"De érdekesebb kérdés az, hogy a dühös szónoklatokon kívül mondjuk meg lesz-e keresve néhány jogvédő szervezet, meg vagy kéttucat ügyvéd, hogy ha tényleg nekiállnak bírságolni, akkor legyen aki másnap megfellebbezi az összes határozatot, amelyekkel szemben aztán tömegesen lehet fordulni az EU bírósághoz."
Ahogy a TISZA és MP is joggal mozdul lassan, úgy a jogvédő, emberijogi szervezeteknek is idő kell a felkészülésre. De már jól látszik, hogy a Háttér Társaság, a TASZ, az Amnesty International Magyarország (amelyhez én is tartozom) és más szervezetek is reagálnak a fejleményekre és készülnek a várható kihívásokra. Nagy öröm, hogy a Múzsa is úgy látja, ezekre a szervezetekre nagy szükség van. A szervezeteknek pedig nagy szüksége van nyilvánosságra, támogatókra, hiszen - miközben magunk is a kormányzati intézkedések és a propaganda nyomása alatt vagyunk sok éve - tőlünk várható valós segítség.
Amit sokan nem vesznek észre, hogy a fidesznek, illetve rogánnak a legfontosabb célja ezzel az egésszel: a ZAJ. Totál lesz@rják a melegeket, a gyerekeket, a gyülekezési törvényt - őszintén, miért tartanának attól, ha összegyűlik pár ezer ember? A legfontosabb, hogy ne a lényeges témákról beszéljenek, a sajtó, média ne ezzel legyen tele, hanem ezekkel az egyébként tök jól megosztó témákkal. Ezért volt fontos a törvényt is gyorsan átverni a parlamenten, nem a nyári Pride miatt. Múlt szombat óta volt bármi más téma azon kívül, amit a rogánék tolnak? Az hogy ennek járulékaként esetleg MP is megnyilatkozik akár így, akár úgy, az már csak a plusz. Elkezdték a jóhírezést, de az nagyon gyorsan zátonyra futott, most jön a zajkeltés minimum nyárig - el kell nyomni Magyar Péter hangját bármi áron. És sajnos, ami látszik, hogy működik, az egész régi ellenzék ráharapott, mert ezt ismerik, végre ők vannak játékban. És ugyanez a független sajtó plusz az influencerek, végre a régi megszokott pálya, újra lehet játszani azt a játékot, ami eddig jól ment - nekik. Az országnak nem annyira jó, de hát az kit érdekel.
"Jól teszi-e Magyar Péter, hogy nem csatlakozik a Pride betiltása miatti tiltakozáshoz?"
Jól.
Eddig az egyetlen értelmes otlet valamennyire az cseh kataliné, aki meghivta a pride-ra az eu vezetoket. Momentumot is meg lehet érteni, ez kb az utolsó szalmaszál de lehet hogy már az se.
Szerintem mindenki csinálja azt amit jónak lát és mindenki majd eldonti kire szavaz. Fura ezt így leírni, evidencia, de 2025ben itt tart a világ szellemi színvonala, hogy ezt hangsúlyozni kell. Akik teli szájjal szidják MP-t most, azok majd esetleg nem szavaznak rá (de valoszinuleg eleve nem is szavaztak volna rá).
Ja, képzelem, mekkora parti lenne... majd amikor megbüntetik őket, Boltoslány Xénia befizeti a havi bérét, Manfred Weber meg kétnapi vacsorájának az árát. Cserébe csutkára tudják csavarni a brüsszeli inváziós seregről szóló szólamokat, s mivel Weberről meg Magyar Péterről készült már közös fotó, Magyar Pétert úgy is össze tudják szivárványozni, hogy ott sem volt.
Tegnap is írtam: ez addig igaz, amíg elhisszük h számít a politikai kommunikáció meg a választó. Ha lesz (tiszta) választás. Ha lehet gyülekezést tiltani, bírót, újságírót üldözni, állampolgárt kiutasítani, akkor miért gondoljuk h lesz (tiszta) választás??
