9 Comments

Ez nagyon érdekes volt, köszönjük! Két kérdés:

1. Vajon a női órákat hogyhogy csuklóra tervezték a kezdetekkor? Mi ennek a magyarázata? Kinek jutott eszébe először, hogy a férfiak zsebóráját rögzítsük a nők csuklójához?

2. Miért van az, hogy nem lehet 5-10 ezer forintért pontosan járó nem digitális órát venni? (Vagy csak nekem nincs szerencsém?)

Expand full comment
author
Feb 4·edited Feb 4Author

1. Leginkább azért, mert a női ruháknak nem volt zsebe. Az első női órákat gyakorlatilag karkötőnek tervezték, ugyanis az órát férfias dolognak tartották, de a nők is szerették volna tudni az időt.

2. Azért, mert egy mechanikus órának sokkal több alkatrésze van, mint egy digitálisnak, így jóval drágább előállítani. A _pontos_ mechanikus óra meg még sokkal bonyolultabb.

Expand full comment

A nem volt zsebe résszel vitatkoznék, de ebből a szempontból valóban nem volt praktikus a női ruhák zsebe. De nem csak karon, hanem nyakláncként és egyfajta brossként is hordták

Expand full comment

Nos, eredetileg bizisten eszem ágában nem volt órát upgrédelni (mondjuk, a régi Q&Q mutatós kvarc már simán késte a másfél-két percet havonta), de annyira behülyítettetek, hogy befektettem egy akciós Bruno Söhnle Rondo Big-be:

https://www.brunosoehnle-glashuette.com/media/c1/9d/3a/1613740384/brunosoehnle-rondo-big-17-13053-861.png

Úgyhogy küldhetem a számlát? Vagy, ha jól értem, piszokul jó ügyvédeitek vannak, és amúgy sincs semmi esélyem? 😁

Expand full comment

Azt hiszem az életben nem fogom érezni azt a késztetést hogy egy autó árát ráköltsem egy órára, ugyanakkor, tényleg gyönyörű darabok ezek. Én addig jutottam, hogy van egy Orient automata órám, aminek Seiko mechanikája van, nem látszik a szerekezet, viszont akkor is lenyűgöző, a működése :)

Expand full comment

Én nem vagyok ennyire művelt órákból, de úgy tudom, hogy a svájci óraiparnak a kvarcválságból kifelé volt egy másik stratégiája is: az olcsó, színes, műanyag tucatórák. Nekem pl. a német tévéadókon a 80-as évek végén, 90-es évek elején folyamatosan futó Flik Flak reklámok generációs élményt jelentenek.

Expand full comment
author

A műanyag órák valóban beváltak mondjuk a Swatch-nál, de azért egy Rolex vagy Patek Philippe számára nem volt járható út...

Expand full comment

A svájci luxusórák mellett már akad japán is a luxus szegmensben.

A Grand Seiko mechanikus órái fantasztikus számlapokkal és szerkezetekkel.

A kínai replika órák másfél méterről megütik a "mintha Rolexem lenne életérzés"-t...közelebbről tekintve koránt sem.

https://youtu.be/FsyaH2uKU1w?si=Ps_vTdP0DG5nYjyA

Expand full comment

Kedvet kaptam, megyek veszek is gyorsan egy toronyórát lanccal, olyat még nem láttam senki csuklóján! 😉

Expand full comment