27 Comments

Elindítottam nemrég a Tudománybirizgáló podcastot, ahol most épp a growth mindset lesz a téma. Ennek ellentéte a fixed mindset. Leegyszerűsítve az előbbi egy fejlődésorientált nézőpontot jelent (változhatok, jobb, ügyesebb lehetek stb.), az utóbbi pedig rögzíti, hogy ilyen vagyok, ezzel próbálok túlélni, belőle valamit kihozni. Sok kérdés van a témában, pl az, hogy mennyiben van szó egyéni és mennyiben szociokulturális jelenségről (nálunk szerintem kifejezetten erős tényező az utóbbi). Előkerül egy helyen, hogy mi a szitu pl. a social media kommentszekciókkal. A fixed mindset jellegzetessége az, hogy mivel én az vagyok, ami, és annyi, amennyi, csak úgy tudom magamat felértékelni, ha megvédem a hibáimat és ha leidiótázom a többieket . A másik jellegzetessége, hogy ha ott akarod a fixált embert megváltoztatni, ahol épp a legjobban védi magát, ott már el is vesztetteted vele a kapcsolatot (ezért semmi értelme a kommentháborúknak). Ha a kormányzati kommunikációt nézem, befelé és kifelé is csak ez maradt mostanra. Nem tudja (erőforrásigényes) és nem is akarja megváltoztatni, mert gyors politikai siker ebből van inkább. Hosszabb távon persze toxikus társadalmi környezetet teremt, amiben végül mindenki szarul érzi magát, és minden leszünk, csak épp nem innovatív nemzet.

Expand full comment
Apr 25·edited Apr 25

* Kiváló felvetés a growth/fixed mindset is, meg hogy a flamewar/szájkarate nem megnyerhető ilyen okok miatt sem (meg például módszertani, információelméleti, stb. okok miatt sem).

* De lehet elővenni, jövőre nézvést reménykeltőbb, előbbire ortogonális dimenziót is. Épp ma volt a Magyar Hangon egy könyvajánló, ami (a vagyonfelhalmozáson túl) azt feszegetné, hogy a téves megközelítésű kiszámíthatóság és kontroll, hogy vezet teljes elidegenedéshez. MP-re aktualizáltan lefordítva az lehet egy pozitív üzenet, hogy április 6-án is láthatóan, egyre nagyobb tüntetésre képes a nép. Amit a Fideszes elidegenedés ellenében, talán éppen a beinduló társadalmi rezonálások segíthették leginkább.

https://hang.hu/konyveshaz/a-kontrollalhatatlan-elvesztese-163154

Expand full comment

Adom amit írsz, de ne menjünk el az mellett se, hogy aki bármilyen kérdésben szimpatizál a fidesszel, azt a kommentszekcióban helyből (bocs, nem: általában már az írások hangvétele is olyan - rád nézek DMM, különösen Panama) agymosott, fideszbirka, alkoholista vidéki asszonyverő látszatkeresztény, stb-stb ... ami hát alapjaiban ott akarja az embert "megváltoztatni" (a fenét akarja, de azért örülne, ha nem a fideszre szavazna), amit az a legjobban véd: a személyes integritásába, épelméjűségébe vetett tudatában, és abban a hitében, hogy ő józan döntéseket hoz.

Sajna ez olyan, mint Besenyő Pista bácsi szerint az olajfinomítás: "nem fog nekik sikerülni"!

Expand full comment

Az a gond, hogy mindenki belenő a saját koordinátarendszerébe, és sokszor abba próbálja a többieket is beilleszteni meg értelmezni (nem fog nekik sikerülni). Amikor a fideszes szüleimet látom (nevelőapám fideszes képviselő), pontosan értem, mi történt/ történik velük, és sosem birkáznám le őket (mást sem). Ha helyet cserélnék velük, lehet, hogy én is ugyanott lennék.