Mert ha azt mondjuk, hogy nincs tiszta választás akkor vagy pakolni kell, vagy forradalmat csinálni. És mind a kettő macerás. Így inkább egyelőre elhisszük.
Hát mert ha nem lesz tiszta választás, akkor más nem marad, csak az utca. De az az opció nem működőképes, s főleg nem kívánatos, amíg a csalás nem fait accompli.
"Az ami Magyarországon az ellenzéki pártokkal az elmúlt 15 évben történt, leginkább két okra vezethető vissza. A pártok nem tudták hogy ők maguk kicsodák, és hogy kik a választóik."
Ja, én eddig azt hittem, hogy ami az ellenzéki pártokkal történt, az a 60/40 totális felmondásának, a választási szabályok Fideszre szabásának, a közintézmények maradéktalan elfoglalásának, a kiterjedt propagandagépezetnek, az ellenzéki gazdasági hátország teljes felszámolásának (+ ÁSZ, NAV stb. vegzálás igény szerint) stb. stb. köszönhető.
De akkor ezek szerint ezek mind tök mellékes témák, és a 15 évnyi kudarc az tisztán csak egy identitásválság eredménye, értem.
...
Jó, nyilván ott vannak a sorozatos kudarcok mögött ezek az identitás meg marketing terén elkövetett amatőrizmusok IS. De azért az, hogy "leginkább két okra" az egy kicsit sarkos megfogalmazás.
1) „A választópolgárok” csoportja nagyon nem homogén halmaz. Ráadásul még az orbanizált Magyarországon is jelentős – nagyobbik – részét képezik e halmaznak azok a zemberek, akik szerint a Pride (és/vagy a gyülekezési szabadság etc.) korlátozása tapló, diktátori húzás.
2) A választók csoportjai és a politikai pártok/entitások közti viszony dinamikus: mindannyian hatnak a másik oldalra. Ezért minden olyan érvelés, ami úgy kezdődik, hogy '„A” választópolgárnak kell politizálni' eleve hamis/álságos.
~ Egyrészt, mert _bármilyen_ politikára létezik választópolgári igény;
~ Másrészt, mert a választópolgári igények folyamatosan alakíthatók – és folyamatosan alakítják is azokat különféle tényezők, többek között a különféle politikai pártok/entitások (lásd még propaganda), a világgazdasági környezet, az idő múlása stb., stb., stb.;
~ Harmadrészt, mert ha valaki ELSŐSORBAN marketingszempontból közelíti meg a politikát (vulgo: mit lehet eladni a legsikeresebben a népnek, illetve minek a megvételére lehet a legsikeresebben rávenni a népet), az pontosan annyira fog a nép, illetve az általa (meg)vezetni kívánt ország ügyeivel és jövőjével törődni, amennyire egy marketinges törődik azzal, hogy a potenciális vásárlójának _valóban_ jobb lesz-e az élete attól, hogy ő – nagyon sok pénzért – megvetette vele az égigérő vasnyikorgót.
.
.
Az elvekhez egyáltalán nem ragaszkodó emberek elvtelenül viselkednek. Politikusként is.
Erre pedig nincs mentség. Semmilyen.
(Borzadályos & viszolyogtató nézni a Slimfit Messiás kapcsán – is – az ellenzéki érzelműnek mondottak baseline-shiftingjét…)
Ha jól látom mindannyian azt találgatjuk, hogy mi lehetett ezzel Orbán célja, mert az nem kérdés, hogy magasról leszarja, hogy mi van a Pride-dal, más okból cseszteti a népet vele.
Van ugye az az emélet, amiről a cikk is szól, hogy valahogy hibára kényszerítsék MP-t. Valszeg ez lenne az ő ideális szcenáriójuk. Ha ez nem jön be, akkor is ott a lehetőség, hogy valamelyik másik ellenzéki pártnak sikerül felélednie a Pride-melletti kiállással, és ezzel a Tiszától vesz majd el szavazatokat. Vagyis OV csak az egyébként mára halott ellenzéket élesztgeti. A tippem, hogy sok ilyen próbálkozást fogunk még látni. Ennek első lépése a parlamenti pártok támogatásának növelése volt, de valszeg rogán is tudja, hogy olyan töketlen mind, hogy ennél többet kell adni nekik.
