28 Comments

A cikk a vasút kapcsán nagyon pontosan kiemeli azt, amit műszaki oldalon "a karbantartási kultúra hiánya", vagy pénzügyi oldalon "a vagyon költséggel jár" mottóval szoktak emlegetni. Azaz ha az ember vagy az ország rendelkezik adott dologgal, azzal fix költséget vesz a nyakába, hogy a dolog konstans állapotú, illetve üzemeltethető maradjon. Ha a fix költség túl nagy a dolog jelenértékéhez képest, akkor a dolgot lecserélik.

- társasház: fizetsz közös költséget, ezen felül tartalékot a nagyobb felújításokra, váratlanul szükséges javításokra. Ha a többség csóró nyugdíjas, és tartalékot nem fizet, akkor a ház szépen leamortizálódik, neked pedig szélsebesen kell eladni a lakást, amíg adott a ház állapota, amiben van.

- 10 éves sötét színű dízel Audi Ingolstadt mellől: esedékes a porlasztó csúcsok, a nagynyomású szivattyú és csövek, az automata váltó generál felújítása. Ha megvetted, mert Suzuki árban adták, de teletankolni nem futja havonta, akkor... lehet méltatlankodni, hogy széthullik ez a vacak. Nem véletlen volt Suzuki árban.

A boldog nyugaton a nagyobb rendszerek terhelését folyamatosan monitorozzák, és karbantartását előre tervezik 5-15 évvel, és közben gyűjtik, félreteszik rá a pénzt. Nálunk meg közmű adó van, folyóméterre. Meg őszintén, a bolond svájciakon, lengyeleken, románokon, szlovákokon kívül ki szokott 5-15 évre előre tervezni?

Expand full comment

Számomra meglepő, de az orosz vasút tényleg a szankciók miatt dülöngél. Kb. először fordul elő vmi hatása a szankcióknak. Jó csapágyat a brit SKF-től lehet venni https://maintenanceworld.com/2023/05/10/russian-ball-bearing-shortage/ ez kiesett, a kínai és maláj csapágy gagyi acéból készül, amennyi jó minőségű csapágyat tudnak szerezni, az kell a tankba. https://www.newsweek.com/russian-railway-collapse-sanctions-ukraine-war-1935049

Mondjuk nem értem, mert simán le tudnám zongorázni, hogy megveszi a SKFtől egy indiai fantomcég, eladja egy dél-afrikainak, az egy kazahnak... nem fog egy SKFes sales nyomozást indítani, örül a bónusznak.

Expand full comment
author

igen, erről lesz szó holnap

Expand full comment

Ha az orosz vasút összeomlik akkor a hadsereg utánpótlása is összeomlik.

Ebből kifolyólag - szigorúan a tapasztalati tények alapján - valószínűsítem, hogy ez pont egy lesz a sorban a 2022 nyarától már párszor látott "az orosz valami és/vagy minden már most mingyárt összeomlik mer a mosógép csipeket szedik ki, meg gyalogsági ásóval rohamoznak, a tankgyártás is összeomlik, meg a az embergyártás is, és különben is szarok mindenbe..." örvendetes hírrel, melyekből annyi valósult meg, hogy összeomlott a ruszkiknál az ...izé...ööö . . . ja, most nem jut eszembe, de már sokminden összeomlott.

Ja tudom, a Wagner puccs az például összeomlott. Pedig már ilyen közel volt az egész orosz összeomlás, de már majdnem. Mindenesetre az első szög a koporsóba vagy az volt, vagy majd később látjuk, hogy az volt, az tuti. A második meg ez. Minden egyes nappal közelebb vagyunk Putyin halálához, ez viszont ezer százalék. Gyakorlatilag haldoklik. Szinte már nyertünk is.

