6 Comments
founding

Nyilván a múltamból kifolyólag mondom, de a "fegyelem" megérdemelte volna, hogy ne az utolsó, hanem az első legyen a felsorolásban. Ennek a paraméternek a magyarországi ellenzéki pártoknál tapasztalható (szinte teljes) hiánya meghatározza az összes többi megjósolható eredménytelenségét.

És hogy mi az oka a fegyelem hiányának? Figyelem: magánvélemény következik egy - politológiai szempontból - abszolút laikustól!

Hát elsősorban a régi reflexek és tapasztalatok. Az a szó, hogy "pártfegyelem" az olyan kádárszagú bolsevista izé erre mifelénk. Az MSZMP-ben (és amúgy minden régivágású kommunista és fasiszta pártban) az elhajlókat minimum seggberúgták, rossz esetben felakasztották, mert szembementek a dogmákkal és úgy pofáztak és cselekedtek, ahogy nem kéne. Egy igazi demokratikus pártban ez a fogalom még az alapszabályában sem szerepelhet, hát még a gyakorlatában. Legalábbis sokan így gondolják. Szerintem meg óriásit tévednek, de ez az ő dolguk.

A második ok az, hogy a fideszben viszont VAN fegyelem. Bizony vasfegyelem van, ezt mindenki érzi és látja. A renitenseket persze nem lövik tarkón és nem lökik ki az emeleti ablakon (mint a nagy példaképnél), de elég nagy büntetés az a klientúrának, ha kiesik a csöcs a szájból és egyik napról a másikra megszűnik a habzsidőzsi. Namármost: a mostani ellenzék nem akar olyan lenni, mint a fidesz (legalábbis nyílt színen nem). Odaát van pártfegyelem, tehát náluk nem lesz, mert az olyan ciki.

Nem akarom túlspilázni a témát, csak még annyit, hogy a római légiók egyik legnépszerűbb istennője Disciplina volt; talán innen ered az az általánosan elterjedt tévhit, hogy a fegyelem inkább katonai, mint polgári erény. Márpedig nem, kedves olvasótársaim: a fegyelem a legfontosabb általános erények egyike, melynek hiánya zűrzavarhoz, felforduláshoz, fejetlenséghez vezet. Nézzük csak, mik történnek az ellenzéki pártok körül...

És még egy mondat: a fegyelem szükséges, de nem elégséges a hatékonysághoz.

Expand full comment

Én is kb. ezt akartam leírni. Illetve annyival kiegészíteni, hogy pont azok akarnak ellenzéki pártot csinálni, akik nem akarnak (párt)fegyelmet - és akik azokra a szavazókra hajta(ná)nak, akik szintén nem akarnak pártfegyelmet... További probléma, hogy van a szerveződésnek egy olyan foka, amikor pénz és státusz még nincs a dologban, de munka már van dögivel. Ebben az állapotban nehéz fegyelmet elvárni...

Expand full comment
Oct 27, 2023Liked by Sandor Esik

Az egész ott kezdődik, hogy a mérnök, a matematikus, a projektmenedzser, a sales-es nem politizál, mert köszöni, jól megvan adott cégnél. A jogász, filozófus, klasszika-filológus pedig emberek által alkotott rendszer működtetésére viszonylag képtelen. Leírni le tudja, elemezni tudja, de működtetni nem.

Expand full comment
author

Igen, írtam már erről korábban, hogy el lehet lenni politikamentesen Magyarországon a multirezervátumban.

Expand full comment

Ezt az influenszerkedést nem igazán értem. Arra tippelnék, hogy (talán a DK-t leszámítva) egyetlen ellenzéki pártnak sincs 1000-nél több tagja. "Pártközeli" emberből sincs sokkal több. Ennyi emberből elég nehéz influenszert felépíteni... Illetve hogy lehet független influenszert bevonni? Abban a pillanatban, hogy felmerül a gyanúja annak, hogy egy adott párt üzeneteit tolja, oda a függetlenség és jó eséllyel oda a felépített brand is...

Expand full comment

Húú ez most nagyon ott van, az ilyen cikkekért szeretem a DMM-et! Persze én sem csinálok pártot meg Te sem, de akkor is nagyon jó elemzés és javaslat. Na és fogja valaki követni?

Expand full comment