21 Comments
User's avatar
Gergő Tisza's avatar

Eh. Ezekből kettőnek lesz komoly jelentősége, ha bekövetkezik, Trump puccskísérlet után is töretlen népszerűségének, ami jelzi azt, hogy az amerikai jobb- és baloldal már nem igazán hisz egy közös demokratikus projektben, meg Putyin győzelmének (ami annyira azért nem lenne meglepő, mégiscsak három és félszer akkora országról van szó), és egyikre sem érdemes fogadni ezen a ponton.

Wilders a parlamenti helyek negyedét szerezte meg, az AfD-t 20% körülre mérik, ezek azért nem különösebben sorsfordító dolgok. (Közben pl. Lengyelországban megbukott az eléggé kirobbanthatatlannak tűnő illiberális jobboldal, Csehországban vesztett a sokáig magabiztos győztesnek tűnő Babiš. Szerintem mindezek bőven beleférnek a demokratikus és antidemokratikus erők normális fluktuációjába.)

A Hamásznak szerencséje volt (hosszú távon ezzel valószínűleg leginkább saját maguknak ártottak), de érdemi hatása az erőviszonyokra nem lesz annak, hogy meg tudtak ölni másfélezer embert (a második intifádának húsz évvel ezelőtt amúgy kb. ezer izraeli áldozata volt, szóval annyira nem kiugró szám ez). Mondjuk Netanjahu remélhetőleg belebukik.

Orbán meg, hát, meglátjuk, kap-e pénzt, de igazából úgy tíz éve volt utoljára reális esélye akár az EU-nak, akár a belföldi ellenzékének, hogy megállítsa. Ez a vonat rég elment. Marad a koleszterin, meg a remény, hogy tanult belőle az EU és hasznát veszi a következő illiberális kísérletnél (annak pl. valószínűleg volt jelentősége, hogy amikor a lengyel kormány elkezdett machinálni a bíróságokkal, volt kéznél egy Orbán hasonló machinációi alapján hozott törvény, amivel fel tudták függeszteni az EU-pénzeket).

Expand full comment
Tamas's avatar

Van egy olyan elméletem,hogy az emberiségnek rá kell időről időre b***ni,hogy tudja értékelni,ha jó neki.

Úgy látszik,hogy eléggé érik az aktuális.

Amúgy az vigasztal,hogy valahol aztolvastam,hogy minél okosabb valaki annál pesszimistabb a jövőt illetően. Nos ez alapján elég okos vagyok én is és sok barátom is.😅

Expand full comment
Gergő Tisza's avatar

Divatosabb megfogalmazásban: "Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times."

Expand full comment
törzsmókus's avatar

Ha okos lennél🤪, tudnád, hogy a „minél okosabb valaki annál pesszimistább” állításból logikailag egyáltalán nem következik, hogy ha pesszimista vagy, akkor okos is 🤓

Expand full comment
Tamas's avatar

Na,el is vesztettem a saját okosságomba vetett illúziómat 🤤

Expand full comment
kilmos's avatar

Készítettem jó pár éve, némileg erőszakoltan, egy q=0,5-ös kvóciensű mértani sort, saját gondolatmenet alapján. A clickbait hatásvadászat miatt, kicsit torzítottam az intervallumhatárokon, de tettem zárójeles kiegészítéseket a pontosság oltárán is áldozva.

* 176 év -> 1679-1855 -> Bank of England/1694, hitelezés felpörgése, szabadversenyes kapitalizmus, ipari forradalom

* 88 év -> 1856-1944 -> Olaj forradalma (az első kutat Edwin L. Drake és William A. Smith kovácsmester fúrta Titusville - Pennsylvániában 1859.szeptember 21-én James Townsend bankár megbízásából)

* 44 év -> 1945-1989 -> Kapitalizmus és szocializmus/kommunizmus versengése, utóbbi jelentős visszaszorulásával végül.