Expand full comment

Teljesen értelmetlen ez a cinizmus. Oroszország békeidőben is össze van omolva, mert szar ott élni, pont. Évszázadok óta szar ott élni, mert diktatúra követ diktatúrát, olcsó az emberélet, szegénység van, meg kilátástalanság. (Ha most azzal jön bárki, hogy bezzegmoszkvábanazingatlanárak,meg hogy bezzegszentpétervárottametró, az ki is iratkozott az értelmes diskurzusból, válaszra ne is számítson.) A diktatúrákkal meg az a baj, hogy... hát azokkal nagyon sok baj van, de többek között kontraszelektívek és kontraproduktívak, ezért a termékeik is szarok, mert kellőképpen intelligens mérnök a gulagon végzi, vagy mostanában ablakból kiesve. Ezért van gyártásban 40-50 éves technológia, amitől szar ott élni, mert a moziban látja a polgár a haldokló nyugatot, amint Volvót vezetnek, 142 légzsákkal körbepárnázva a szaros hanyatló életüket, ellenben a fejlett Oroszországban egy koccanásban is átdöfi a polgár mellkasát a Lada kormányrúd, mert összecsuklóról még nem hallottak (amelyik mérnök igen, az pfuj, mocskos liberális hanyatló nyugati szaksajtót olvasott, gyanús, nagyon gyanús, jobb az ilyet likvidálni!)

Amúgy tökre szégyen, hogy ezt magyarázni kell... 😢

Nem kell oda szankció, tökön szúrják ők magukat bármely T0 időpillanatban. A szankciók hatását meg nehéz mérni, mert eddig is szar volt ott az élet, most egy picit még szarabb, na mondd már, Sztálin meg milliókat küldött a halálba, aztán most meg mégis imádják megint... Avagy a szar fogalma is relatív, de akinek mondjuk egy kis esze van, az nem relativizálgatja, hanem menekül onnan (is). Ha tud.

És ezt nem érti ez a putler csávó se: sosem fogja leigázni Ukrajnát, akkor sem, ha háborúban legyőzi, mert mindenki gyűlölni fogja a ruszkikat, mert nem kell a rezsimjük, nem kell a putyinjuk, nem kell a sok ostoba orosz szavazó, nem kell senkinek semmi, ami ruszki. Mert szar.

(Zene, irodalom és egyéb művészetek az kivétel. De hát azok is Oroszország ellenére virágoztak mindig is, nem pedig Oroszország miatt...)

Expand full comment

Jelentéktelenrészlet: már a VAZ2101 is biztonsági kormányoszlop volt. De legkésőbb a kockánál, az is 1982, vagy 80.

Expand full comment

>A diktatúrákkal meg az a baj, hogy... hát azokkal nagyon sok baj van, de többek között kontraszelektívek és kontraproduktívak, ezért a termékeik is szarok, mert kellőképpen intelligens mérnök a gulagon végzi, vagy mostanában ablakból kiesve.

Azért ez nem ilyen egyszerű. Jól működő nem-demokráciák, csak úgy kapásból:

- Napóleon Lajos császársága

- Dubaj

- Szingapúr régebben

- Hong Kong régebben

- Azért Kína is sokat fejlődött, nem minden szar, amit gyártanak (Huawei) és a partmenti középosztály abszolút nyugati szinten él (a belkínai parasztokat inkább ne firtassuk)

Szerintem valami más van amögött a megfigyelés mögött, hogy a demokráciák általában jobban működnek.

Megfordítanám a logikát: a jobban működő kultúrák előbb-utóbb demokráciává válnak. De már előtte is jobbanműködőek.

Napóleon Lajos és Lee Kwan Yew egy egészen más szintet képviseltek, mint Idi Amin meg Brezsnyev.

Robert Wong szerint a partmenti, tanult, gazdag kínaiak egyre inkább a demokrácia és a liberálisabb értékek fele hajlanak. Nem feltétlen rendszerváltás, de több beleszólás és több egyéni szabadság. Pont amiatt, mert már nem a robot és az életbenmaradás tölti ki az életüket. Mondhatjuk: ráérnek a demokráciára. Mint ahogy te meg én is ráérünk hogy itt a kommenteléssel basszuk el az időnket, mert nem kell kiganajozni a disznóólat.

