11 Comments
founding

Annyira jó lenne, ha a suszter tényleg maradna a kaptafánál.

Véleménye természetesen mindenkinek lehet mindenről, de az emberek úgy vannak programozva a Teremtő vagy a természet által (mindenki döntse el szabadon, hogy szerinte ki volt a programozó), hogy ha egy "szaktekintély" mond valamit, azt általában minimum megfontolásra érdemesnek tekintik. És tökmindegy, hogy egy menő agysebész nyilatkozik biztonságpolitikáról, egy sokcsillagos tábornok a kultúráról, egy részecskefizikus a közfoglalkoztatotti bérminimumról, esetleg egy rapsztár a covid-oltások hatékonyságáról; az átlagos hírolvasó felkapja a fejét és ideológiai irányultságtól függetlenül az mormogja magában: hm, lehet, hogy igaza van..?

Úgy alakult, hogy az emberek általában tisztelik és elismerik a befutott celebeket (én nem, de ez legyen az én problémám), ezért ezek hihetetlenül sokat tudnak ártani (de olykor használni is) a társadalomnak.

Máté Gábor meglehetősen eltávolodott a kaptafájától. És abban, hogy ez ilyen nyilvánosságot kap, az újságíróknak is elég nagy felelősségük van. Persze ha mindkét fél (alany + újságíró) érdeke a habverés, ne is számítsunk jobbra. Még több eladott könyv, még több kattintás, még több meghívás különféle konferenciákra.

Elvégre mindenkinek ki kell fizetnie a gázszámlát.

Ettől függetlenül Máté Gábor (ilyen szempontból) szerintem is idióta.

Expand full comment

Ráadásul Máté Gábor az inkriminált interjúban szakterületéhez kapcsolódó szakvéleményként próbálta eladni a politikai véleményét. Ez pedig nettó sunyiság.

Expand full comment
founding

Na igen, ez a hab a szartortán.

Expand full comment

Akkor villamosmérnökként többé soha életemben nem fogok belepofázni a nagyok (értsd: a Közélet Alakításáért Felelős Személyek) dolgába.

Apropó, neked mi is a végzettséged? 😁

Expand full comment
founding

Szerintem érted, hogy mit akartam mondai, de azért pontosítok:

Én azt szeretném, ha a szakmai dicsősége és ismertsége fényében sütkérezve egyetlen "híres ember" se nyilatkozna ki megfellebbezhetetlenül úgynevezett "tényeket" olyan szakterületekkel kapcsolatban, amelyek az ő specializációjával még csak nem is határosak.

Amúgy a végzettségemet tekintve technikatanár, bűnügyi tiszt, valamint okleveles biztonság- és védelempolitikai szakértő vagyok. Ja és 3 évet lenyomtam a műegyetemen is, de onnan kirúgtak. Köszi az érdeklődést :-)

Expand full comment

Amiket aztán olyan nem tényekkel tesz színesebbé, miszerint a világ vagyonának fele 8 ember tulajdonában van (frászkarikát van) és hasonlók. Valahol ott meg kellene szólalnia az olvasóban a vészcsengőnek, amikor valaki "legutóbbi" kutatások eredményeire hivatkozik, de nem hogy azt nem nyögi be, hogy a University of Kisújszállás tanulmányára utal, de azt se, hogy egyáltalán milyen tudományra hivatkozik, vagy amikor a traumák kapcsán (ami egyébként a szakterülete) pont a palesztin-izraeli konfliktust rángatja elő, ami mondjuk kevésbé frappáns példa, de legalább tutira generálja az interakciókat.

Alapvetően én megbocsátó vagyok azokkal, akik a szakmájuk határterületein botladoznak, vagy esetleg attól távolabb balgaságokat állítanak, de itt arról van szó, hogy pár klickbait témát megpendítve próbálja magára vonni a figyelmet úgy, hogy instant közhelyeknél, esetleg vaskos csúsztatásoknál nem merészkedik meszebbre.

Expand full comment
author

És akkor az okoskedves jóindulatú kommentelők azt követelik, hogy vonják meg az Múzsa-adminisztrátori jogaimat, mert jujdecsúnyán beszélek erről a szent emberről... kéne valamit már írni a magyarok autoriter ösztöneiről is (bármelyik politikai oldalon). 🙄

Expand full comment

Érdekes módon a politeia nem államot jelent, hanem alkotmányt, politikai közösséget vagy állampolgárságot. Érdemes elolvasni Steiger Kornélnak az Állam új Atlantisz-kiadásához írt kísérőtanulmányát, amely többek között pont a cím (eredetileg Politeia) félrefordításainak (De Republica, Republic, Állam stb.) a következményeit tárgyalja. Steiger szerint évszázadok óta politikafilozófiai műként olvasunk egy voltaképpen pszichológiai, lélekfilozófiai témájú könyvet, amely politikai fogalmak segítségével beszél a lélekről – és nem fordítva.

Expand full comment

Mihez képest? Őszintén szólva szívesebben vitatkozom agysebészekkel és tábornokokkal, mint nyugdíjas vízvezetékszerelőkkel és állatgondozókkal. Nem biztos, de nagyobb a valószinűsége ugyanis, hogy érveken és adatokon alapuló vita alakul ki, ha valaki képes különbséget tenni vélemény és tény között és hallott már arról, hogyan működik a tudományos módszertan. Semmi sem zárja ki, hogy hülyeségek hangozzanak el, vagy valaki idiótának bizonyuljon, de az érv, ami ezt alátámasztja, legtöbbször nem személyeskedés.

Expand full comment

Ezt elfogadom.

Expand full comment