15 Comments

“Nálunk meg a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal 302-es szobájában működő iroda nem fogadja el a 205-ös szobában kiadott igazolást. “ -A mai Magyarország egy mondatban tökéletesen összefoglalva.

Expand full comment

A mai magyar közigazgatásban, a meglepően jól működő részek kivételével pont az a nehéz, hogy megtalálja az ember azt az irodát, ami még nincs túl messze a 302-es hatáskörétől, de már jó neki a 205-ös, vagy a kicsit arrébb levő 206-os igazolása.

Expand full comment

A foldijeimet kicsit vedve a multkor Katika a 303-ban mar elfogadta, pedig csak helyettesitett :)

Expand full comment
Jan 22·edited Jan 22

* Én annyira öreg boomer vagyok, hogy ezt a Mikádó játékót, Marokkó néven játszottam gyerekként.

* Aki volt katona szintén tudja milyen volt egy másik Mikádó :)

* Van egy híres-neves - szerintem nagyon jól sikerült amcsi vígjáték Chevy Chase-zel, Goldie Hawn-nal, 1978-ból (lassan 50 éves már ez a film is) Foul Play (kivételesen jó magyar filmcímmel: Óvakodj a törpétől!). Ott a filmbeli pápa nagy barátja volt Gilbert és Sullivan Mikadójának. A filmbeli sztori magvát is ez a zene kíséri. Abban van egy akkora nagydob, aminek annyira jellegzetes a hangzása, hogy felismerhető védjegyet ad az őt tartalmazó zenének, legyen szó erről a Mikádóról, vagy Verdi Requiemjének Dies Irae-jéről.

De mindez offtopik, csak úgy eszembejutott. Törölhető is a komment.

Expand full comment

Az NKH és egyéb közlekedésügyi szervek viselt dolgai iránt érdeklődőknek javaslom a Becsületesnepper nevű Youtube-csatornát. Az eredetiségvizsgáról pedig: https://totalcar.hu/magazin/kozelet/2016/02/26/a_lopott_auto_is_atmegy_az_eredetisegvizsgalaton/

Röviden: kötelező sáp van, felelős nincs.

Expand full comment

Pedig high level annyira egyszerű. Az EU vagy bárki más adja meg az adatkört, csapjon hozzá egy authentikációt meg egy lekérdezőapit, oszjóvan. Azaz hozzon létre egy szabványos cuccot ami nyilvános.

Mindenki betolja a kért adatot a saját kis szemétdobjából, akinek meg kérdése van az szabványos felületen bekérdez és ha van adat, kap választ.

Még példa is van erre, ott vannak a közösségi közlekedés nvílt szabványai, vannak appok, amik több száz város tömegközlekedését "ismerik", pillanatok alatt lehet váltani a városok között.

Csak egy szabvány kell mögéje, a bkk szerű szörnyek belül azt csinálnak amit csak akarnak, kifelé mind ugyanazt mutatja.

Expand full comment

Jó cikk. Érdekes levezetés a fő problémára. Eddig nem is gondoltam bele, hogy Orbán, az egyhangúság intézményének ellehetetlenítésére tett lépései milyen következményekkel járhatnak. Tényleg egy rohadék trójai faló, ami felbonthatja az európai egységet. Huh

Expand full comment

Nem tudom, hogy áll most a magyarországi TTNY BORIS-ba integrálása (2022-ben kezdődött), de az már példa arra, hogy az EU e-Justice portálja ad egy felületet, amin keresztül bármely tagállam illetékes nyilvántartását le lehet kérdezni. Gépjármű eredete esetén nyilván az összes tagállamot párhuzamosan le kell kérdezni a háttérben, majd az eredményeket össze kell fésülni, de nem informatikai akadályai vannak sajnos.

Expand full comment

Menő írás, köszi!

Expand full comment

Mit tehetünk azért, hogy sikerüljön.

Mert azt hiszem, a gyerekeinknek is az lenne a jó, ha lekérdezhetné az Alfa adatait...