Szóval nem a demokrácia tesz valamit jól működővé, hanem a kultúra, és a jól működő kultúra megkívánja a demokráciát.

Oroszország mély kulturális szinten van elbaszva. 1850 magasságában így néz ki: a parasztok etetik a hadsereget, ennyi, városok alig, és azok is alig termelnek valamit, vállalkozók, burzsoázia nincs. Ez elég kellemetlen, mert a városok teremtik a civilizációt. A parasztok etetik a hadsereget felállás eléggé mordorias.

A rossz hír, hogy Ukrajna se sokkal jobb - alig-alig urbanizálódott. Nesztor Makhnó 1920 Ukrajnájában nem akart pénzért élelmet eladni, mert nincs mire költeni, mert a városok nem termeltek semmit. Ukrajna nyugatossága nagyon felszínes volt a háború előtt, 2,8 millió kijevi akarta az euromajdant, nem 38 millió ukrán. Kijeven kívül ott is Mordor.

Azonkívül a szankcióknak nem az a célja, hogy szar legyen, hanem hogy a hadigépezetet lassítsa.

Kissé túl konzumeristának találom a hozzállásod. Nem az egyetlen fontos dolog, hogy van-e pénz pizzát rendelni.

Expand full comment

A kommented tökéletesen megmutatja, miért vagyok cinikus.

Ezért. Ezért, mert ez a fősodratú hozzáállás, és ez a politikának súgó szakértőké is. Hogy Oroszország amúgy is egy nagy szar, esik szét, rohad, az embereknek szar, rühellnek ott élni, és alig várják, hogy aktuális elnyomóiktól megszabaduljanak. Csak egy picit bele kell rúgni, és darabjaira hullik.

Ezt halljuk két és fél éve. Ez jön mindenhonnan.

Félre ne érts légyszíves: abszolút nem vagyok az a jobboldali, aki orosz imádatban él, mert Moszkva-Pétervár belvárosa szebb mint Párizs külső, és ott még valamiféle igazi kereszténység volna, és utálják a buzikat.

Egy nagy szar. Pontosan azt gondolom én is, amit mondasz, csak Te egy valamit nem veszel figyelembe: hogy a történelmi tanulságok szerint ezt a szar nemzetet megtörni még is szinte lehetetlen kívülről. Minél nagyobb csapás éri kívülről annál jobban összezár, és gyakorlatilag az egyetlen létező történelmi pontra hivatkozva (1917) amikor érdemi változás keretében elmenekültek egy háborúból próbáljuk legyőzni őket. (Mellesleg: Oroszország utána még évekig háborúzott magával és külső erőkkel, hogy a végén nagyobb és erősebb entitásként - Szovjetúnióként - jelenjen meg, mint a cári Oroszország. Majd ugyanez megtörtént mégegyszer a második vh eredményeként. Szóval erősen kérdéses, hogy a 20. század egészét nézve végül is az oroszok le lettek e győzve?)

2,5 éve jön a mantra arról, hogy már most mindjárt, ettől a szankciótól, attól a csodafegyvertől, a végtelen nagy emberi veszteségektől, a hetente kilőtt 500 tanktól, a Prigozsin - lázadástól most már mindjárt vége a ruszkiknak, mert ezt már nem bírhatják sokáig!

De nem. Nem hogy nincs végük de szemmel láthatólag egyre erősebbek, az ukránoknak, meg nem hogy jobb lenne, de egyre rosszabb. Teszem hozzá: Európának is.

Talán át kellene értékelni a dolgokat. Cinikus (nem én, hanem akik legyintenek, hogy "Ruszkik?Haha!! Szar az egész!") hozzáállás helyett felfejteni, vajon mit csesztünk el.

