22 Comments
User's avatar
Andras Hummer's avatar

Kohósarlakk ❤️

Expand full comment
Zoltan's avatar

Nekem eddig tetszik. Személyes dili okán remélem, a sorozatban valahol illusztrációként szó esik majd arról, hogy a Boeing milyen tökéletes példája a nagyszerűségből optimalizált középszerűség által indukált basszamegeknek.

Expand full comment
Gábor's avatar

Várjuk az új részt!

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

Nem a legjobb írásotok eddig, mert fontos tényezőket kihagytatok belőle eddig, ami nélkül Trump támogatottsága érthetetlen: Az amerikaiak számára ugyanis az, hohy "kiszalad" alóluk a munka, nem egy különleges élmény!!! Ez ugyanis nem Japán, stb. felemelkedésével kezdődött, hanem periodikus tapasztalat...Ahogy azok a "megoldások" (hülye és kevésbé hülye "okos" megoldások) sem, amivel kísérleteznek (Kering mostanában egy ábra arról, hogy kb. 100 évente egy-egy elnök felkapja a vámokat (jellemzően egy-egy populista "hullám" ideológiai támogatásával)

Foly. köv.:

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

Ez már a kolonizáció kezdetén is így volt, ahogy a földek kimerülése miatt a gazdák nyomultak nyugat felé, a prémvadaszok és aranyásók a kimerülő bányák és állatok nyomán a hegyekbe.

Az egy rossz közhely (amit ejnye, ti is terjesztetek fent), hogy az amerikai Vadnyugatot a bevándorlók népesítették be. Részletes (családfatörténeti) elemzések bemutatták, hogy kisebb (county-méretű) kivételektől eltekintve az oda érkező többség már "sokadik"-generációs amerikai volt (akiknek a szülei vagy nagyszülei érkezhettek hajóval vagy maximum ő maga még kisgyerekként). Itt az történt, hogy a "gyár" szorította ki a "mezőgazdaságot" (és a mezőgazdaság vagy a régi cowboyokat vagy az utóbbi kettő az indiánokat vagy a fehér/félvér/francia/spanyol prémvadászokat, stb.)

És ezzekkel a folyamatokkal ezek a "kisvárosi" amerikaik a századelőn létrehozták az agrárius populizmust.

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

És akik ugyanúgy lenézték azokat, akiket "felváltottak" helyben, mint a "városlakókat", akik miatt "elvesztették" lakhelyüket a városokban. És reagálásuk (illetve az őket támogató politikai erőké) is "hasonló" volt, mint Trump csapatáé. (pennsylvaniai bányászszttrájk leverése, Tulsa-i mészárlás, Megfojtott virágok stb.)

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

No, de hogy rövidre fogjam: Az ilyen "Nagy helyettesítések" nem idegenek az amerikai történelemben, és rendszeres témái például a helyi irodalmnak is: Dust Bowl, ahol a - bölények (es az indiánusok) kiirtása utan a helyükben maradt - igen termékeny mezőgazdaságot felváltotta az ipar.

De a polgárháború kitörése is ennek köszönhető áttélesen: az ültetvényes rabszolgaság ugyanis "nagy" területet igényel, mert az így termesztett növények (dohány, gyapot, cukornád), (a rendelkezésre álló földrajzi körülmények okán is) "kizsarolják" a földeket: tehát a "régi", déli ültetvényes arisztokráciának létérdeke volt a rabszolgaság megtartása/kiterjesztése, illetve a "régi" èletmód fenntartása (és ennek népszerűsítésehez anyagilag is hozzájárult a déli népesség körében, akik vissza akarták "hozni" a régi időket). Kieg.: a későbbi időszakban az agrárpopulista mozgalmak és annak /antiszemita/antiszocialista/"anti-stb." nézeteinek támogatói voltak például Ford/Edison vagy Walt Disney is, akik maguk is sokat tettek a "régi világ" lerombolásáért. Ők voltak koruk Elon Musk-jai.

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

De hogy hozzak egy esettanulmányt is: tudjátok, hogy miért Salemben volt a legnagyobb boszorkányper Új-Angliában??? Pontosabban hazudtam, nem is ott történt, hanem Salem faluban, Salem városa mellett.

Általában ugyanis arrafelé úgy szokott történni a kolonizáció, hogy egy bizonyos fejlettségi szint felett a nagyobb, városiasabb település (Salem esetében ez a halászat, kereskedelem es kapcsolódó dolgok) beolvasztotta a külterületeket, míg a "hagyományos" tevékenységeket "kiszervezték" a vadonba. (mezőgazdaság). Ez Salem esetében nem történhetet meg (nagypolitikai és természetföldrajzi okai egyaránt voltak: például hogy a legjobb földek Salem városa felé feküdtek, vagy egy időben közeli "indiánháborút", amikor pár törzs francia támogatással betört az államba, stb.). Ezért - meglovagolva egy kisebb "vallási ébredés" (populizmust) a "vesztesek" egy csoportja úgy döntött"leszámol" a városi befolyással, néhány szociálisan kellemetlen személlyel, de főleg azokkal a faluban, akiket a város növekvő térnyerésének győzteseinek tartottak. (vagyis a "magások" a "libsikkel")

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

Összefoglalva: A jegyzet nagy hibája, hogy nem fejti ki jól azt, hogy mindez a folyamat es a rá adott válasz(kísérletek) valójában az amerikai történelem visszatérő jelenségei, amire eddig sem sikerült választ talalnia az USA-nak és politikai intézményeinek (csak a futólag általatok említett "végül minden szereplője es résztvevője meghal, és mehet minden tovább"-módszerrel): mindig van "kiszervezés" valahová (a "vadonba, a primitívek közé") majd kísérlet a korábban kiűzött gazdaság visszacsábítására (sikertelenül), repeat a végtelenségig...

Expand full comment
Sandor Esik's avatar

ezért nem tartalmazza a cikk az expanzió kifejezést

Expand full comment
Vasmacska's avatar

(Bocs, nem piszkálási szándékkal, de a "No, de hogy rövidre fogjam:" utáni szövegterjedelmet megpillantva mosolyogtam egy jót. :) Egyébként érdekes volt.)

Expand full comment
WolfWood852's avatar

Big Boyért külön jár a keksz.

Expand full comment
sAGA's avatar

Kíváncsian várom a folytatást...

Expand full comment
BostonStrong's avatar

A történeti áttekintés kissé regényesebb, kohófetisiszta (és magyar vonatkozású) részleteihez erősen ajánlom Oravecz Imre: Kaliforniai fürj című könyvét

Expand full comment
Timár Lénárd Ádám's avatar

Mikor lesz folytatás?

Expand full comment
Gabi's avatar

Ó hogy, most jött le, hogy voltál Scrantonban! Remélem megkoszorúztad a Dunder Mifflin irodáját! ;)

Expand full comment
Baffled Reader's avatar

Középpomerán 🤣

Expand full comment
Tiboru's avatar

Külön köszönet a bogárosi fotóért! Ezt a házat én is láttam...

Expand full comment
Huszti Zoltán's avatar

Ez a könyv a létező kapitalizmus kiskátéja. (amúgy az emberiségnek nem túl jó hír, de ez van, ezt nem kell szeretni! ;-(()

Expand full comment
boris vian's avatar

Mit szeretnél evvel mondani?

Expand full comment