* 22 év -> 1990-2012 -> Szovjetunió szétesése, globalizmus kapzsisága, egypólusú világrend (USA világcsendőrsége), Fukuyama és "történelem vége", 2008-as világválság, Kína brutális feltörése

* 11 év -> 2013-2024 -> Covid-járvány utáni időkben nyakig vagyunk regionális konfliktusokban, háborúkban.

* 5+2,5+1 év -> 2024-2033 -> V-É-G-J-Á-T-É-K???? Esetleg "csak" paradigmaváltás?

Gyorsuló világban, mintha egyre kevesebb idő jutna egyre nehezebb és/vagy megoldhatatlanabb problémákra....

Az én problémám a pesszimista armageddon-világérzékelés kapcsán a brutális divergálás és hatékonytalanság terjedése a világban (igen, nyugaton is).

Pár példa:

* Mindenki a klímával volt elfoglalva, billió dollárok költését vizionálva mindenféle túlsplilázott scifis dekarbonizációs projektekre. Miközben a népesség robbanásszerű szaporodása tisztán megjósolhatóan előrevetítette egy covid-típusú világjárvány kitörését. Lásd korabeli Szathmáry Eörs, Jordán Ferenc írásokat csak magyar nyelven is. Letolt gatyával érte a világot a covid és csak itthon is azóta is mindent megteszünk a témában, ami szembemegy a józan ésszel (lásd például Müller Cecilia "áldásos" tevékenységét).

* 2008-as amcsi subprime-válság majd nyomában érkező világválság szépen megmutatta nyugat gazdasági sérülékenységét. Megmutatva, hogy mennyire asszimmetrikus a küzdelem a jogi/törvényi szabályozás lehetőségei és az egyénileg támadó (kiskapukat kihasználó) pénzéhes kapzsi "emberek" lehetőségei között.

* Ugyanez az asszimetria szökken szárba a filléres Hamasz-rakéták és a túlterhelhető izraeli Vaskupola költségvetéseinek összevetésekor. Vagy az ukrán fronton a lőszer és hiánya vagy garázsfejlesztéses drón versus F16-os lopakodók kapcsán. Ugyanitt: azt gondolom nyugat sokszor alapjaiban téves hozzáállása is kellett Valerij Zaluzsnij tábornok híressé vált (símán meglehet, hogy ténylegesen valós) helyzetértékeléséhez.

* De Orbán brutális itthoni térnyerése is visszavezethető a valóság kontra illuzionista politikai marketing, egyensúlytalanságaira, asszimmetrikus potenciáljaira.

Azt kell mondjam az ilyen és hasonló folyamatosan érkező előzmények & jelek sokasága rendszerszinten kódolják a folyamatokba az újabb és újabb problémákat. Úgy hogy győzze detektálni és megemészteni az átlagember, hírfogyasztás közben.

Expand full comment
kilmos's avatar

Eszembejutott még pár dolog:

(1) Mit tekintsünk armageddonnak? Elegáns, konszenzussal elfogadható választ nyilván nem tudhatok.

* A magam számára én adnék egy minimalista és egy maximalista megközelítést (kvázi intervallum-határokként).

* A legpuhább minimalista verziónak én az egypólusú világrend 1990 körüli kialakulását már tudhatom annak látni. Egész világot érintette, legkülönfélébb társadalmakban, visszafordíthatatlan/nem kinőhető jelleggel történt, ami brutális, átélt sokk volt (kinek kevésbé, kinek jobban), rövid és hosszútávú következményekkel.

* A legdurvább armageddon-verzió, amikor már az egysejtűeknek is annyi.

* Köztes verzió lehet például egy erőforrás-megszűnés miatti évszázados visszacsúszás, lokális fegyveres harcokkal dúsítva.

(2) Ha az elmúlt évszázadokat nézzük két fő kérdés emelkedik ki:

* (a) legyen erőforrás(szén,olaj,uránstb.)