Ha ilyen amikor szar Oroszország (ilyen), mi lesz ha egyszer megerősödik?

"sosem fogja leigázni Ukrajnát, akkor sem, ha háborúban legyőzi, mert mindenki gyűlölni fogja a ruszkikat, mert nem kell a rezsimjük, nem kell a putyinjuk, nem kell a sok ostoba orosz szavazó, nem kell senkinek semmi, ami ruszki. Mert szar."

Lehet, hogy így lesz. De aztán nem kell meglepődni, hogy ha 20 év múlva az ukránok lesznek az új csecsenek. 20 éve róluk is ezt gondolta mindenki.

Expand full comment

Igen. Elég nehéz megérteni az orosz felfogást, és így előrejelzéseket tenni, hogy mi lesz, mert a szokásos modellünk nem működik: hogy mindenki kényelmet, jóléltet akar. Jó ők is lehajolnak érte, ha lehet, de főleg nem erre törekednek. Egészen egyszerűen tudnak szenvedni. És nehéz megérteni, hogy milyen célokért. Mert nem hiszem, hogy az egybites melós-katona birodalomban gondolkozik, az túl elvont. A nagy nemzeti dicsőség típusú narratíva klasszikusan kisnemesi. A melós cinikus. De akkor mire törekszik, ha nem kevesebb szenvedésre és több jólétre?

Expand full comment

Olyat én nem írtam, hogy Oroszország szétesik, meg hogy az emberek ott alig várnának valami felé rezsimváltást. Ó, épp ellenkezőleg, azt gondolom, hogy sosem lesz ott semmiféle rezsimváltás (és ezzel együtt jóléti fordulat), mert az emberek buták, és nem értik, hogy ehhez nekik kellene tenni valamit. Az efféle jóléti fordulatok apró dolgokkal kezdődnek ugyanis. Például az, hogy nem fogadom el alapvetésnek, a világ rendjének azt, hogy a hazamnak joga van területszerző haborút vívni. Innen csak egy apró lépés az, hogy azokat az embereket sem fogadom el és nem tartom őket hatalomban, akik az ország nyomoráról való figyelemelterelés miatt háborús uszítással tömik a fejemet.

De hát ahol erre vannak trenírozva az emberek évszázadok óta, ott az az ellenség, aki nem akar részt venni a vadállattá válásban.

Azt mondod, lehetetlen megtörni őket kívülről. Meglehet, bár a megtörésnek sok különböző, és gyakran nem túl látványos formája van. Hogy nincs alkatrész vonathoz, autóhoz, repülőhöz, az egy formája ennek. A szankciók nagyon lassú fegyverek, és az az idealista, aki azonnali hatást vár. Szerintem azt, hogy a szankciók megtörik Oroszországot, azt senki nem úgy érti, hogy holnap létezik a fegyvert és megbánják bűneiket. De a vereség nem csak ez hanem az is, hogy olyan országban vagy kénytelen élni, ahol mindennap szar felkelni, és bárhova mész, utálnak a barbár, civilizálatlan politikusaid (rosszabb esetben nézeteid) miatt. Vagy hogy bármilyen, az eletet jóvá tevő terméket/szolgáltatást vennél, ami amúgy Ugandától Laoszig mindenütt igénybe vehető, azt nem tudod megvenni, vagy csak kerülőúton. Ez egy napi szintű vereség, amit Oroszország évszázadok óta űz. Birodalmi gőggel szarják telibe a világot, és ezzel évszázadok óta kiírják az országukat a civilizált népek kozul. Instant vereség...

És ezen semmit nem változtat a fene nagy összefogás, mert hiába tudják megvédeni a szart, az szar marad. Nem irigylendő.

Expand full comment

>Például az, hogy nem fogadom el alapvetésnek, a világ rendjének azt, hogy a hazamnak joga van területszerző haborút vívni.