Most látom csak, hogy lényegében MP is ezt mondta: "ideológiai terepre terelje a közbeszédet, amivel végletesen össze lehetne ugrasztani a kormányváltást akaró tömegeket”.
Ma reggel hírolvasás közben egyből az az érdekesség jött velem szembe a Telexen, hogy egy újabb cikk született a "jó-e MP-nek, hogy nem nyilvánított véleményt a témában" vonalon. Jó hosszú cikk volt, cserébe kevés (semmi?) ezzel kapcsolatos új infóval vagy nézőponttal; 3 idézettel kezd, Pottyondy Edinától, Schilling Árpádtól és a Múzsáról (utóbbi nem ebből a cikkből, hanem KT egy Facebook-bejegyzéséből származik) - mindhármat annak alátámasztására, hogy "szerintük ez nem jó". Az jutott eszembe, talán nem a legelegánsabb húzás volt kiválasztani a DMM más-más szerzőitől megjelent, legalább részben és árnyalataiban eltérő vélemények közül pont azt az egyet, rásütve, hogy ez a Múzsa álláspontja a kérdésben... Mondjuk, reklámnak reklám. (Én meg miért nem jógázom inkább reggeli hírolvasás helyett?)
Pottyondi Nemakarunkpolitikaihatalmat kisasszony az influenszer tüntetésen bemutatta politikai kompetenciáját, Tóta W pedig eredményesen pályázhatna a "Köznép Legtenyérbemászóbb Gyurcsányferije" díjra, tehát mondhatnak bármit, lehet az valakinek szórakoztató, de érdektelen. Érdekes megmérni, hogy is állunk március 15-e után, Magyar ha okos (az), akkor abból majd meglátja, mit kell nagydobra verni. A Fidesz fegyverei eddig működtek, ha elejtette, Magyar csak vegye fel ezeket.
Tabellini végzett kutatásokat arra nézve, hogy miszerint választunk. Nyilván több tényezős a dolog, de az az érzésem, hogy a véleményformálók mindig csak egy részletre koncentrálva mondanak verdiktet emiatt nem is lesz pontos az elemzésük.
De mit mond Tabellini? Van egy kulturális és gazdasági identitásunk, ami befolyásolja a döntésünket. Ezek nem egyidejűleg képeznek súlyt a döntésünk meghozatalakor. Attól függ, hogy melyiket helyezzük előtérbe, hogy a közbeszédben elsősorban anyagi vagy kulturális viták zajlanak e éppen.
Az egész kegyelmi botrány is igazolja ezt, hiszen a Tisza azért tudott elrajtolni, mert a kulturális vitákra fókuszált a közbeszéd és erre a vonatra ült fel éppen. Nyilván nem vegytisztán, de ekkoriban még a kulturális-értékalapú kommunikáció volt az erősebb.
Tisztelt Vezérfőszerkesztő Úr! A cikk tartalmát köszönöm. Azt viszont muszáj szóvá tennem, hogy kár volt a segédszerkesztőt szabadságra engedni, mert ebben a cikkben sok elütés és egyéb szerkesztési hiba maradt.
(Halkan és nagyon szigorúan zárójelben jegyzem meg, olykor ezek láttán bennem is felmerült, hogy felajánljam korrektori szolgálataimat - de túlságosan félek, hogy sértésnek vennék. :) És hát, annyira nem is vészes a helyzet.)
"De érdekesebb kérdés az, hogy a dühös szónoklatokon kívül mondjuk meg lesz-e keresve néhány jogvédő szervezet, meg vagy kéttucat ügyvéd, hogy ha tényleg nekiállnak bírságolni, akkor legyen aki másnap megfellebbezi az összes határozatot, amelyekkel szemben aztán tömegesen lehet fordulni az EU bírósághoz."