Expand full comment

Pedig a Németeknek milyen jól megfelelt, hogy szarért-hugyért dolgoztathattak a magyarországi gyáraikban, a német termékeket árusító multijaik szinte kizárólagos helyzetben vannak minden magyar területen, és még egy csomó szakértő szakmunkás és szellemi dolgozó is átugrott Németországba, hogy ott is említse a munkaerőhiányt. Három csecset lehetett fejni egy tehénen.

Aztán jött a háború, és jól belezavart mindenbe. Most már nem olyan jó fej az az Orbán, aki 20 évig pörgette a német gazdaságot.

Expand full comment
author

de legalább az egészet rákenik Merkelre.

Expand full comment

Érteni vélem,amit irsz, csakhogy az érem másik oldalán pedig az áll, hogy pl én nem is találnék Magyarországon semmiféle, a gyakorlatomnak, képzettségemnek megfelelő munkát. Onnan tudom, hogy néha ráérek, és akkor meg szoktam nézni magyar állásportálokat - de minek.

Jó, tudom, specilis eset vagyok, de ez a speciális eset a magyar ipar összeomlása, tehát kb 35 év óta fennáll.

Expand full comment

Azért ne sarkítsunk ennyire. A német multi simán árul kínai gyártású vackot, mert itt a periférián erre van vásárlóerő. Ugyanaz a tigrispiacon kínai feliratú matricával fele annyi.

A munkaerőt először az osztrákok fölözik le, aztán az angolok, svédek, mert vagy közelebb vannak, vagy többet adnak, mint a németek. Nem csak a németek fejnek.

Expand full comment
Jan 22·edited Jan 22

* Hogy ontopik is legyek, kardinálisan fontos és jó a poszt. Rengeteg mindenről lehet érdekesen beszélni.

* Az egyik egy rendszer szabadságfoka: minden változtatási igény fontos paramétere lehet.

* A másik, hogy semmilyen informatikai rendszert (horribile dictu akár számítógép nélkülit is), nem lehet előre kőbevésni "örökéletre". A változások jönnek dinamikusan, akár csőstül. A probléma az, hogy egy-egy új feature-t lehet akár könnyen elegánsan beépíteni meglévő rendszerekbe (szabadságfokok engedik), de símán lehet, hogy egy ujdonság alapvetően borít mindent. Az én idevágó konklúzióm, hogy alapértelmezésben minden új feature jó eséllyel iziben, azonnal szuboptimálissá tesz minden implementált rendszert (jóval ritkább kivételektől eltekintve).

* A következő nagy topik a monolitikus informatikai rendszerek versus szolgáltatások. A természetes informatikai evolúció nem olyan régóta követeli meg a lazán csatolt, szolgáltatás-alapú architektúrákat (úgy, hogy az első verziók bőven nem voltak eléggé sikeresek).

* Ami az EU és Orbán problematikát illeti megint csak emlegethetném idegesítő nünükémet, hogy szabályozással nem lehet korrektséget generálni. Pusztítani, áskálódni mindig könnyebb lesz, mint hatékonyan, mint építkezni.

* Ha viszont mégis szabályozás felöl szeretnék közelíteni a kérdéshez, akkor szerintem

+ ott lehet érdemes kezdeni, hogy dinamikus legyen a megkövetelt konszenzus fokának választása (külpolitika=100% ugyanis nem elég finom alábontás).

+ Ezt olyasmivel lehetne fokozni, hogy vannak súlyosabb és nem súlyosabb kérdések (nyilván az ukrán háború elsőrendű prioritás, az meg hogy 2 évvel hosszabb legyen a magyar tán RRF elköltési határideje az meg kisebb).

+ És innentől már csak egy lépés a súlymátrix. Súlyok és érdekek/faktorok szorzatösszegére maximalizálása. Ezt egy fokkal nehezebb manipulálni (már nyereség) és mégis csak finomabb alábontást tudhat megengedni (egyszerű elegáns eszközzel).

* Amúgy meg a Mikádó-játékos hasonlat ütős telitalálat megint csak.

Expand full comment