27 Comments

Tegnap és vasárnap is bicikliztem, és be kell vallanom, hogy az összes akadály, kellék és felszínes szerkezet, amelyek ezt a napot ünneplik, elég bosszantóak.

Értem, mit ünnepel Magyarország ezen a napon, de amikor katonai repülők zúgnak el fölöttünk – az amerikai szokások gyenge utánzata – nem tudok nem arra gondolni, hogy mennyi pénz ment veszendőbe csak azért, hogy egy nacionalizmust dicsőítő nyilvános látványosságot rendezzenek.

Elég ironikusnak tartom, hogy mindez egy olyan országban történik, amely valójában a legszegényebb az EU-ban.

Expand full comment

Félve írom le ami eszembe jutott, de nem hiszem, hogy én lennék az egyetlen ezzel az ötlettel. Nos: sokadszorra hallom, hogy: "...elmarad ám a tűzijáték, ha olyan lenne az időjárás alakulása, mert első a biztonság és a zemberek élete!" Milyen nagy buli, ha eleve az elmaradásra játszva semmit nem csinálunk (a waltonosok azért legyenek ott mindenhol!), nem veszünk egy árva petárdát sem, csak ellopjuk az egészet rögvest. Aztán, ha nem lesz vihar, majd kirúgunk még pár meteorológust - na bumm, nem tudnak ezek amúgy sem semmit.

Expand full comment

Ez már nekem is eszembe jutott, kíváncsi vagyok, meddig adnak még a látszatra.

Expand full comment

A petárdákat kihelyezték, ha elmaradna, ellövik egy kicsit később. Mint előző évben.

Expand full comment

Ha 2000-ben a Burger Kingtől vették volna a tűzijátékot, legalább lett volna benne korona. Támadj fel, Örkény, Karinthy!

Expand full comment

mivel Heinekenes raketta is volt benne, megjelent a vörös csillag is. Fideszes cimbivel néztük, aki lelkesen mondta, hogy a teljes magyar történelem ott lesz a koreográfiában. Mondtam is neki, hogy most értünk el 1945-höz.

Expand full comment

Ha-ha, a vörös csillagra én is emlékszem :) Micsoda kispályás lopások voltak azok mai szemmel...

Expand full comment

Aki akkor jól figyelt, tudta mi fog még jönni?

Expand full comment

"az SVGA monitoron futó Wolfenstein viszonyul a mai számítógépes játékokhoz."

óriási piros pont beírva :)

Erre, hogy Mekis tűzijátékot vettek és lőttek ki, totálisan nem emlékszem.

Fun fact: anno jó pár embert sikerült a fidesznek a tűzijátékkal felmérgesítenie a lakóhelyemen szolgáló Pest megyei faluban, talán pont 2000 körül. Előtte ugyanis évtizedekig, hiába a légvonalban több 10 km távolság, a lapos Gödöllői-dombság felett átláttunk a falu melletti egyik dombról és nézni lehetett a tüzijátékot. Aztán egyszer csak az egyik gusztushúsz estéjén ugyanúgy ültünk ahogy addig, és valamit megváltoztattak és csak fényvillódzásokat láttunk..

Expand full comment

Igen, mert valami takaréklángelme kitalálta, hogy nem a Gellérthegyről kéne kilőni a tüzijátékot, hanem a Dunáról meg a hidakról.

Értem én, hogy anno napokig locsolták a hegy oldalát, hogy ne gyulladjon ki, de akkor is...

Expand full comment

Mondjuk Wolfensteinből a sima VGA (320x200, nem az SVGA) a klasszik.

Expand full comment

Itt az ominózus esemény VHS-ről feltöltve a YouTubera:

https://youtu.be/uMiZ_QPzNFU?feature=shared

A vörös csillag meg tíz évvel később is előkerült. A cikkben meg előjön Kupper András parkolóóra-cézár, mint fideszes országgyűlési képviselő, ellenzékben.

https://www.blikk.hu/aktualis/voros-csillag-szt-istvan-unnepen/2gfm1gt

Nagy kordokumentumok ezek.

Expand full comment

Fú köszi! Nincs esetleg időbélyeged a hambihoz?

Expand full comment

Közepe fele van több is, de amúgy elég szerencsétlen hamburger. Vörös csillag az egész sok van az elejétől. Egyébként elég nagy show volt.

Expand full comment

"Anno a 230 milliárd egy nagy és pofátlan lopás volt" itt milliora gondoltal, gondolom.

Expand full comment

igen köszi javítva

Expand full comment

sajna persze a hírlevélben már dokumentált a hiba

Expand full comment

Vicces kedvemben vagyok: megvédem. Szóval, a nemzeti nagytőke kialakítása konkrét választási és kormányprogram volt. Dél-Korea és Japán úgy oldotta ezt meg, hogy védővámokkal támogatta, vagyis rákényszerítette a vevőt, hogy a drágább és szarabb belföldi terméket vegye, így pénzt húzott ki a zsebéből. Évtizedekig nem tudtak piaci viszonyok között megélni ezek a cégek. Mivel ezt az EUban nem lehet megtenni, nem lehet védővámozni, így az adófizetők zsebéből kell kihúzni. Az előbbi legális és morálisan elfogadott, az utóbbi egyik sem, de a gyakorlatban nagyon hasonló.