Ahogy a TISZA és MP is joggal mozdul lassan, úgy a jogvédő, emberijogi szervezeteknek is idő kell a felkészülésre. De már jól látszik, hogy a Háttér Társaság, a TASZ, az Amnesty International Magyarország (amelyhez én is tartozom) és más szervezetek is reagálnak a fejleményekre és készülnek a várható kihívásokra. Nagy öröm, hogy a Múzsa is úgy látja, ezekre a szervezetekre nagy szükség van. A szervezeteknek pedig nagy szüksége van nyilvánosságra, támogatókra, hiszen - miközben magunk is a kormányzati intézkedések és a propaganda nyomása alatt vagyunk sok éve - tőlünk várható valós segítség.
https://ataszjelenti.444.hu/2025/03/19/mit-kockaztatsz-ha-kimesz-a-pride-ra
Amit sokan nem vesznek észre, hogy a fidesznek, illetve rogánnak a legfontosabb célja ezzel az egésszel: a ZAJ. Totál lesz@rják a melegeket, a gyerekeket, a gyülekezési törvényt - őszintén, miért tartanának attól, ha összegyűlik pár ezer ember? A legfontosabb, hogy ne a lényeges témákról beszéljenek, a sajtó, média ne ezzel legyen tele, hanem ezekkel az egyébként tök jól megosztó témákkal. Ezért volt fontos a törvényt is gyorsan átverni a parlamenten, nem a nyári Pride miatt. Múlt szombat óta volt bármi más téma azon kívül, amit a rogánék tolnak? Az hogy ennek járulékaként esetleg MP is megnyilatkozik akár így, akár úgy, az már csak a plusz. Elkezdték a jóhírezést, de az nagyon gyorsan zátonyra futott, most jön a zajkeltés minimum nyárig - el kell nyomni Magyar Péter hangját bármi áron. És sajnos, ami látszik, hogy működik, az egész régi ellenzék ráharapott, mert ezt ismerik, végre ők vannak játékban. És ugyanez a független sajtó plusz az influencerek, végre a régi megszokott pálya, újra lehet játszani azt a játékot, ami eddig jól ment - nekik. Az országnak nem annyira jó, de hát az kit érdekel.
"Jól teszi-e Magyar Péter, hogy nem csatlakozik a Pride betiltása miatti tiltakozáshoz?"
Jól.
Eddig az egyetlen értelmes otlet valamennyire az cseh kataliné, aki meghivta a pride-ra az eu vezetoket. Momentumot is meg lehet érteni, ez kb az utolsó szalmaszál de lehet hogy már az se.
Szerintem mindenki csinálja azt amit jónak lát és mindenki majd eldonti kire szavaz. Fura ezt így leírni, evidencia, de 2025ben itt tart a világ szellemi színvonala, hogy ezt hangsúlyozni kell. Akik teli szájjal szidják MP-t most, azok majd esetleg nem szavaznak rá (de valoszinuleg eleve nem is szavaztak volna rá).
First they came for the Communists
And I did not speak out
Because I was not a Communist
Then they came for the Socialists
And I did not speak out
Because I was not a Socialist
Then they came for the trade unionists
And I did not speak out
Because I was not a trade unionist
Then they came for the Jews
And I did not speak out
Because I was not a Jew
Then they came for me
And there was no one left
To speak out for me
Ja, képzelem, mekkora parti lenne... majd amikor megbüntetik őket, Boltoslány Xénia befizeti a havi bérét, Manfred Weber meg kétnapi vacsorájának az árát. Cserébe csutkára tudják csavarni a brüsszeli inváziós seregről szóló szólamokat, s mivel Weberről meg Magyar Péterről készült már közös fotó, Magyar Pétert úgy is össze tudják szivárványozni, hogy ott sem volt.
a momentum létezése túlélése szempontjából értelmes otlet. Más kérdés hogy mekkora szukség van a momentumra (szinte semmi)
Tegnap is írtam: ez addig igaz, amíg elhisszük h számít a politikai kommunikáció meg a választó. Ha lesz (tiszta) választás. Ha lehet gyülekezést tiltani, bírót, újságírót üldözni, állampolgárt kiutasítani, akkor miért gondoljuk h lesz (tiszta) választás??
Mert ha azt mondjuk, hogy nincs tiszta választás akkor vagy pakolni kell, vagy forradalmat csinálni. És mind a kettő macerás. Így inkább egyelőre elhisszük.