Expand full comment
Apr 25·edited Apr 25

Az utolsó mondatodra bennem további két - egymással szemben dolgozó - felvetés merül fel, kissé offtopik vizekre is evezve evvel:

* IRÁNY: Nem evez-e a determinizmus, predesztináció problémás veszélyes vizeire? Én adnék teret horribile dictu még a kételkedésnek, önreflexiónak is, márcsak a társadalmi lépték nagyságrendjét is figyelembevéve. Enélkül hogy lennének társadalmi mozgások? Izléstelen, rossz viccként felhozhatnám ide, hogy Orbán is milyen szép pályát futott be a Liberális Internacionálé alelnökségétől, a választási autokrácia/hibridrezsim - vagy hívjuk bárminek - rendszeréig.

* TUDÁS(HIÁNY): a problematikának a megfordítási példája a pedofilbotrány kipattanása. Vajon mennyire (nem) értjük a kognitív disszonancia redukciót a társadalomban? Merthogy rátekintve a számokra: 4 millió Fideszjobbos-szavazóból megérintett kb. pár százezret a téma, elbizonytalanodásilag. (A bizonytalanokat is szétosztottam az effektív szavazók arányában, és ugye 8 millás a magyar választói tömeg)

* Szóval szerintem a társadalomban VAN érdemi/elemzendő mozgás, amit KEVÉSSÉ értünk.

Expand full comment

* Predesztinációba eveztem-e: igen :). Ez tényleg nagyon messzire visz, de ha ez a kérdés: szerintem nincs szabad akaratunk. Amikor valami változik bennünk, vagy önreflexiót gyakorlunk, az a már meglévő fizikai, szellemi és egyéb erőforrásaink és/vagy a környezet változásának (új információk, körülmények) mindenféle kölcsönhatásának köszönhető.

*A kognitív disszonancia sztem nagyon hasznos dolog, ha valaki meg akarja őrizni a pszichés-mentális integritását vagy nemtom mi a helyes kifejezés erre. A jelentése: nem nyilváníthatom a tegnapi önmagamat hülyének, mert akkor nem vagyok önmagammal "folytonos". Szóval sztem ez talán nem is a tudáson múlik.

*Igen, van, de ez nem mond a fentieknek ellent.

Expand full comment
Apr 25·edited Apr 25

Nem terhelném tovább a threadet a hülyeségeimmel, ezért két rövid reflexió lezárásként.

(1) Én úgy érzem eddigi tudásom alapján, hogy van szabadakaratunk és az összes földi kínunkat is ennek köszönhetjük.

(2) Off a négyzeten (remélem Sanyiék megengedő elnézéssel lépnek át rajta), ránéztem közben a megadott oldaladra, azon belül is az engem legjobban izgató AI-s vonalra. Ehhez három itt most ki nem fejtett, tőmondatnak induló kijelentés:

(a) A legjobb anyagot választottad gerincnek, ami csak elérhető a témában (az én információs buborékomban).

(b) Az említett időkérés szerintem is fontos például a mellékhatás-analízis miatt is (ami nekem nagyon nünükém, itt a substacken is többször említettem már korábban).

(c) Magam részéről szkeptikus vagyok, hogy mire elég félév, tekintve, hogy az emberiség okossága és bölcsessége rohamos léptékben szakad el egymástól.

Na és akkor kiszállok: ordenáré módon akkor, amikor nálam volt utoljára a szó :DDDD

Expand full comment

Nekem egyik kedvenc témám a szabad akarat kérdése, és most pont az ellenkezőjében vagyok, de ez még változhat simán :). Köszönöm a feedback-et az oldalra :), amúgy az a fél év már el is telt azóta, hogy a Tegmark interjú kijött.

Expand full comment

Szerintem meg az, hogy a „már meglévő fizikai, szellemi és egyéb erőforrásaink és/vagy a környezet változásának (új információk, körülmények) mindenféle kölcsönhatása” jelentősen lekorlátozza az adott pillanatban objektíve és szubjektíve elérhető döntéseket, még egyáltalán nem zárja ki a szabad akaratot, csak korlátozza.

Expand full comment

Itt most kinek a kurva anyját ?:D

Expand full comment

Műveletlen proli vagyok, meg kellett néznem, mi az a lusztráció. De csak röviden olvastam utána, mert megyek a lakógyűlésre.

Köszönöm a figyelmet.