* (b) ki, milyen elosztásban hogyan használja fel mire.

Az én mértani sorom is tehát ezért alakult ki előbb erőforrástechnológiára fókuszáltan, majd erőforrásfelhasználásra fókuszáltan.

* Nyilván

- eleinte fontosabb volt tehát a szén, olaj technológiai terjedésének hangsúlyozása,

- de utána már kritikusabbnak látszódott a felettük való uralom (társadalmi terjedés, -haszon).

* Miközben technológia fronton később volt ugye

- az atom forradalma is (2011 Fukusima vagy német teljes atom-hátraarc mérföldkövekkel).

- a korábban emlegetett palaolaj, palagáz (hagyományos fosszilisokkal kompatibilis erőforrások) forradalma 2006 után.

- az információ forradalma is (erőforrás-kontextussal), elhozva a káoszt, a dezinformációt, a káros ábrándozásokat, illuziókat.

(3) A totális szellemi széttartás (csúcsán Trumppal, vagy itthon Orbánnal), a hatékonytalanság, az egyre végletesebb asszimmetriákkal együtt napjainkra megszűnni látszanak az elméleti optimumok lehetőségei is (például avval, hogy egyre fajsúlyosabb kérdésekre, egyre kevésbé van jó válasz).

Két példa:

- Covid: elzárások felmerülésénél minek legyen prioritása: a gazdaságnak vagy biológiának. Mivel az egyik a másik ellenében dolgozik, minek fejreállítása kockázatosabb? Milyen szinvonalú válaszokat adott az emberiség a kérdésre?

- 2023-október 7-i Hamasz-terror után milyen reakció legyen? Hamasz kigyomlálása megoldja a problémákat? Hamasz egyáltalán kigyomlálható? Na és mindezzel párhuzamosan collateral damage, mellékhatások, stb.

Expand full comment
kilmos's avatar

Olvasom a híreket (listába gyűjtendő):

* Orosz-ukrán háború 2022.február óta, pénzügyi, lövedéki, rakétaelhárítási problémákkal.

* Kína folyamatosan fenekedik Tajvan-ra.

* Erdogan kifejezetten görög-, izraeli-, kurd-ellenes erőszakot szeretné nyomatni.

* Azeriekről nem tudható megállnak-e, megelégednek-e eddigi eredményeikkel, törökökkel megtámogatottan.

* Izrael durván tolja a Hamasz amortizálását, a 2023.10.07-i Hamasz terror nyomán

* Jemeni huszik rakétáznak, kereskedelmet is fékezően.

* Iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) lebombázta a Moszad központját Erbilben

* Iráni támogatású Hezbollah is puskaporos hordón ül.

* Afrikában Prigozsin-utód révén piszkoskodnak az oroszok.

* Ecquador drogháborúban áll

* Venezuela Guyana-területekre tartana igényt.

* Lengyelek forronganak a két bebörtönzött politikus miatt.

* Orbán le tudta cserélni a lengyeleket Ficóra, akivel gáncsolhatják folyamatosan az EU-t.

* Trump perpillanat megállíthatatlanul tűnően menetel az Fehér Házba.

* Káncz Csaba mai igen brutális híre szerint "Kim Dzsong Un alkotmánymódosítást sürgetett, hogy Dél-Korea státuszát különálló állammá változtassák". Orosz támogatás nélkül mintha csak rossz vicc lenne, de mi van, ha van rá, cserébe az ukránoknál bevetett fegyverekért cserébe.

* Németek, svédek, britek egyre másra jelentik be ilyen-olyan készülődésüket, merthogy "össztűz alatt van a régi szabályokon alapuló rend".

Az én fenti mértani soromban 2024 korszakhatár.

Expand full comment
Jean Valjean's avatar

Legutobb 2000-ben josoltak armageddont, mindenféle, alapos okok miatt.

Valahogy elmaradt.