Ez Marx és az eredeti tőkefelhalmozás. A kapitalizmus úgy kezdődik, hogy az állam a szegényektől elvesz és a gazdagoknak adja. Ha van elég, utána elkezdenek piacot játszani.

Ezért van az, hogy a marxisták, mint Szelényi, nem izgatják magukat túlzottan: ők úgy vannak vele, hogy az eredeti tőkefelhalmozás mindig ronda és soha nem piaci. Legalább a gyarmatosítással ellentétben nem ölnek embereket.

Mindig a liberális húzza fel magát a lopáson, mert az ő képzeletében létezik egy olyan dolog, hogy Fair Piac, és ezt rombolja le. Ha a gazdagjaink száz százalékig piaci körülmények között gazdagodnak meg, akkor a társadalom politikai lelkiismerete nyugodt lehet. A marxista ezt sokkal árnyaltabban látja. Marxista alkotás például a Csengetett, Milord? Nincs ott minden rendben, hiába piaci a vagyon.

Így azért én sem izgatom magam nagyon. Meg azon sem, hogy képtelenek piaci körülmények között gazdálkodni. Ennek egy darabig így kell lennie.

Lehetne persze szebben csinálni. Én úgy képzeltem el a nemzeti nagytőkét, hogy 40% állami, 50% szakértők tulajdona és 10% multi. Akkor hamarabb tudna piaci körülmények között megélni. Az a baj, hogy itt a második generációs tőkésnek is annyi esze van, mint Orbán Ráhelnek, szóval sokáig nem fognak még a piacon működni tudni.

Ennek csak két alternatívája volt. Vagy a kisboltosok országa maradunk, ami garantálja a lemaradást. Vagy külföldi tőke. Megértem azt, ha sokaknak ez utóbbi szimpatikusabb, de akkor miért van az, hogy minden Japán-szerűen sikeres ország nemzeti nagytőkét hozott létre védővámokkal és más állami támogatással?

Végezetül egy ciprusi közgazdász megfejtése: egy kicsi és nyitott gazdaság nem használhatja a nyugati gazdaságpolitika eszközeit, se a balos keynesi újraelosztó keresletpörgetést, mert az csak az importot dobja meg, se a jobbos adócsökkentő kínálatpörgetést, mert nem biztos, hogy a pénz belföldön fektetődik be. Ehelyett kulcsiparágakat kell célzottan pörgetni.

Expand full comment

A Japán- meg Korea-recept persze jogos (meg előtte Németország meg az USA), mondjuk azok emellett ha nem is diktatúrák (oké, Korea de, elég véres diktatúra), de egyáltalán nem demokráciák voltak. Csak hát az a kérdés, hogy egy nem épp gigászi méretű ország a XXI. század elején, ráadásul egy 450 milliós vámunió belsejében vajon meg tudja-e ezt csinálni? Lesz-e világhírű magyar chipgyártás, meg önálló, korszerű autógyártás? Nem, nyilván nem lesz.

De még ha lehetne, akkor sem így lesz, hogy minden nyereséget év végén osztalékként kirángatunk a cégből és már visszük is át a határon, vagy magyiterrán óriásvillát (izé, hivatalosan mg. melléképületet) építünk belőle a Balatonra néző kilátással.

Hogy mi a siker módja akkor? Ha engem kérdezel, olyan nincs. Persze, legyen tengerpartod, amivel picit dobni tudsz az exporton (ha nem bánod, hogy a teremtett munkahelyek nagy része max. pincérkedés, tehát behatárolt). Legyél Németország közvetlen közelében és legyen jó ipari múltad, akkor hamar éred el a közepes jövedelem csapdáját (Csehország). Legyél nagy, ergo legyen értelmes méretű belső piacod (Spanyolország, Lengyelország). Legyél kimondottan pici, és legyél valami gazdag szomszéd közvetlen közelében (Szlovénia, Észtország). Ha ezek egyike se igaz rád, akkor ez van, te vagy az EU egyik kis backwaterje, ezt a kört már a lapok leosztásánál elbuktad (Romániával, Bulgáriával, Litvániával, Szlovákiával stb. együtt).

(Igen, Ciprus, Észtország meg Írország meg Luxemburg jó példák arra, hogy vedd rá a nagy cégeket, hogy majd nálad optimalizáljanak adót. Azért ez is egy erősen véges piac, ráadásul tízmillió embert nehezebb ebből eltartani, mint egy-kétmilliót.)

Expand full comment

Ugye a varázsszó a konnektivitás, ahogy Orbi fogalmazott, lebaszni ugyanarra a telepre egy német és egy kínai céget és majd valamit kezdenek egymással. Ez egy eléggé Hong Kong stílusú dolog, csak hát az egy óriási kikötő volt, nem egy tengertelen ország. Nem tudom, hogy jó ötlet-e, eredetinek eredeti, tényleg ott a probléma, hogy a NERes is, a német is, a kínai is kiveszi-kiviszi a profitot. Noah Smith nagyon nyomja, hogy az akkumulátor és a napenergia a jövő.

