritmus random, de népszerű, könnyen fogyasztható baromságokat dobál eléd - na ennek köszönhetően terjed a hülyeség. Ez ellen, cáfolva korábbi magamat, lehetne sőt kéne is tenni - de biztos hogy nem az az út, hogy betiltasz, felszámol, államosítasz, tényellenőrzöl, meg a többi hülyeség ami a szabadságelveinkkel szembemegy.
"Ha semmit sem teszünk az miért is baj?"
Mert akkor nyer az agyhalál. Ez történik most világszerte.
"Van ez az ósdi baromkodás a szabad véleménynyilvánítás jogával, a jogegyenlőséggel, meg hasonlókkal."
Nem mondanám ósdi baromkodásnak a dolgot, de érdemes lenne róla sokkal többet tudni és beszélni, mint amit pl. az Elon Musk-féle egybites szólásszabadság-fundamentalisták nyomatnak. Na az tényleg baromkodás, még ha nem is ósdi, hanem nagyon is modern.
Az első fontos dolog, hogy olyan értelemben vett szólásszabadság, ahogy azt ő elképzeli (vagy inkább: ahogy azt ő el akarja adni a népnek), soha nem volt és soha nem is lesz. Mindig voltak határai és korlátai, akár a világi, akár egyházi hatalom által megszabottak, és az emberiség ezeknek a határoknak a helyes meghatározásával kapcsolatosan folyamatosan vitatkozott.
A weimari Németországban pl. kiterjedt arra is a szólásszabadság, hogy pl. a Der Stürmer a világ összes létező antiszemita hazugságát összegyűjtse és terjessze 1923-tól egészen 1945-ig. 1945 után az ilyesmit természetesen szigorúan tiltották. Mégis, valahogy 1945 utáni Németországban nagyobb szabadság, nagyobb létbiztonság, nagyobb jogegyenlőség és rend és józanság volt, mint előtte, amikor az utcán verekedtek, meg amikor embereket születési alapon lemészároltak.
Elfogadhatjuk a tényt tehát, hogy annyi bizonyos, hogy a szólásszabadság nem valami abszolút érték, és nem valami olyasmi, aminek a maximalizálása mindenképpen a közjó irányába mutat. És akkor ha ezeket a kötelező köröket lefutottuk, talán eljuthatunk oda is, hogy elkezdjünk érdemben foglalkozni a közösségi média jelentette problematikával.
Annak mindenesetre örülök, hogy végül cáfoltad te is magadat, és eljutottál oda, hogy belásd a minden értelmes ember számára nyilvánvaló tényt, miszerint valami nem normális a jelenlegi működésével a dolognak. Innen már csak egy lépés az, hogy jobban is átgondoljuk, hogy egy kereskedelmi célzatú kommunikációs csatornán mégis hogyan nyúlsz hozzá az algoritmushoz, ha nem államosítással? Hogyan hozol erre törvényeket, milyen alapon, hogyan tartatod be és hasonlók. Ha pedig erre valamely okból mégsem vagy képes, miért is feltétlenül annyira rossz megoldás, ha inkább letiltod a csatornát? Miért automatikus, hogy egy rossz csatorna megszüntetése korlátozza a szólásszabadságot, ha erre maradnak helyes, megfelelő csatornák?
Én egyébként erősen kétlem, hogy pusztán az algoritmusok szabályozása elégséges megoldás lenne. Szükséges, de nem elégséges. Ennél komolyabb a probléma, de én sem a teljes tiltással indítanám az eljárást, de a semminél nyilván az is jobb megoldás lenne.
Szerintem a szólásszabadság igenis abszolút érték, pont azért kell elviselni a hülyeségeket és az agyhalottakat, hogy amikor valamely hatalmasság mégis meghatározza, hogy mi a "helyes, megfelelő csatorna", akkor legyen alternatívája a hatalom által mondottaknak.
Amikor valaki meg akarja mondani, hogy mi a jó és mi a helyes, és mi nem az, akkor el kell kezdeni gyanakodni.
Mindenkinek joga van agyhalottnak lenni. Joga van hülyének lenni. Ez a társadalom és a közjó szempontjából nem jó, de a dohányzás sem jó, meg a cukorfogyasztás sem jó, meg ezer másik dolog van, ami az egyénnek sem jó, meg a köznek sem jó, még sincs betiltva. Miért csak a gondolatok nem-jóságát kellene korlátozni?