Na pont ez nem működik első lépésnek. Ugyanis ez főleg más embereknek jó. Az első lépések szerintem törvényszerűen önzőek. Pl. nem fogadom el, hogy a hazámnak joga van területszerző háborúért elvinni engem katonának.

Expand full comment

Alapvetően egyetértünk, csak a következtetésünk más.

"Például az, hogy nem fogadom el alapvetésnek, a világ rendjének azt, hogy a hazamnak joga van területszerző haborút vívni."

Oroszország nem területszerző háborút vív. Szintén egy olyan hiba, amit szakértők és politikusok tömegei néznek be a háború miatt. A területszerző háború nem a cél, nem az a deklarált célja sem Oroszországnak, hogy elfoglalja a négy megyét. (Tegyük hozzá: most).

A területszerző háború az eszköz (mivel másfajta háborút vívni nehéz Ukrajnában) annak a célnak az eléréshez, hogy Ukrajna az orosz érdekszférában maradjon. Lényegében mindegy a rsuzkiknak, mekkora területet birtokolnak Ukrajnából, ha fokozatosan az ő akaratuk érvényesül.

És az oroszoknak sem úgy van ez eladva, hogy "megyünk, hogy visszaszerezzük Erdélyt!"

Az oroszok saját bevallásuk szerint honvédelmi háborút folytatnak. Az. hogy idegen földön, elsőre talán nevetséges, de Amerika ugyanezen okok miatt háborúzott afgán és iraki földeken.

"A szankciók nagyon lassú fegyverek, és az az idealista, aki azonnali hatást vár. Szerintem azt, hogy a szankciók megtörik Oroszországot, azt senki nem úgy érti, hogy holnap létezik a fegyvert és megbánják bűneiket."

Elég konkrétan ez volt a deklarált és kimondott céljuk 2022. tavaszán. Hogy Oroszország háborús gépezetére döntő csapást mérünk. Gyorsan. Most. Ezt mondták. Persze most már más a leányzó fekvése, menteni kell a menthetőt.

"Birodalmi gőggel szarják telibe a világot, és ezzel évszázadok óta kiírják az országukat a civilizált népek kozul. "

Ez a Nyugat álláspontja, nyugati látásmód amit rajta kívül cirka 150 ország nem feltétlenül így lát - vagy konkrétan leszarja, hogy ki a civilizált nép, csak olcsó nyersanyagot akar a pénzéért - kioktatás nélkül.

"Instant vereség..." - bár látnánk. Hol?

"És ezen semmit nem változtat a fene nagy összefogás, mert hiába tudják megvédeni a szart, az szar marad. Nem irigylendő."

Nyugati szemmel, nyugati értékrend szerint. Csak hogy a nyugati szemmel nézett, nyugati értékrend és deklarált nyugati célok szerinti győzelem sem nagyon akar bekövetkezni.

Ami a legjobban fájó ebben a háborúban az pont ezek: a nyugati értékek a nyugat által intézett sutba dobása.

Mert a háború kitörése óta ment a levesbe a sajtószabadság, a pluralizmus, a magántulajdon szentsége, és a nyugat által hozott nemzetközi szabályok tekintélyes része. Ment utána a szavahihetőség, a megbízhatóságba vetett hit, a legyőzhetetlenség és a szakértelem mítosza, és az egység a sokféleségben elve is.

Expand full comment

Hát az én 2 nagyapám akik megjárták a Don-kanyart meg a hadifogságot, most biztos örülnének neki, hogy végre megkapják az oroszok ami megérdemelten jár nekik. Mi meg orbánisztán lakói ismét büszkék lehetünk,hogy sikerült ismét a rossz oldalra állni és támogatni.

Expand full comment

Én értem, hogy örülünk neki, hogy a ruszkik megkapják a magukét, csak azt nem értem, hogy miért nem sajnáljuk az ukránokat, akik végül is mit is kapnak, azért, hogy a mi örömünkre verik a ruszkikat... ?