A mostani, mindenkinél okosabb, igen hatàrozott josok vajon hol lesznek, ha 2033-ban sem omlik össze a vilàg?

Expand full comment
kilmos's avatar

* Szerintem elsősorban nem armageddon-kontextusra kihegyezetten kell vizsgálni a kérdést (most sem). Eleve is "megengedtem" a csak/szimpla paradigmaváltást.

* Az eredeti mértani sort 14 éve publikáltam az akkori peak oil indexes fórumban, elsősorban a gyorsulásra fókuszáltan. Azaz egyre rövidebb időn belül egyre több - akkoriban menő terminus technicus-szal élve - "erőforrás-rabszolgát" fogott munkára az emberiség, tömeges léptékben. (érdekes kitérő, hogy akkoriban az exponenciális gyorsulás mentén vetítették előre a hirtelen fosszilis energiahordozó elfogyást, aminek "keresztbe tett" a pala-forradalom, mint tudjuk.)

* Az azóta eltelt 14 évben ugyan tényleg nem volt armageddon (kérdés egyébként, hogy mit tekintünk annak definició szinten), de például a kétpólusú rendszer 44 éve stabilabbnak néz ki visszatekintve, mint az azóta USA-hegemóniával jelzett egypólusú világrend (háborús Jugoszláv-felbomlással, 2001-gyel, Irakkal, 2008--cal stb.), eljutva az ukrán-orosz háborúig (2022), Izrael/Gázáig (2023), Kínai fokozódó erődemonstrációiig (Hong Kong, Tajvan). Vagy éppen a posztban is említett Trump-tarolásig/-covid-félremenedzselésig. De ez csak kommentelői nézőpont, nem kell egyetérteni vele.

* Rengetegen jósolnak szerte a világban mindenféle blődséget. Van honlap, ami kifejezetten gyűjti ezeket. "640KB mindenre elég lesz a számtástechnikában", ugye mint tudjuk. A Jehova tanui is állandóan próbálkoznak világvége jóslatokkal, eddig nem sok sikerrel (szerencsére).

* Aki szakmányban komolyan foglalkozik (adatalapú) előrejelzéssel, az sokkal-sokkal óvatosabb és nem vajákol dilettánsan, megtévesztés jelleggel. Szerencsére az előrejelzésekről fel lehet ismerni mit kell komolyan venni és mit nem (akár szimpla "fake news detection" technikákkal is.

* Sokféleképpen lehet rosszul előrejelzni/jósolni. A jóféléhez például mindig tartozik, hitelességet erősítő levezetés vagy indoklás, amit aztán visszamérésnél lehet elemezni. A gond leginkább az szokott lenni, hogy globálisan szoktak tojni a visszamérésekre. Mindenki csak ütős jóslatokban szeret gondolkozni, bulvár-szintre degradálóan. Na ijesztgetésre, majd szorongásra, stresszre, pánikra arra pont nem lenne szüksége valóban az emberiségnek.

Expand full comment
Masked Jackal's avatar

Annak szerintem kulcsfontosságú szerepe van az antidemokratikus/populista előretörésében, hogy a multikulti projekt egyértelmű bukása a szabad mainstream (főleg baloldali és per vagy liberális) médiában általában még mindig "bevándorlás elleni uszítás" címszó alatt fut. Ha ezt is átsorolnánk legalábbis a "racionális félelmek, olykor kissé túlzón, hisztérikus módon tálalva"-tárgykörbe, már rögtön egy kicsit ki tudnánk húzni a szőnyeget a további radikalizálódás alól. Milyen érdekes, hogy a pozitív irányba elmozduló országok (Lengyelország, Olaszország, Svédország) mindegyikének esetében sikerült a mainstreamben elfogadni, hogy a tömeges bevándorlás, főleg az illegális, az bizony egy egyértelműen rossz dolog, és a demokrácia mégsem omlott össze, sőt, képes volt az antidemokratikus / populista erőket visszaszorítani.