A szólásszabadság valóban korlátozva volt mindig is valamilyen szinten, valahol. De: ennek a következménye az lett, hogy sok száz évig működtek olyan gyakorlatok, amik lehet nem működtek volna, ha a világ szabadabb, adott helyen és időben.
Igen, ha nem korlátozod a szólásszabadságot, akkor az úgymond agyhalottak is kockázatot jelentenek - lehet, hogy az agyhalottak miatt fognak maradni olyan gyakorlatok, amik nem működnének évtizedekig, ha nem volna teljesen szabad a szólás. A dolog az érem két különböző oldala, a különbség az, hogy az egyikben van esélyed alternatívát állítani, a másikban nincs.
Én személy szerint előbb korlátoznám a demokratikus döntéshozatalt, mint a szólás szabadságát. Az hogy ténylegesen ne tudjon mindenki mindenbe úgy belepofázni, hogy annak érdemi hatása legyen, szerintem fontosabb, mint az, hogy ne mondhassa el mindenki a hülyeségét szabadon.
Erős, logikus érvek, megfontolandó dolgok. Köszönöm a válaszod.
olvastam h torok gabor is nagyon megerto volt trumppal szemben
3. éve keresem a magyarázatot arra, honnan került hirtelen elő és legfőképp mi okból irkálja gyűlölettől vezérelten mindhová ugyanazt ez a rengeteg ember, akik -bár nem is tudják- közvetve Putyin védelmében szólnak. Azt se igazán értem, mit vett el tőlünk Ukrajna, amit vissza kéne kapnunk tőle. A ledöntött Turul-szoborra gondolnak? Az viszont egyenesen letaglóz, hogy emberek nem képesek elvonatkoztatni a háborút attól, amit az ukrán kormányok a magyar kisebbséggel műveltek, horribile dictu! abszolúte tökösnek tartják Putyint, hogy nem hagyta ugyanezt megtenni az oroszajkúakkal és lerohanta őket, hogy revansot vegyen. Versus a magyar kormányok, ugye... Miközben teljesen egyértelmű, hogy egyrészt a háború nem erről szól, hanem egy független ország lerohanásáról. Másrészt a szlovák kormányfő, Orbánnak a Fico nevezetű haverja, pld. nyíltan magyarellenes. Harmadrészt a Trianoni békediktátumot a) a magyar kormány küldöttei ALÁÍRTÁK, tehát elfogadták. b) annak semmiféle 100 éves érvényességi ideje nem volt, ami lejárhatott volna és Ungváry Krisztián fogja be a száját, mert rosszul tudja! Szóval, nem tudom eldönteni, hogy ez a rengeteg ember ennyire ostoba, netán vatnik, vagy történelemből fel volt mentve? De legyen igaz bármelyik opció, nekik e két ember (Trump és Vance) pénteki viselkedése azért tetszik a'sszem, mert saját maguk habitusát látták megtestesülni bennük.
Ilyen emberek minden oldalon vannak.
"Azt se igazán értem, mit vett el tőlünk Ukrajna, amit vissza kéne kapnunk tőle. A ledöntött Turul-szoborra gondolnak? "
Vezető nyugati politikusoktól mit vett el Oroszország (az illúzióin kívül)? Mégis pont ugyanolyan engesztelhetetlenül gyűlölik, mint magyar széljobber az ukránokat.
Rengeteg ember nem tud elvonatkoztatni attól, kiemelkedően magas felelős politikai pozícióban sem, hogy Putyin azért (is, de főleg azért) indított háborút mert nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni.
Lehet itt kihangsúlyozni az orosz impériumról, meg a Szovjetúnió helyreállításáról szőtt lázálmait (nem mondom, hogy nincs alapja) de a legfontosabb mégis csak az, hogy nem akarja Ukrajnát a NATO-ban. Isztambul vagy a 2021 decemberi tervezet kulcsmomentuma mindig ez, és egyébként ezt elmondta már vagy ezerszer.
"Miközben teljesen egyértelmű, hogy egyrészt a háború nem erről szól, hanem egy független ország lerohanásáról."
