6 Comments
founding

Én a Ceaușescu-korszak csúcsán jártam középiskolába Romániában, magyar líceumban (magyarországi magyarul: gimnáziumban) érettségiztem 1980-ban. Ezt csak azért mondom, hogy érzékeltessem: tökéletesen át tudom érezni, hogy egy kis- vagy nagykamasz hogyan szembesül azzal, hogy egészen mást hall odahaza mondjuk a történelemről, arról a társadalomról, ami körülvesz bennünket, a hétköznapokról (vagyis gyakorlatilag mindenről), mint amit a hivatalos médiumok (rádió, tévé, újságok) és a politikusok harsognak.

Igen hamar megtanultuk azt, hogy mit nem szabad sem az iskolában, sem ismeretlenek (olykor még ismerősök) előtt mondani. Megtanultuk, hogy van a realitás, amit nap mint nap érzékelünk (jegyrendszer, negatív nemzetiségi megkülönböztetés, totális állami kontroll a magánélet felett, Securitate, stb.) és van mindezeknek a hivatalos verziója (az egyenlőségen, a munkán és az igazságosságon alapuló úgynevezett "sokoldalúan fejlett szocialista társadalom", élén a Kárpátok Géniuszával), ami gyakran köszönőviszonyban sincs az előbbivel.

Mindezzel csak azt akartam mondani, hogy egy diktatúrában a gyerekekben is kialakulhat egy szellemi/intellektuális önvédelmi ösztön, amihez persze szükséges a szülői és pedagógusi támogatás és szolidaritás. A mi tanáraink is természetesen leadták a hivatalos szöveget az osztályfőnöki órákon, történelemből, politikai gazdaságtanból, stb., de végig ott volt az arcukon és a szemükben a "gyerekek, ezt így kell elmondanom, de mindannyian tudjuk, hogy hány óra és mi a helyzet" típusú cinkosság. Ezt szintén gyorsan megtanultuk dekódolni és értékelni.

Azt viszont nem tudom, hogy ha a mai kamaszok kb. 30%-a nagyjából ugyanazt hallja otthon is, mint amit az állami tévé, az origó és a KESMA-univerzum ismételget (lásd még választási eredmények 2010 óta), lesz-e ereje és képessége mindezektől elvonatkoztatva, a saját percepcióira alapozva kialakítani a saját véleményét erről az országról és társadalomról.

Attól tartok, hogy nagyon nehéz dolguk van/lesz.

Expand full comment

Ateista szülők hasonló helyzetben vannak, amikor kénytelenek egyházi iskolába járatni a gyereküket.

Expand full comment

A budapesti Vörösmarty Gimiben épp kikiáltották a Szellemi Köztársaságot (link: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0ktaEhSfyfSLwuaVvTQUwpKAVfHEhyvcfuFZTBrc86Qzjb5vfjp3rZ3QKTodBh1cFl&id=100078773146906) Felteszem, hogy azért, mert még nem tudni, hogy a közeljövőben mi mindenre esketik meg a tanárokat, igazgatókat, illetve mi minden igazodási kényszer lép majd még fel, ami a jelenleg még viszonylag szabad oktatást korrumpálhatja.

Expand full comment

nagyon jó írás, és ez is emlékeztet arra, hogy skandináviában élve mennyire nehéz (lehetetlen) átadni a kelet-európaiság életérzést a szabadban nevelkedetteknek...

Expand full comment

"...addig cselekszünk, amíg nem késő"? Mi? Magyarok? Cselekedni? Ahhoz legalább valami minimális kölcsönös bizalomra és szolidaritásra lenne szükség, annak meg nyoma sincs.

Expand full comment

Nagyon jó. 92-ben születtem Kárpátalján. Már majdnem sikerült levetkeznem ezt a mindig gyanakvó, túl óvatos, folyton kettős beszélő énemet, amikor úgy látszik, hasznos lesz még tartani kicsit. Kár, hogy itt kell még tartani 2023-ban.

Expand full comment