Expand full comment
Gombor László's avatar

A klímaszorongást ugyancsak a lator országok titkosszolgálatai hajtják, ebbe állnak bele a lefizetett gazemberek és a hasznos hülyék. Csak tekintsünk rá a pro-palesztin/hamasz mellett örjöngők és a görögdinnye zöldmozgalmak átfedéseire. Itt siklott ki a cikk amúgy. Semmiféle szorongás nem lehet jogos egy kompetens közegben.

Expand full comment
Adam's avatar

Ez elég pesszimista sajnos, de valóban nem jó az irány.

USA-ban ha most lenne választás, akkor Trump nyerne Biden ellen?

Expand full comment
Garg's avatar

Egy barátom, szokta mondogatni, akinek van némi rálátása a 19.-korai 20. századi történelemre, hogy megint a "bolondos 20-as éveket" éljük. És egyre inkább úgy gondolom, igaza is van, de bár ne lenne!

Expand full comment
Balázs Nagy's avatar

Jó írás! Köszi

Expand full comment
Vittore's avatar

Mit jelent az, hogy vége a dalnak? Mi fog bekövetkezni?

Expand full comment
zSo's avatar

Széteshet az euroatlanti szövetségi rendszer -> megerősödnek a szélsőséges, és nem lesz katonai erő ami a békét fenntartja -> megyünk a káosz felé.

Expand full comment
Ádám Szilvási's avatar

Az USA kilépése a NATO és a Párizsi klíma egyezményből, a demokratikus intézmények további rombolása belföldön, hogy választásokon egyre inkább a republikánusoknak lejtsen a pálya, amiből még polarizáltabb és szélsőségesebb lesz a helyzet, rendszeres erőszakos cselekményekkel, polgárháborús állapotokkal akár. Az EUval szemben sokkal keményebb és szkeptikusabb fellépés, Ukrajna elengedése, a Közel-Kelet felrobbantása.

Expand full comment
User's avatar
Comment removed
Nov 29, 2023
Comment removed
Expand full comment
Masked Jackal's avatar

Ja, mondjuk a simán elbukott választás után csinált egy sikertelen állampuccsot, ami az amerikai történelemben soha nem látott eseményeket eredményezett, de ez nyilván semmi problémát nem jelent a demokrácia szempontjából.

Mondjuk az tény, hogy fegyvert Ukrajnának először pont Trump adott, Obamától nem kaptak semmit, és Biden háború előtti ostoba megnyilatkozásai is megnövelhették Putyin elbizakodottságát.

Expand full comment
User's avatar
Comment removed
Dec 1, 2023
Comment removed
Expand full comment
Masked Jackal's avatar

A hozzászólásom második fele nem tartalmazott szarkazmust, Trump jól tette, hogy fegyvereket adott Ukrajnának, és nem vagyok én sem biztos abban, hogy ha újra övé lesz a hatalom, az Ukrajnának sokkal rosszabb lesz, mint ami most van.

Ami a puccsot illeti, hát márpedig az puccs volt. Rettegés ide vagy oda. Szervezett és előre megtervezett kísérlet a demokratikus választások eredményének meghamisítására, a demokratikus akarat semmibevételére. És hasonló nem volt még az amerikai történelemben, a Watergate egy nagy semmi ehhez képest. Egy több száz éves konszenzus sérült meg és pusztult el, miszerint az alapvető játékszabály az, hogy aki így vagy úgy de több szavazatot szerez, az nyer, a vesztes pedig elfogjada a nép döntését.

Expand full comment
törzsmókus's avatar

Ha nem puccs az, amikor a kormányzat több szintjén szervezkedés folyik a választások eredményének semmibe vételére, akkor mi? (Sorra jönnek a bizonyítékok, pont most olvastam kiszivárgott üzenetváltásokat egy sült bolondságokat terjesztő rep szenátor és egy Trumpék által kinevezni kívánt Attorney General között)

Expand full comment