Expand full comment

Az akkumulátorban lehet potenciál, de ott meg nem látsz nemzeti tulajdont, megint csak a multik jönnek ide (amennyire egy koreai vagy kínai cég lehet multi).

Amit még lehet csinálni, az (Ciprus mintájára, de szerintem az osztrákok sem a Blaufrankishból szedték meg magukat a vasfüggöny mellett) a nem túl szalonképesekkel üzletelés, csak itt nem biztos, hogy az oroszoknak vagy a kínaiaknak kellene backdoort nyitni. De a szerbekkel, boszniaiakkal mutyizás az mondjuk tényleg akár működhet is.

Expand full comment

Az oroszokkal tényleg nem kéne, de az üzemanyagokon kívül szerencsére nincs is mit. Amikor kivonult a Renault, leálltak a Lada Xray gyártásával, kb. ez a színvonal megy, 10 év alatt el se bírják lopni a knowhowt, vagy az ellopottat használni :)

Kínával viszont nincs bajom. Szerintem Kínát az amerikai propaganda túlzottan befeketítette. Olvasd el ezt:

https://www.china-translated.com/p/the-end-of-wests-ideological-monotony

Attól még, hogy egy ország nem nyugati típusú demokrácia, nem következik, hogy gonosz lenne. Nem kéne már ezen a demokrácián ennyit hisztizniük. Szaud-Arábia sem az, meg Dubaj, de mindkettővel jóban vannak, az utóbbi meg még élhető is.

Azonkívül Kína eléggé messze van ahhoz, hogy biztonságos partner legyen. Nekik Európában CSAK gazdasági érdekeik vannak, nem hatalmi, mint mondjuk az oroszoknak. Ázsiában vannak hatalmi érdekeik.

Expand full comment

Hát az oroszokkal tényleg az van, hogy a nyersanyagaik a legértékesebbek, és azokat már valószínűleg buktuk (nem véletlenül volt a térségben ez a nagy infláció az elmúlt két évben, meg nem véletlenül nőtt pl. az élelmiszer ára kábé nyugati szintre).

A kínaiakkal nekem másféle fenntartásaim vannak. Oké, nem gonoszok (úgy értve, ahogy pl. az amcsik sem gonoszok, habár időnként kímélet és erkölcs nélkül keresztülverik a saját érdekeiket -- simán lehallgatják az EU-t ők is, vagy mondjuk amit az izraeliek művelnek), de másik kultúrkör. Pont ezért nagyon kéne ismerni őket, meg ráadásként még cinikus gecik is, úgyhogy nem hiszem, hogy pont a magyar kormány fogja megkötni velük az évszázad üzletét (inkább fordítva). (Ha már sok amcsi cég is pont így járt...)

A másik, hogy politikai törekvései csak abban a térségben vannak ugyan, de az USA politikai törekvése meg az, hogy ezekben amennyire csak lehet, gátolja Kínát, meg az, hogy ezt lehetőleg az összes szövetségesén (amin persze csatlóst ért, de whatever) behajtsa. Vagy legalább ne menjen vele szembe nyíltan, amihez a magyar kormány megint túl balfék, úgyhogy ezzel valószínűleg magunkra haragítjuk az USÁ-t, az EU meg a saját háza táján sem tud rendet tartani (nemhogy még minket akarjon megvédeni), és az egész összességében igen drága lesz, attól félek.

Ha a boszniai szerbek lítiumjával csencselünk, az valószínűleg elfér a radar alatt.

Expand full comment

Akkor csak tűrjük csendben hogy hülyének néznek és ellopnak mindent, bízva benne, hogy talán a harmadik vagy negyedik generációs nagytőkés nem lesz olyan hülye mint Lölő (és rájönnek, nem is akarnak már többet lopni) majd eljön a piaci kánaán?

Expand full comment

Nemtom. Valahogy kell nagytőkét csinálni és az EUban vámokkal nem lehet. De egyébként a kérdés elméleti, mert ha hangosan ülsz, akkor se történik semmi. Irreálisan sok embernek kéne az utcára mennie ahhoz, hogy megijedés legyen.

Expand full comment

"Anno a 230 millió egy nagy és pofátlan lopás volt, de ne legyünk álszentek, másutt is vannak ilyen bulik. Csak nálunk a legóvatosabb becslés szerint is háromszor, de ha az egész rendezvényt nézzük, tizenöt-hússzor annyit lop a Fidesz most, mint amennyit 2000-ben lopott." - Jo, de akkor nem volt a szomszedban haboru! /s

Expand full comment

Most mondták be (19:30), hogy lesz tűzijáték, szóval csak én vagyok az ötletgazda 😁. Küldöm is a számlaszámomat az info@fidesz.hu és az info@newlandmedia.hu címekre, hiszen jövőre is lesz augusztus 20, és mennyivel okosabban lehetne ezt csinálni! (Beérem pár %-kal, óccón megszámítom az ötletet.)

Expand full comment