Nekem csak egy nagyapám jött haza a Don-kanyarból, de neki nem az volt az alapállása, hogy a rüheteg, mocskos ruszkik, hanem az, hogy mi a f---ért is kellett odamennünk???

Expand full comment

Ennél egyszerűbb feltételezni, hogy a katonai szállítmányok elsőbbséget kapnak és a civil verzió omlik össze.

Expand full comment

A katona szállítás üzemeltetéséhez (és az országéhoz) elengedhetetlen, hogy a polgári teherszállítás is működjön. Szerintem ezt nem teszik kockára. A személyszállítás persze biztos hátrébb csúszik majd.

Valószínű, hogy vannak komoly gondok, ahogy pl a fronton is. És az is valószínű, hogy ezt a ruszkik, így-úgy, de orvosolni fogják. Ahogy a fronton is. Nyilván nem lesz DBB színvonal (felteszem most sem az), nyilván lesznek komoly gondok. De amennyire szükséges meg fogják oldani.

Kína majd segít.

Expand full comment

Hát ha tud Kína valahonnan rendes acélt szerezni, biztosan.

Expand full comment

Ezen a kommenten megakadt a szemem, mert ugyebar konkretan Kina a vilag legnagyobb acelgyartoja. Ertem en, hogy mennyisegben es nem minosegben, de hidd el, van ott eleg knowhow es penz hogy olyan acelt gyartsanak amilyet akarnak. Az, hogy ebbol Oroszonak hogyan es mennyi jut, az mar egy bonyolultabb kerdes.

Expand full comment

Igazából golyóscsapágyakhoz nem kell nagy mennyiség, összehasonlítva pl. az épületacéllal - abból gyártanak sokat Kínában, mert ott meg lehet úgy oldani, hogy nagyobb mennyiségű alacsonyabb minőségű acél. Ezt egyszerűen a mérnökök tudják és úgy terveznek. Bár az nem megnyugtató, hogy 8 híd dőlt össze Kínában, de utánanézve azt találtam, hogy kilopták az anyagot belőlük, nem annyi került bele, mint amennyit terveztek.

Viszont golyóscsapágyakhoz igen magas minőség kell, ott nem lehet így trükközni h majd többet teszünk bele, és hát egyelőre nem jut valahogy.

Expand full comment

Itt a nyar, mindenki szabin, igy a meloban nyugi. Erre Sandor fogja es elohozza a PTSD-met az egyetemi evekbol, mikor minden heten ezen a vonalon zakatoltam Debrecenbe Szalkarol oda meg vissza. Kb. 70 km es 1 ora 40 perc volt akkoriban.

Viccet felreteve: kivalo iras, koszonom!

Expand full comment

Nem teljesen értem. Jó, sikerül kiszámolni, hogy mennyi késés lesz. Oszt? Hozzá kéne igazítani a menetrendet? Azt presztízsokokból nem lehet. Kevésbé bassza fel a nép magát, ha meg van ígérve és nincs betartva, mintha meg sincs ígérve.

Expand full comment

I suspect that we shall be waiting a long, long time for that prince on the white horse. Sad!

Expand full comment

Nincs itt semmi látnivaló, a Fideszt a budapestieknek és a nagyvárosiaknak is pont ennek a környéknek a tanulatlan és szegregátumban élő lakói (is) szavazzák meg négy évente. Akkor élvezzék ki a gyümölcsét.

Expand full comment

Próbálom elképzelni, hogy a budapestiek és a nagyvárosiak által kormányra szavazott nemfidesz majd megmenti a szalkai vasútat... hát nem annyira sikerül.

Ettől még persze a fidesznek pont a jó ángya térgyekalácsát ezért is.

Expand full comment

Meg úgy általában az összes mellékvonalat.

Expand full comment

Ezért kellene a szalkai vasutat a megyerendszer helyére lépő regionális szerveknek üzemeltetni.

Expand full comment