Expand full comment

Meg akkor már Magyar Péter felelősségéről is: szerintem hozott anyagból dolgozik. Azok az emberek, akik követik és így vagy úgy viselkednek a posztjai alatt, azok nem most lettek ilyenek. Nagyobbat merít, mint a közelmúltban bárki, így a társadalom egy szélesebb rétege jelenik meg, pszichológiai értelemben is. Ő most max "csatornázhatja" a követőit meg példát mutathat, de nem hiszem, hogy el lehet tőle várni népnevelői funkciót a politikai építkezésének ezen a pontján. Ha egyszer esetleg hatalomhoz és eszközökhöz jut, akkor majd igen.

Expand full comment

A lámpavasozás nem egyszerűen az autokráciák velejárója? Rossz a kormány, de nem lehet választáson leváltani, marad az akasztás. (Vagy reálisabban az akasztásról való fantáziálás, mert forradalmat csinálni persze sokkal nehezebb, mint választást nyerni, még autokráciában is.)

Expand full comment

Nem feltétlenül. Ha megnézel kb bármilyen bűncselekményről szóló hírt, általában a a 10 év nehéz vas a minimális büntetési tétel, amit alatta a kommentszekcióban szeretnének.

Expand full comment

Szerintem ez ugyanannak a jelenségnek a megnyilvánulása két különböző helyen és formában.

Expand full comment

Azert a defenesztracio az europai kultura egyik gyongyszeme en aszondom 🥰

Bolond csehlakok, hogy megoldottak a dolgot. 🤣

Expand full comment

Szép dolog a lámpavasazás, amíg nem a te gyerekedet húzzák fel épp. Azok, akik gerjesztik, vagy épp gennyesre keresik magukat rajta, mindig biztosak benne, hogy őket nem érheti baj.

És ezért merik csinálni.

Expand full comment

ajánlom még guilty pleasurenek az r/szopjatokle subot. A nevével ellentétben nem pornográf hanem komment-kurvaanyázós-gyűjtős sub :D

Expand full comment

Ez szerintem még csak nem is magyar sajátosság - ott van a múltkor megosztott Kid Rock kép is, az USA-ban is szokás...

Expand full comment

Azt hittem a címről, hogy anyák napi poszt 😄

Expand full comment

Első sorban is, tiltsák be a feribókot!

Expand full comment

Ezen lehet még számtalanszor felháborodni meg hőbörögni rajta (meg kurvaanyázni azon, hogy itt mindenki kurvaanyázik), de vegyünk már figyelembe valamit: nevezetesen azt, hogy a pofázáson kívül a magyar világviszonylatban is a legbékésebb népek egyike.

Agresszívan pofázunk, de ehhez - a világ nagyobb részéhez képest - szinte elenyésző mértékben társul tényleges agresszió.

Mindenkinek a kurvaanyját, lámpavasra vele - na megyek, oszt inkább bevágok két sört, hagyjatok ezzel a szarral.

És ez egyébként szerintem nagyon jó így.

Expand full comment

Tehát mint a kutyák? Ugatnak meg acsarognak egymásra míg ott a kerítés, de amint eltűnik, mindenki behúzza fülét-farkát, és eloldalognak?

Expand full comment

Hát így is mondhatod, ha a negatívumokat akarod ebben látni.

Szerintem inkább legyen több pofázás és kevesebb fejbeverés mint fordítva.

Ettől persze még sajnálatos hogy ez van, de ha a világon szinte mindenhol ez van, akkor már inkább anyázzuk egymást, a baseballütős vitarendezés helyett.

Expand full comment

Tényleg negatívan hangzik. De amúgy, ha belegondolsz, az, hogy a kutyák is így viselkednek, valamiféle univerzálisabb mintázat meglétére enged következtetni, tehát ez nem magyar, vagy emberi sajátosság, hanem valamiféle mélyebbről jövő túlélési ösztön. Bennünk van, hogy ha lehet, akkor kerüljük el a nyílt konfliktust, vérontást. És ez végső soron mégiscsak egy jó dolog.

Hogy akkor az úton miért vagyunk mégis agresszívak? Mert autókban ülünk, az akkor a "kerítés" köztünk. Nem a másik sofőrre irányul az agresszió, hanem a másik autóra, az élettelen tárgyra. Olyankor dehumanizáljuk egymást, és akkor már nem működik ez az ösztönös agressziógátlás.

Expand full comment