Amely éppen csatlakozni kívánt a NATO-hoz (ha visszább megyünk az időbe, még ez sem igaz, hanem a NATO jelentette ki, hogy ő akarja magának Ukrajnát).
Na most ezzel szemben folyamatosan azt erőltetni magas politikai szinteken, hogy Ukrajnának így meg úgy van helye a NATO-ban nagyjából egy fikarcnyival nem különbözik attól a csőlátástól, amit átlag magyar széljobber előad az ukrán népírtásról, biolaborokról, mindentvissza-vesszentrionon vonalon. Semmi-nulla különbség van. Illetve van egy: átlag magyar széljobber (sokan szeretnék egyébként ezt a magyar politikumba is belelátni, holott még csak utalás szintjén sem történt ilyen) bekommenteli ezt a fészen, elmondja a kocsmában- oszt annyi.
A nyugati csőlátású politikus meg ez alapján hoz meg és befolyásol euró százmilliárdokat és emberéletek tízezreit befolyásoló döntéseket.
Szóval lehet nem az a legnagyobb baj, hogy átlagmagyarszéljobber hőbörög egy sort baromságokról, nulla következménnyel, hanem az hogy kiemeltnyugati vezetőpolitikus hoz döntéseket, nagyjából ugyanazon a szellemi színvonalon.
Ez a durva.
"Másrészt a szlovák kormányfő, Orbánnak a Fico nevezetű haverja, pld. nyíltan magyarellenes."
Volt. Egyenlőre úgy tűnik megváltozott. Fenntartjuk neki e ezt a jellemfejlődési lehetőséget (kellő óvatossággal)?
"Harmadrészt a Trianoni békediktátumot a) a magyar kormány küldöttei ALÁÍRTÁK, tehát elfogadták. "
Vezető magyar politikus ezt mikor is vitatta utoljára? Az átlagember persze vitatja is, miért ne vitatná. Nem békeszerződés volt, hanem diktátum. Ukrajna is aláírt egy csomó Minszket, tudtommal...
Az átlag magyar részéről a revízió egy álom. Szép-szép volna, de nagyjából az emberek 80%-a tudja, hogy nem reális. Attól még álmodozni meg morogni lehet, nem?
Ezzel a helyzetértékeléssel maxmiláisan egyet lehet érteni.
Annyit hozzátennék, hogy ez agyrágó bogár fajta itthon is tevékenykedik, a legmagasabb szinteken.
Ahogy hallottuk, Obamat és Bident nem tisztelte Putyin, de Trumpot igen. De még a szenilis Biden apparátusának volt tartása, szóval, hasznos hülyék jól jönnek (Marci, ezt nem akartad mondani - ellenére is :)
A tegnapi őrültekháza számomra legfenyegetőbb folytatása a korlátozott, helyi atomháború(k) lehetősége. Azzal, hogy Trump közölte, Zelenszkij nem akar békét, mert az USA támogatásában bízik, de majd ő tesz róla, gyakorlatilag felkérte táncra Putyint. Elég egy kis taktikai atomtöltet, mondjuk Lviv környékére, minél hamarabb, még mielőtt Európában észbe kapnak és próbálnak valami rendezett védelmet kialakítani.
Ha az USA-tól nem kell tartania, akkor kitől? Van olyan, aki komolyan számít arra, hogy ebben az esetben akár Franciaország, akár Anglia nukleáris fegyvert vetne be Oroszország ellen? Vagy az európai NATO országok nem nukleáris eszközökkel megtámadnák Oroszországot?
Szerinted van olyan nyugati ország, amely porig égve akarja látni a fővárosát a felégetett Lviv miatt? Ugyan már. Senki, de az égvilágon senki nem lőne ki rakétákat a ruszkikra, h azok pár zászlóaljat elégetnének egy taktikai nukleáris csapásban.
Sok minden megváltozna persze. Ugyanakkor egyszer már valószínűleg elkerülték.
Kevéssé ismert még, - reméljük egyszer majd kiderül - de nagyon valószínű, hogy 2022 őszén piszkosul közel álltak a ruszkik a taktikai atomcsapáshoz. Herszonban gyakorlatilag több tízezres orosz hadsereget fenyegetett a komplett felmorzsolódás és a Dnyeperbe szorítás veszélye. Aztán valahogy mégis visszavonultak a Dnyeperen túlra, egy olyan átkelőt használva, amit előtte hónapokig lőttek az ukránok. Vajon miért? Miért engedték ki az ukránok a markukból őket?