Hát mert ha nem lesz tiszta választás, akkor más nem marad, csak az utca. De az az opció nem működőképes, s főleg nem kívánatos, amíg a csalás nem fait accompli.
"Az ami Magyarországon az ellenzéki pártokkal az elmúlt 15 évben történt, leginkább két okra vezethető vissza. A pártok nem tudták hogy ők maguk kicsodák, és hogy kik a választóik."
Ja, én eddig azt hittem, hogy ami az ellenzéki pártokkal történt, az a 60/40 totális felmondásának, a választási szabályok Fideszre szabásának, a közintézmények maradéktalan elfoglalásának, a kiterjedt propagandagépezetnek, az ellenzéki gazdasági hátország teljes felszámolásának (+ ÁSZ, NAV stb. vegzálás igény szerint) stb. stb. köszönhető.
De akkor ezek szerint ezek mind tök mellékes témák, és a 15 évnyi kudarc az tisztán csak egy identitásválság eredménye, értem.
...
Jó, nyilván ott vannak a sorozatos kudarcok mögött ezek az identitás meg marketing terén elkövetett amatőrizmusok IS. De azért az, hogy "leginkább két okra" az egy kicsit sarkos megfogalmazás.
Igazából ez már tökre nem fontos.
Product, Price, Place, Promotion. People a 7P rendszerben van, de ott se ezt jelenti.
Sanyi, ez nagyon jó lett, minden szavaddal egyetértek. Csak ezért regisztráltam. ;)
1) „A választópolgárok” csoportja nagyon nem homogén halmaz. Ráadásul még az orbanizált Magyarországon is jelentős – nagyobbik – részét képezik e halmaznak azok a zemberek, akik szerint a Pride (és/vagy a gyülekezési szabadság etc.) korlátozása tapló, diktátori húzás.
2) A választók csoportjai és a politikai pártok/entitások közti viszony dinamikus: mindannyian hatnak a másik oldalra. Ezért minden olyan érvelés, ami úgy kezdődik, hogy '„A” választópolgárnak kell politizálni' eleve hamis/álságos.
~ Egyrészt, mert _bármilyen_ politikára létezik választópolgári igény;
~ Másrészt, mert a választópolgári igények folyamatosan alakíthatók – és folyamatosan alakítják is azokat különféle tényezők, többek között a különféle politikai pártok/entitások (lásd még propaganda), a világgazdasági környezet, az idő múlása stb., stb., stb.;
~ Harmadrészt, mert ha valaki ELSŐSORBAN marketingszempontból közelíti meg a politikát (vulgo: mit lehet eladni a legsikeresebben a népnek, illetve minek a megvételére lehet a legsikeresebben rávenni a népet), az pontosan annyira fog a nép, illetve az általa (meg)vezetni kívánt ország ügyeivel és jövőjével törődni, amennyire egy marketinges törődik azzal, hogy a potenciális vásárlójának _valóban_ jobb lesz-e az élete attól, hogy ő – nagyon sok pénzért – megvetette vele az égigérő vasnyikorgót.
.
.
Az elvekhez egyáltalán nem ragaszkodó emberek elvtelenül viselkednek. Politikusként is.
Erre pedig nincs mentség. Semmilyen.
(Borzadályos & viszolyogtató nézni a Slimfit Messiás kapcsán – is – az ellenzéki érzelműnek mondottak baseline-shiftingjét…)
Ha jól látom mindannyian azt találgatjuk, hogy mi lehetett ezzel Orbán célja, mert az nem kérdés, hogy magasról leszarja, hogy mi van a Pride-dal, más okból cseszteti a népet vele.
Van ugye az az emélet, amiről a cikk is szól, hogy valahogy hibára kényszerítsék MP-t. Valszeg ez lenne az ő ideális szcenáriójuk. Ha ez nem jön be, akkor is ott a lehetőség, hogy valamelyik másik ellenzéki pártnak sikerül felélednie a Pride-melletti kiállással, és ezzel a Tiszától vesz majd el szavazatokat. Vagyis OV csak az egyébként mára halott ellenzéket élesztgeti. A tippem, hogy sok ilyen próbálkozást fogunk még látni. Ennek első lépése a parlamenti pártok támogatásának növelése volt, de valszeg rogán is tudja, hogy olyan töketlen mind, hogy ennél többet kell adni nekik.