Valószínűleg pont azért.
Putyin elsődleges és legfontosabb, mindent felülíró célja az orosz birodalom/direkt befolyási övezet (akármilyen néven történő) visszaállítása. Ennek a folyamatnak/háborúsorozatnak az első és ugyancsak legfontosabb eleme Ukrajna bekebelezése, az ukrán ipari-gazdasági potenciál, terület és emberanyag okán (Ukrajna számított kb. a néhai Szovjetunió fegyvergyárának és legkomolyabb ipari térségének).
.
Ergo Putyinék minden pofázásuk ellenére sem fognak taktikai atomfegyvereket bevetni Ukrajnában, mert azzal a saját céljaikat – ipari-gazdasági potenciál, terület és emberanyag – semmisítenék meg. Radioaktív területeken nem lehet csapattesteket állomásoztatni, sem bármilyen más tevékenységet folytatni.
.
Márpedig a tervbe vett – és például az orosz állami tévécsatornákon a Baltikumot, Lengyelországot, Transznyisztriát stb. illetően nyíltan a közönség arcába mondott – orosz stratégiai célkitűzések megkövetelik, hogy a Putyin-rezsim működőképes és kihasználható állapotban birtokolja az újabb orosz háborús lépésekhez elengedhetetlenül szükséges bázisnak számító Ukrajnát.
Oroszországnak bőven elég nyersanyaga van. Persze, a még több jobb, de egy háborúhoz nem szorul rá az ukrán forrásokra. Egy Lviv vagy Ternopil környékére mért csapás nem Ukrajnát tenné lakhatatlanná, hanem a nyugati utánpótlást tenné szinte lehetetlenné, hiszen a sugárzás miatt a helyreállítást sem lehetne igazán megejteni, nem hogy a folyamatos átrakodást. Háborút nem lehet logisztika nélkül vívni. Arról ne is beszéljünk, hogy egy közlekedési hálózat kulcsfontosságú csomópontjai nem okvetlenül a legnépesebb települések.
ugyanez igaz a lakosságra is. Katonai téren nyilván nem számít putyin ukrajnára. Munkaerőnek meg aki ott marad, így is, úgy is ott lesz. Az, hogy esetleg pár százezerrel kevesebb marad? A saját oroszai sem érdeklik, miért pont az ukránok zavarnák?
Ukrajna messze nem nyersanyagszempontból fontos elsődlegesen a mindenkori orosz birodalmi törekvések számára. (Épp ezért én is ipari kapacitásokat írtam; know-how, üzemek, hozzájuk kiépített logisztika, szakemberek etc., etc.)
Nem fogja Putyin az Orosz Birodalom leggazdagabb tartományának szánt területet radioaktív térségekkel szennyezni, ugyanis nem elmeroggyant. (Ellentétben például Trumppal.) Nagyon is racionális diktátor.
Ami a népességet illeti: az Oroszországi Föderáció kb. 145 millió fős népessége mellett egyáltalán nem elhanyagolható Ukrajna kb. 41 millió fős népessége – különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Oroszország reménytelen, borzalmas demográfiai csapdában van, ami cirka száz éven belül – elkerülhetetlenül – tragikus következményekhez fog vezetni.
Ahh, igen, mert Ukrajna nincs borzalmas demográfiai katasztrófában. Konkrétan a világ legszarabb demográfiájú ország jelenleg, és már a háború előtt is az volt.
Van ez a hiedelem, hogy a nukit vecc be, akkor az a terület örökre kampec.
A valóságban egy taktikai neutrontöltet hatása pár tíz év alatt eltűnik, mivel a nagy sugárzású anyagoknak a felezési ideje is sokkal gyorsabb. Lebombázol pár dandárt a fronton, egy Csernobil óta eltelt idő sem kell, és már vethetsz - arathatsz a környéken, különösebb kockázat nélkül. Ez Oroszország szempontjából időben semmi, és térben sem nagy.
A francia első világháborús front egy része még ma is alkalmatlan a földművelésre.