Most látom csak, hogy lényegében MP is ezt mondta: "ideológiai terepre terelje a közbeszédet, amivel végletesen össze lehetne ugrasztani a kormányváltást akaró tömegeket”.
Az szerintem kifejezetten jó poén és ügyes kommunikációs fogás, hogy Magyar Péter szerint Orbán az új Gyurcsány.
Ma reggel hírolvasás közben egyből az az érdekesség jött velem szembe a Telexen, hogy egy újabb cikk született a "jó-e MP-nek, hogy nem nyilvánított véleményt a témában" vonalon. Jó hosszú cikk volt, cserébe kevés (semmi?) ezzel kapcsolatos új infóval vagy nézőponttal; 3 idézettel kezd, Pottyondy Edinától, Schilling Árpádtól és a Múzsáról (utóbbi nem ebből a cikkből, hanem KT egy Facebook-bejegyzéséből származik) - mindhármat annak alátámasztására, hogy "szerintük ez nem jó". Az jutott eszembe, talán nem a legelegánsabb húzás volt kiválasztani a DMM más-más szerzőitől megjelent, legalább részben és árnyalataiban eltérő vélemények közül pont azt az egyet, rásütve, hogy ez a Múzsa álláspontja a kérdésben... Mondjuk, reklámnak reklám. (Én meg miért nem jógázom inkább reggeli hírolvasás helyett?)
Dehát Tóta pont azt mondja, hogy nem kell megszólalni, ki lehet mozogni.
Pottyondi Nemakarunkpolitikaihatalmat kisasszony az influenszer tüntetésen bemutatta politikai kompetenciáját, Tóta W pedig eredményesen pályázhatna a "Köznép Legtenyérbemászóbb Gyurcsányferije" díjra, tehát mondhatnak bármit, lehet az valakinek szórakoztató, de érdektelen. Érdekes megmérni, hogy is állunk március 15-e után, Magyar ha okos (az), akkor abból majd meglátja, mit kell nagydobra verni. A Fidesz fegyverei eddig működtek, ha elejtette, Magyar csak vegye fel ezeket.
Tabellini végzett kutatásokat arra nézve, hogy miszerint választunk. Nyilván több tényezős a dolog, de az az érzésem, hogy a véleményformálók mindig csak egy részletre koncentrálva mondanak verdiktet emiatt nem is lesz pontos az elemzésük.
De mit mond Tabellini? Van egy kulturális és gazdasági identitásunk, ami befolyásolja a döntésünket. Ezek nem egyidejűleg képeznek súlyt a döntésünk meghozatalakor. Attól függ, hogy melyiket helyezzük előtérbe, hogy a közbeszédben elsősorban anyagi vagy kulturális viták zajlanak e éppen.
Az egész kegyelmi botrány is igazolja ezt, hiszen a Tisza azért tudott elrajtolni, mert a kulturális vitákra fókuszált a közbeszéd és erre a vonatra ült fel éppen. Nyilván nem vegytisztán, de ekkoriban még a kulturális-értékalapú kommunikáció volt az erősebb.
Kibaszott érdekes, Ésik mekkorát pálfordultál most a korábbi tüntetések értékelése kapcsán. Szembe köpi a két évvel ezelőtti magad a mait?
Tisztelt Vezérfőszerkesztő Úr! A cikk tartalmát köszönöm. Azt viszont muszáj szóvá tennem, hogy kár volt a segédszerkesztőt szabadságra engedni, mert ebben a cikkben sok elütés és egyéb szerkesztési hiba maradt.
(Halkan és nagyon szigorúan zárójelben jegyzem meg, olykor ezek láttán bennem is felmerült, hogy felajánljam korrektori szolgálataimat - de túlságosan félek, hogy sértésnek vennék. :) És hát, annyira nem is vészes a helyzet.)